Mzdová kalkulačka online: spočítejte si, kolik by měla být vaše čistá výplata v roce 2014. Jednoduše a přehledně zjistíte, jaká bude vaše mzda.
Chcete si spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda v zaměstnání? Následující mzdová kalkulačka vám pomůže spočítat, jaká by měla být vaše výplata v roce 2014. V doprovodném textu se pak dozvíte, jak má správně vypadat výpočet čisté mzdy, na jaké daňové slevy a bonusy můžete mít nárok, a také to, jaké změny ve výpočtu mzdy přináší rok 2014.
Od ledna 2024, začíná platit mnoho změn. Některé změny, mají vliv i na výpočet výplaty v zaměstnání:
Pro výpočet čisté mzdy v roce 2024, můžete použít tuto kalkulačku:
Kromě toho od 1. 1. 2024, platí i mnoho dalších změny (zvýší se daň z nemovitostí, mění se sazby DPH, a mnoho dalšího).
Postup výpočtu čisté mzdy není ve své podstatně nijak zvlášť složitý. V následujících odstavcích se vám pokusím ve stručnosti představit, jak probíhá správný postup výpočtu.
Základem pro výpočet čisté mzdy je hrubá mzda. Tedy to kolik je váš základní plat, všechny odměny a různé příplatky. Hrubá mzda se tedy skládá z těchto položek:
Součet všech těchto položek tvoří hrubou mzdu. Pozor na to, že kromě hrubé mzdy již nějakou dobu existuje i něco, co se nazývá super hrubá mzda. Tato super hrubá mzda navíc zahrnuje ještě sociální a zdravotní pojištění, které za své zaměstnance hradí zaměstnavatel.
Druhým důležitým vstupem pro stanovení čisté mzdy jsou srážky. Tedy to kolik vám zaměstnavatel z výplaty strhne. Srážky představují především tyto položky:
Pokud u svého zaměstnavatele podepíšete daňové prohlášení, jsou do výpočtu daňových srážek zahrnuty i různé daňové bonusy. Jedná se o následující daňové slevy. Jedná se vždy o celoroční částku, pro konkrétní měsíc se vždy započítává 1/12 z celkového ročního bonusu:
Zdravotní pojištění strhává zaměstnancům zaměstnavatel automaticky z hrubé mzdy. To vyplývá z příslušného zákona. Zdravotní pojištění, které platí zaměstnanec, představuje 4,5% ze základu. Dalších 9% pak hradí zaměstnavatel (nestrhává se z hrubé mzdy, ale započítává se do tzv. super hrubé mzdy). Živnostníci a OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost, si musí zdravotní pojištění hradit sami. OSVČ, který má podnikání jako vedlejší činnost, zdravotní pojištění hradit nemusí v případě, že odvody zdravotního pojištění u zaměstnavatele pokryjí minimální předepsanou částku.
Podívejte se na další užitečné informace:
Sociální pojištění zahrnuje 3 různé částky. Zaměstnanec hradí 6,5% které se mu strhnou z hrubé mzdy. Zaměstnavatel pak platí dalších 25%, které se započítávají do super hrubé mzdy. Rozdělení těchto srážek je následující (vždy se jedná o % z hrubé mzdy):
Nejprve se stanoví hrubá mzda, která zahrnuje všechny složky platu (viz výčet výše).
Následuje stanovení daně. Zde rozhoduje, jestli má zaměstnanec podepsané daňové prohlášení u svého zaměstnavatele. Pokud ano, uplatní se při dalším výpočtu jednotlivé daňové slevy. (pokud ne, slevy na dani se v měsíčním výpočtu čisté mzdy nezohledňují a nárok na ně může zaměstnanec uplatnit až při podání souhrnného daňového přiznání za celý rok).
V mnoha případech ale zaměstnanec ve skutečnosti nedostává čistou mzdu, ale nižší částku. Od výsledné čisté mzdy se následně ještě odečítají další částky. Může se jednat například a část ceny stravenek, nebo je odečtena vyplacená záloha nebo jiné položky.
V případě zaměstnanců, kteří mají vysoký plat (momentálně se jedná o plat nad 103 768 Kč hrubého měsíčně) se uplatňuje ještě jedna daňová srážka navíc. Jedná se o tzv. solidární příspěvek. Tím jsou zatíženi právě jen ti, kdo mají vysoké příjmy.
Solidární příspěvek se počítá jako 7% z celkového ročního příjmu (hrubá mzda nebo příjmy z podnikání), od kterého se odečte maximální vyměřovací základ. Ten je stanoven vyhláškou jako 48 násobek průměrné mzdy. Tedy aktuálně 48 x 25 942 = 1 245 216 Kč. Pokud je celkový roční příjem vyšší než tato částka, vše nad ní se daní 7%.
Příklad číslo 1: Pan Novák má dvě děti, jedno ve věku 6 roků a druhé ve věku 12 roků. Druhé dítě je držitelem průkazu ZTP/P. Pan Novák má hrubou měsíční mzdu ve výši 25 tisíc korun a má u svého zaměstnavatele podepsané daňové prohlášení
Čistá mzda v tomto případě představuje 89,4% hrubé mzdy
Příklad číslo 2: Pan Svoboda má jedno dítě ve věku 6 roků a jeho hrubá mzda je 65 000 Kč měsíčně. I pan Svoboda má podepsané daňové prohlášení u svého zaměstnavatele.
Čistá mzda v tomto případě představuje 73,8% hrubé mzdy.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.