Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je jednou z oblíbených možností, jak realizovat výkon zaměstnání menšího rozsahu. Pokud je uzavřena na maximálně 3999 Kč, pak není placeno ani sociální, ani zdravotní pojištění (platí se od 4000 Kč).
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) se podobně, jako dohoda o provedení práce (DPP), hodí pro výkon „zaměstnání“ menšího rozsahu. Dohoda o pracovní činnosti je vhodnější pro zaměstnání a brigády trvalejšího charakteru.
Na rozdíl od DPP není limitována rozsahem 300 hodin ročně. Dohoda o pracovní činnosti je omezena pouze tím, že rozsah práce by neměl překračovat polovinu běžné pracovní doby (např. 20 hodin za týden).
V následujícím článku jsme pro vás připravili kalkulačku pro výpočet čisté mzdy u práce na DPČ v roce 2024. V doprovodném textu se podíváme na to, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění u dohody o pracovní činnosti. Nebo, jaké se platí daně, jak je to s nárokem na neschopenku, a další užitečné informace.
Od začátku roku 2024, začíná platit několik změn, které mohou mít vliv i na dohody DPP:
V minulém roce byla schválena novela zákoníku práce. Ta zahrnuje několik různých změn, z nichž část se týká i práce na dohodu DPP a DPČ:
Plánují se i další změny, které se budou projednávat během roku 2024, a mohly by platit už od začátku roku 2025. Jedná se například o nárok na ošetřovné. Na OČR by od 1. 1. 2025 mohl být nárok i u DPP nebo DPČ.
Do kalkulačky zadávejte svoji hrubou mzdu. Pokud máte u zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně („takový ten růžový papír“) vyberte příslušnou volbu a zadejte, jaké případně uplatňujete daňové slevy (prohlášení je možné podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele).
Pokud vás zajímá výpočet čisté mzdy z DPP, použijte tuto kalkulačku: Kalkulačka – výpočet čisté mzdy u DPP v roce 2024. Pro výpočet čisté mzdy u „klasického“ zaměstnání pak tuto kalkulačku: Kalkulačka čistá mzda v roce 2024.
Dohoda o pracovní činnosti je jednou z oblíbených možností, jak realizovat výkon zaměstnání menšího rozsahu. Pokud je uzavřena na maximálně 3999 Kč, pak není placeno ani sociální, ani zdravotní pojištění. Na rozdíl od DPP, není DPČ omezena limitem 300 hodin ročně. Hodí se tedy i pro dlouhodobější, časově náročnější práce.
Pro krátkodobější práce (brigády), ale může být vhodnější spíše dohoda o provedení práce (DPP). Zvláště s ohledem na to že u DPP se do 10000 Kč neplatí sociální a zdravotní pojištění.
Dohoda o pracovní činnosti by měla být uzavřena písemně. Měla by obsahovat popis sjednané práce (pracovní činnosti), dále pak rozsah pracovní doby (ta může být pevná nebo volná), a také by mělo být uvedeno, na jakou dobu se dohoda uzavírá – na dobu určitou nebo neurčitou.
Při práci na DPČ záleží mimo jiné na tom, jaký je skutečný příjem za konkrétní kalendářní měsíc, nebo i na tom, jak vysoký příjem byl sjednán v pracovní smlouvě.
U zdravotního pojištění rozhoduje pouze výše skutečného příjmu. Pokud je příjem od 4000 Kč, pak je zaplaceno zdravotní pojištění. Pokud je příjem nižší, zdravotní pojištění se neplatí. V některých případech ale danému zaměstnanci může vznikat povinnost zaplatit si minimální zdravotní pojištění ve výši 2336 Kč měsíčně (pokud za zaměstnance neplatí zdravotní pojištění třeba stát, nebo jiný zaměstnavatel).
U sociálního pojištění pak záleží na tom, jaký je skutečný příjem – pokud je od 4000 Kč, platí se sociální pojištění. Ale i když je skutečný měsíční příjem nižší než 4000 Kč, tak pokud byl ve smlouvě sjednán příjem ve výši minimálně 4000 Kč, platí se sociální pojištění i tak.
Od července 2024, se budou měnit podmínky pro placení sociálního pojištění u dohody. Tato změna se ale týká především dohody o provedení práce DPP. Od 1. 7. 2024, budou zavedeny dva limity – nad 10 500 Kč měsíčně a nad 17 500 Kč měsíčně. Při překročení jednoho z limitů, bude vznikat povinnost platit odvody státu.
Zdravotní pojištění se u dohody o pracovní činnosti platí ve chvíli, kdy je měsíční příjem od 4000 Kč (pokud je příjem nižší, zdravotní pojištění se neplatí). V takovém případě zaměstnanec z hrubé mzdy zaplatí 4,5% (a zaměstnavatel dalších 9%).
