Roční zúčtování daně 2024 – kdy je v zaměstnání nárok na daňový přeplatek (co se odečítá z daní)?

Roční zúčtování daně 2024 – kdy je v zaměstnání nárok na daňový přeplatek (co se odečítá z daní)?

Do 15. února 2024, je v zaměstnání nutné doložit podklady pro roční vyúčtování daně. Za většinu zaměstnanců řeší daně firma. Pokud vznikne nárok na daňový přeplatek, tak ho zaměstnanci dostanou společně s březnovou výplatou (v průběhu dubna 2024).

Pro velkou většinu zaměstnanců, zbývají poslední cca 2 týdny na to, aby vyřešili svoje daně (jinak je čas až do začátku dubna, nebo do začátku května).

Termín pro vyúčtování daní („daňové přiznání“ pro zaměstnance)

Zaměstnanci mají ale výhodu, že se o většinu papírování postará mzdová účetní. Oni jen musí požádat o roční zúčtování a doložit potřebná potvrzení.

  • Zásadním termínem je 15. únor 2024

Kdo si do tohoto data nevyřeší daně v zaměstnání, ten si bude muset podat daňové přiznání sám.

Přiznání musí podati ti zaměstnanci, za které nebude daně řešit firma (lidé s příjmy nad 20 000 Kč, lidé s více souběžnými zaměstnáními, apod.).

Pro klasické daňové přiznání, je termín až 2. dubna 2024, nebo až 2. května 2024, pro elektronické podání).

Roční zúčtování daně: Za koho řeší daně firma?

Zaměstnavatel řeší daně za většinu zaměstnanců – podmínkou je ale doložení všech potřebných potvrzení do 15. února 2024.

Podmínkou, aby za vás řešila daně firma, je podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů (jedná se o „růžový papír“, který se musí podpisovat každý rok).

Prohlášení je možné mít pouze u jednoho zaměstnavatele (ten, kdo má více zaměstnání souběžně, si bude muset daně vyřešit sám).

Zaměstnavatel za vás může provést vyúčtování daně z příjmů i po skončení zaměstnání. Musíte se mu ale ozvat (a po skončení zaměstnání nesmíte mít jiné příjmy – podpora v nezaměstnanosti, nemocenská nebo mateřská či rodičovská, se nepočítá).

Daňové přiznání 2024 – kdo si musí daně vyřešit sám?

Zaměstnavatel někdy nemá povinnost, aby za vás řešil daně. Jedná se především o tyto případy:

  • Kromě výplaty v zaměstnání máte i další příjmy vyšší než 20 000 Kč (z podnikání, z nájmu, z kapitálových investic, apod.)
  • Během minulého roku (2023), jste měli více souběžných zaměstnání, kde byla odváděna zálohová daň
  • Předčasně jste zrušili penzijní připojištění nebo životní pojištění (a v předchozích letech jste uplatnili příslušnou daňovou slevu)
  • Jste cizinec, máte příjmy ze zahraniční, nebo se jedná o nějakou jinou výjimku

Daňové změny v roce 2024

V rámci konsolidačního balíčku, bylo schváleno i větší množství daňových změn.

I když většina z těchto změn platí už od 1. 1. 2024, aktuálního daňového přiznání v roce 2024 (kde se řeší příjmy za rok 2023), se tyto změny ještě netýkají.

Letos naposledy, je tedy možné uplatnit nárok na slevu za dítě ve školce (školkovné), je nárok na slevu na manželku podle původních podmínek, nebo je nárok i na odpočet zaplacených odborových příspěvků či plateb za zvýšení kvalifikace.

Co se dá odečíst z daní – daňové slevy a odpočty

V ročním zúčtování daně (nebo i v daňovém přiznání) je možné uplatnit několik různých daňových slev nebo odečitatelných položek.

Díky tomu, může vzniknout nárok i na daňový přeplatek – stát vám bude vracet zaplacené daně.

