Na webu Finanční správy, je již k dispozici online aplikace pro žádost o nový kompenzační bonus pro rok 2022. Od 1. 1. 2022 je možné žádat o kompenzaci za listopad a prosinec 2021 (až 40 000 Kč). Od 1. 2. 2022 je možné žádat o kompenzaci za leden 2022 (až 31 000 Kč). Nárok je i na kompenzaci za karanténu, nebo na kompenzační bonus pro dohodáře (DPP, DPČ) a společníky malých s.r.o.
Na webu Finanční správy, byly zveřejněny všechny potřebné informace, pro podání žádosti o kompenzační bonus (pro OSVČ, dohodáře a společníky malých s.r.o. firem). Aktuálně je možné žádat o kompenzační bonus za listopad, prosinec a ledna 2022).
V listopadu 2021, se vláda rozhodla obnovit kompenzační bonus pro OSVČ (a dohodáře či společníky malých s.r.o.).
Návrh zákona byl postupně schválen v Parlamentu a Senátu a nový zákon platí od 23. 12. 2021. Viz zákon číslo 519/2021 Sb., Zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2022 – najdete například zde.
Nový kompenzační bonus za část podzimu 2021 (od 22. 11. 2021 do konce roku) a pro rok 2022 (zatím jen pro leden 2022), má velmi podobné parametry, jako kompenzační bonus poskytovaný v první polovině roku 2021 (zákon 95/2021 Sb.):
Podle platného znění zákona, je aktuálně možné žádat o kompenzační bonus za dvě období:
Zákon o novém kompenzačním bonusu, současně obsahuje ustanovení, že vláda může vyhlašovat i další kompenzační období v roce 2022. Jednalo by se vždy o celé kalendářní měsíce (například únor nebo březen, atd.).
Zda bude nárok na kompenzační bonus, i v dalších měsících roku 2022, bude záležet na vývoji epidemie.
Vzhledem k tomu, že během prosince se do ČR dostává varianta koronaviru omikron (která má být podstatně nakažlivější než „běžný“ COVID), tak se nedá vyloučit, že se v lednu epidemie opět zhorší.
I když je online aplikace nebo formulář pro podání žádosti již k dispozici, Finanční úřad doporučuje, aby žádost o kompenzaci za první bonusové období, byla podána nejdříve od 1. 1. 2022. A žádost o kompenzaci za druhé bonusové období, nejdříve od 1. 2. 202.
Důvodem je především to, že v žádosti o kompenzační bonus, se uvádí výše příjmu (tržeb) za měsíc prosinec (u prvního období) a za měsíc leden (druhé období). Výše příjmu (tržeb), je obvykle známa až po skončení daného měsíce.
U žádosti o kompenzační bonus za karanténu, je datum podání žádosti asi jedno. Tam je možné žádat ihned, po skončení karantény (v jejím průběhu by to opět nemělo smysl, protože dopředu není možné říci, jak dlouhá bude karanténa/izolace).
O nový kompenzační bonus je možné požádat stejným způsobem, jako se žádalo o kompenzace v první polovině roku.
Na webu Finanční správy je k dispozici online aplikace, nebo i příslušné PDF formuláře ke stažení a ručnímu vyplnění:
Žádost o kompenzační bonus, je možné vyplnit prostřednictvím online aplikace (na konci procesu vyplňování, bude vygenerován příslušný PDF dokument). Nebo si můžete formulář stáhnout k sobě do počítače a vyplnit jej na počítači, nebo si jej vytisknout a vyplnit ručně.
Vyplněnou žádost je pak nutné odeslat na „váš“ Finanční úřad (na ten Finanční úřad, kde řešíte i daně, DPH, a ostatní věci, tj. podle místa bydliště).
Žádost je možné odeslat:
U nového kompenzačního bonusu pro rok 2022, je jedna odlišnost oproti tomu, co bylo v první polovině roku 2021.
Na nový kompenzační bonus, není nárok za dny, kdy měl OSVČ přerušené podnikání (na začátku roku 2021, byl nárok na kompenzaci i po přerušení podnikání).
Podobně, jako i u předchozích kompenzačních bonusů, ani u toho v roce 2022, jej nebude moci zabavit exekutor. V zákonu se explicitně uvádí, že kompenzační bonus nepodléhá exekuci nebo výkonu rozhodnutí.
Týká se to i situace, kdy máte exekuci na účet v bance (zablokovaný účet od exekutora). V zákoně je přímo uvedeno, že banka by vám měla kompenzační bonus vyplatit, i když je účet zablokovaný (tj., podobně, jako je při exekuci na účet, nárok na vyplacení nezabavitelné částky, ve výši trojnásobku životního minima).
OSVČ mohou mít nárok na kompenzaci za karanténu (500 Kč za jeden den). Pro uplatnění žádosti o kompenzační bonus, ale není potřeba dokládat neschopenku nebo nějaké jiné rozhodnutí o karanténě. Finanční Úřad si sám ověří existenci karantény.
Pokud je o kompenzační bonus žádáno z důvodu poklesu příjmu (tržeb), pak je nutné uvádět příjem ve srovnávaném a srovnávacím období.
Srovnávané období, je vždy celý kalendářní měsíc:
Výše příjmu ve srovnávaném období, se porovnává s průměrnou výší příjmu (za 3 měsíce) ve srovnávacím období
Příjmy (tržby z prodeje výrobků a služeb) ve srovnávaném nebo srovnávacím (rozhodném) období, se do daného měsíce zahrnou buď podle data zaúčtování (tj. například datum vystavení faktury) – pokud OSVČ vede účetnictví. Nebo se příjmy započítají podle data přijetí platy na účet – pokud OSVČ nevede účetnictví (ale má třeba jen jednoduchou daňovou evidenci).
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.