Parlament schválil prodloužení nouzového stavu až do 14. února 2021. Ten tedy bude nepřetržitě trvat už 132 dní od začátku října. S prodloužením nouzového stavu souvisí i další kompenzační bonus – za 6 období. Nárok na kompenzační bonus nově mají i OSVČ v insolvenci.
Ve čtvrtek 21. ledna 2021, schválil Parlament další prodloužení nouzového stavu. Nouzový stav je prodloužen do 14. února 2021. I s aktuálním prodloužením, to bude už celkem 132 dní nepřetržitého nouzového stavu.
Vzhledem k tomu, jak je nastaven zákon o kompenzačním bonusu (zákon číslo 461/2020 Sb.), by po prodloužení nouzového stavu, mělo automaticky dojít k prodloužení podpory pro OSVČ.
Nárok na kompenzační bonus, by tak měl být i za 6 období (od 24. ledna 2021 do 15. února 2021).
Aktuální informace: Vláda schválila návrh nových podmínek pro kompenzační bonus za únor a březen 2021.
Aktuální 5 kompenzační období je od 25. prosince 2020 do 23. ledna 2021. Vzhledem ke schválenému prodloužení nouzového stavu, by nyní mělo být vyhlášeno i 6 období od 24. ledna 2021 do 15. února 2021.
Od podzimu 2020, se tak jedná již o 6 kompenzační období v řadě. Přičemž ale u prvních dvou, již byla ukončena možnost žádat o podporu.
Pokud nedojde ke změně podmínek, tak by při prodloužení nouzového stavu opět vznikal nárok na kompenzační bonus 500 Kč, za jeden kalendářní den (během kterého se na podnikatele či jiný subjekt vztahovalo nějaké přímé omezení).
Aktuálně platí podmínky, že kompenzační bonus je možné kombinovat i s dalšími druhy podpory. Podnikatelé (OSVČ a další subjekty tak mohou mít nárok i na další podporu):
Na webu Ministerstva průmyslu a obchodu, je k dispozici kalkulačka pro výpočet podpory pro OSVČ a firmy. Prostřednictvím této kalkulačky, je možné jednoduše spočítat, na jakou podporu může mít nárok OSVČ nebo firma.
Různých dotačních programů a dalších forem podpory, je nyní k dispozici již větší množství, takže není úplně jednoduché se v tom orientovat.
CIVID kalkulačku pro výpočet podpory včetně kompenzačního bonusu najdete zde
V pátek 22. ledna 2020, schválil parlament změnu zákona o kompenzačním bonusu. Podle aktuálního znění zákona, totiž na kompenzační bonus nemají nárok OSVČ v úpadku (insolvenci). A to ani v případě, že dále podnikají.
Proti tomu se ohradil Veřejný ochránce práv (ombudsman) a požaduje po vládě vysvětlení/změnu. Na základě toho vláda předložila návrh na změnu zákona, kterou v pátek 22.1.2021 schválil parlament.
Nyní tedy mohou o kompenzační bonus žádat i OSVČ v insolvenci. Žádosti je možné podávat na Finanční úřad již nyní, jejich vyřizování ale začne, až bude novela zákona schválena i v Senátu, což může ještě pár dní trvat. OSVČ v insolvenci mohou o kompenzační bonus žádat i zpětně – i za období, ke již byla ukončena možnost podávat žádosti.
V rámci projednávání této změny, parlament řešil i možnost zvýšení kompenzačního bonusu. Mluvilo se o tom, že by se kompenzační bonus mohl zvýšit až o 1/3. Tj. na částku až 670 Kč za den. Což by pak odpovídalo částce cca 20 000 Kč za měsíc (aktuálně by to bylo maximálně 15 000 Kč za měsíc (30 dní)). Tato změna ale nakonec nebyla v Parlamentu schválena, a kompenzační bonus i nadále zůstává ve výši 500 Kč na jeden kalendářní den.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.