Přehled všech aktuálních daňových slev je možné najít zde. V ročním zúčtování je možné uplatnit i slevu za dítě ve školce (až 17 300 Kč), nebo slevu za nevydělávající manželku/manžela (24 840 Kč).

Další tisíce korun, je možné ušetřit, pokud uplatníte některý z následujících odpočtů:

  • Spoření na důchod
  • Životní spoření
  • Úroky z hypotéky
  • Dary
  • Darování krve
  • Odborové příspěvky
  • Zvýšení kvalifikace

Daňové odečty – spoření na důchod (penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření)

Z daňového základu, je možné odečíst až 24 000 Kč (tj. sleva na dani může být až 3600 za rok).

Podmínkou je spoření na důchod vyšší než 1000 Kč měsíčně (je možné odečítat jen příspěvky nad tisíc korun).

Budete potřebovat potvrzení o zaplacených příspěvcích (potvrzení by vám měla poslat poštou/elektronicky příslušná penzijní společnost u které spoříte).

Daňové odečty – životní pojištění

I životní pojištění vám může ušetřit až 3600 Kč za rok (je možné odečíst až 24 000 Kč). Opět se ale musí jednat o peníze, které jste zaplatili vy sami (příspěvky od firmy se nedají odečítat z daní).

Placené životní pojištění, také musí splňovat některé parametry – výplata částky nejdříve v 60 letech (a současně až po minimálně 5 letech spoření), výsledná částka musí být minimálně 40 tisíc korun (u smlouvy do 15 roků) nebo minimálně 70 tisíc korun (u smlouvy nad 15 roků).

Daňové odečty – úroky z hypotéky

Hypotéka by vám na daních mohla teoreticky ušetřit až 45 000 Kč (u hypoték před rokem 2021 se dá odečítat až 300 000 Kč, od roku 2021 je to jen 150 000 Kč). Odečítají se ale jenom zaplacené úroky (ne celkové splátky hypo).

Úroky z hypotéky si může odečíst jen ten, na koho je napsaná (pokud by manželka platila hypotéku, která je napsaná jenom na manžela, tak si nic odečíst nemůže).

Opět platí, že je nutné doložit na mzdovou účtárnu příslušné potvrzení (banky nebo stavební spořitelny je posílají už během ledna).

Daňové odečty – dary

Hodně peněz na daních by mohly ušetřit i dary – teoreticky je možné odečíst až 30% z vyměřovacího základu (zaměstnanec s hrubou mzdou 40 tisíc korun, by se mohl odečíst až 144 tisíc korun). Musí se ale jednat o dary na zákonem uvedené účely – typicky různá charita, sport, kultura, apod.

Aby bylo možné odečíst dary v ročním zúčtování, tak mzdovka opět potřebuje příslušné potvrzení, a také to musí být částka minimálně 1000 Kč (nebo alespoň 2% z daňového základu, podle toho co je vyšší).

Daňové odečty – darování krve nebo kostní dřeně

Za každý odběr krve si můžete odečíst 3000 Kč (tj. sleva na dani bude 450 Kč). U darování kostní dřeně, se odečítá 20 000 Kč (slev na dani je 3000 Kč). To samé platí i pro darování orgánu.

Z daní je ale možné odečítat jenom bezplatné odběry – pokud chodíte dávat například krev nebo krevní plazmu za peníze, tak se to z daní odečíst nedá.

Odečty za darování krve, se také počítají do celkového limitu odečtů na dary (viz výše – maximálně 30% z celkové hrubé mzdy).

Daňové odečty – odborové příspěvky

Odboráři, si letos naposledy mohou odečíst zaplacené příspěvky. Z daní se odečítá maximálně 3000 Kč (resp. maximálně 1,5% z celkové hrubé mzdy).

Daňové odečty – zvýšení kvalifikace

Pokud jste absolvovali nějakou zkoušku (a náklady jste si hradili sami), pak si můžete z daní odečíst až 10 000 Kč (sleva na dani bude až 1500 Kč).

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.