Pokud zaměstnanec nespadá do některé z kategorií, za které platí zdravotní pojištění stát (student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce apod.), pak se vám dopočítá doplatek do minimálního zdravotního pojištění – což je 13,5% z rozdílu mezi minimální mzdou (v roce 2024 je to 18 900 Kč) a skutečnou mzdou.
Sociální pojištění se u dohody o pracovní činnosti platí, pokud je příjem vyšší než 4000 Kč. V takovém případě zaměstnanec zaplatí 7,1% z hrubé mzdy (a zaměstnavatel dalších 25%, součástí této platby je pak i nemocenské pojištění).
Sociální pojištění se ale platí, i když je ve smlouvě sjednán příjem nejméně 4000 Kč. Pokud bychom očekávali, že v některém měsíci/v některých měsících bude příjem z DPČ nižší, pak je vhodné, aby ve smlouvě nebyl sjednáván příjem a výše byla uvedena formou „sazba odměny podle počtu hodin (podle potřeby“ nebo „podle druhu vykonávané činnosti“. Jinak vzniká povinnost zaplatit sociální pojištění, i když je měsíční příjem v aktuálním měsíci nižší než 4000 Kč.
V roce 2024, se v rámci sociálního pojištění, nově platí i nemocenské pojištění – sociální pojištění pro zaměstnance se tedy od začátku roku zvýší na 7,1% (6,5% na důchodové pojištění + 0,6% na nemocenské pojištění. Tato změna platí pro všechny zaměstnance, včetně DPP.
U práce na DPČ se odvádí daň, ve výši 15% (i z příjmu pod 4000 Kč měsíčně). V případě velmi vysokého příjmu (nad 131 901 Kč v roce 2024) se platí daň 23%.
Pokud má zaměstnanec podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmu (růžový papír) může si u daného zaměstnavatele uplatit daňové slevy (prohlášení je možné podepsat v daném měsíci jen u jednoho zaměstnavatele).
Mezi daňové slevy, které je takto možné uplatnit, patří například sleva za poplatníka – ta se v roce 2024 to je 30 840 Kč za rok (tj. 2570 Kč měsíčně). . Nebo sleva za dítě nebo i jiné slevy.
Pokud je 15% daň vyšší než případné slevy, pak se strhne příslušná částka (pokud by byla nižší, než slevy pak se nic neplatí). Na konci roku (nebo při ukončení zaměstnání) pak zaměstnavatel vydá potvrzení o příjmu, a zaměstnanec si zahrne tento příjem do svého daňového přiznání a může případně požadovat vrácení zaplacených daní.
Pokud je někdo nezaměstnaný a vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, pak má v některých případech možnost, přivydělat si formou nějaké brigády nebo zaměstnání s omezeným příjmem.
V době, kdy je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, ale není možné vykonávat žádnou práci (mít nějaký příjem). Pokud by byl v této době jakýkoliv příjem (bez ohledu na výši), pak je to důvodem k ukončení nebo přerušení výplaty podpory.
V době, kdy již nezaměstnaný nemá nárok na podporu, tak může vykonávat zaměstnání – dohodu o pracovní činnosti (DPČ), pokud výše měsíčního příjmu nepřevýší jednu polovinu minimální mzdy – ta je v roce 2024 ve výši 18 900 Kč. Příjem z DPČ tedy nesmí překročit 9450 Kč měsíčně.
V případě, že bude mít zaměstnanec pracující na DPČ nějaké dluhy a „najde“ si ho exekutor, tak pro srážky z DPČ platí stejná pravidla jako u běžné výplaty. Příjem z DPČ tedy není před exekucí nijak „ochráněn“. Jsou prováděny stejné srážky a zůstává jen příslušné nezabavitelné minimum.
Nezabavitelná částka v případě exekuce v roce 2024 je 12 705 Kč . Ta pak může být i vyšší, a to o 3176 Kč, pokud má zaměstnanec manželku (manžela), nebo děti. Ze zbytku mzdy (po odečtení nezabavitelné částky), probíhají standardní srážky – zůstává jedna třetina při přednostní pohledávce, nebo dvě třetiny , při nepřednostní pohledávce.
Podívejte se na další užitečné informace:
Dohoda o pracovní činnosti může být ukončena ke konkrétnímu datu – pokud je uzavřena na dobu určitou.
Nebo může být dána výpověď – zaměstnancem nebo zaměstnavatelem – i před uplynutím sjednané doby (nebo pokud je DPČ sjednána na dobu neurčitou). Pak zde platí obdobná ustanovení jako u klasického zaměstnání. Výpověď může být dána na základě nějakého z důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce.
V případě, že je dohoda o pracovní činnosti ukončena výpovědí, pak je zde výpovědní lhůta 15 dní. Ta začíná dnem, kdy byla výpověď (ideálně v písemné formě) doručena (zaměstnanci/zaměstnavateli).
Případně je možné ještě okamžité ukončení dohody o pracovní činnosti. Opět pouze dle zákoníku práce – konkrétně pak paragraf 76.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.