Náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel za 4 – 14 den pracovní neschopnosti (v případě že je nařízena karanténa, pak se jedná o 1 – 14 den) se vypočítává obdobně jako nemocenské dávky.
V případě, že jste zaměstnání a onemocníte, od 15 dne vám vzniká nárok na výplatu nemocenských dávek (tzv. „nemocenská“). Spočítejte si, kolik peněz byste mohli v případě nemoci dostat, a jaké všechny podmínky, a omezení jsou s nemocenskou spojeny. Od 1. 1. 2015 také dochází k drobnému navýšení redukčních hranic, výsledná částka, kterou dostanete při pracovní neschopnosti je tedy o něco málo vyšší než v roce 2014.
V roce 2024, platí pro nemocenskou jen běžné podmínky (epidemie COVID už skončila, nejsou žádné speciální výjimky).
Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice, pro výpočet nemocenské (i náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele).
Aktuální kalkulačka zde:
Základním předpokladem nároku na nemocenskou je to, že jste účastníkem nemocenského pojištění. Pozor na to, abyste si nemocenské pojištění nepletli se zdravotním pojištěním. Jedná se o dvě různé věci. Kdo tedy má nárok na nemocenskou?
Tyto osoby naopak nárok na nemocenskou nemají:
Základem pro stanovení výše nemocenské jsou hrubé příjmy (nebo v případě OSVČ výše plateb na nemocenské pojištění). Na základě hrubé mzdy (zpravidla se posuzuje období poslední 12-ti měsíců) se určí tzv. denní vyměřovací základ. Zjednodušeně je možné říci, že je to součet všech příjmů v daném období vydělený počtem dní.
Příklad výpočtu: Pokud by naše hrubá mzda byla stále stejná a ve výši 35 000 Kč měsíčně, pak by denní vyměřovací základ byl 1150,69 Kč. Tj. vzorec (35000 * 12) / 365 = 1150,69
Pro stanovení výše nemocenské se denní vyměřovací základ redukuje (tj. z původní částky se započítá pouze poměrná část). Od 1. 1. 2015 došlo k drobnému navýšení redukčních hranic a to takto:
Pro výpočet redukovaného denního vyměřovacího základu pak platí tyto pravidla:
Příklad výpočtu: Paní Nováková má hrubou mzdu 35000 Kč, pro svého stávajícího zaměstnavatele pracuje již vice než 12 měsíců, a za poslední rok nebyla v pracovní neschopnosti:
Pokud by tedy naše „hypotetická“ paní Dvořáková byla nemocná 60 dní, pak by výsledek vypadal takto:
Náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel za 4 – 14 den pracovní neschopnosti (v případě že je nařízena karanténa, pak se jedná o 1 – 14 den) se vypočítává obdobně jako nemocenské dávky. Rozhodujícím údajem je zde ale průměrná hrubá hodinová mzda. I ta se redukuje a z ní pak zaměstnanci v pracovní neschopnosti náleží 60%. Na náhradu mzdy za 4 – 14 den pracovní neschopnosti mají nárok jenom zaměstnanci, na OSVČ se nevztahuje.
Redukční hranice u náhrady mzdy za prvních 14 pracovní neschopnosti v roce 2015:
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.