Nová dotace na elektro auto 2024 – až 300 000 Kč pro firmy a OSVČ

Nová dotace na elektro auto 2024 – až 300 000 Kč pro firmy a OSVČ

Od března 2024, mohou začít firmy a podnikatelé (OSVČ) vyřizovat žádost o bezplatnou záruku a příspěvek na nákup elektromobilu, nebo auto na vodíkový pohon nebo na stavbu nabíječky. Na nákup elektroauta je možné získat dotaci až 300 tisíc korun (na nabíječku je dotace až 150 tisíc korun).

Od 18. března 2024, začala Národní rozvojová banka přijímat žádosti bankovní záruku, na poskytnutí úvěru na nákup elektromobilu (nebo auto na vodík) nebo zřízení nabíjecí stanice. Což je předpoklad pro následné získání příspěvku až 300 000 Kč.

Kromě bezplatné státní záruky, je možné na jedno auto získat dotaci až 300 tisíc korun (a dalších až 150 tisíc i na nabíječku). Celkem jsou v programu připraveny 2 miliardy korun. Program poběží do 30. září 2025 (nebo do vyčerpání „zásob“).

Bankovní záruka se vztahuje na automobily využívající alternativní paliva (elektřina nebo případně i vodík). Nebo i na výstavbu dobíjecích stanic (u nabíječky ale musí být současně i koupeno nové auto, jenom na samotnou nabíječku se dotace získat nedá).

Celý program se skládá ze tří částí:

  • Bezplatná státní záruka až na 70% jistiny úvěru
  • Finanční příspěvek na auto (dotace až 300 tisíc korun na vodík nebo elektřinu)
  • Finanční příspěvek na nabíječku (dotace až 150 tisíc korun)
  • Žádost je možné najít zde (web NRB)

Bezplatná státní záruka za úvěr

Součástí programu, který chce zvýšit počet automobilů na alternativní pohon na českých silnicích, je poskytnutí státní záruky až na 70% jistiny úvěru na dobu až 5 roků.

Samotný úvěr na nákup elektro auta (nebo auta na vodíkový pohon), nebo na stavbu nabíjecí stanice budou poskytovat klasické leasingové firmy nebo běžné komerční banky (seznam finančních společností, které se do programu zapojily, je zde).

Nová dotace na elektromobil 2024

Druhou částí dotačního programu je finanční příspěvek – ten může být až 300 00 Kč. Je to ale trochu složitější.

Záleží na kategorii auta, na výši zaručovaného úvěru (u dobíjecí stanice pak záleží na typu, výkonu a výši úvěru).

Maximální dotace pak nemůže být vyšší, než pořizovací cena (resp. než výše zaručovaného úvěru)

Příspěvek na elektroauto až 300 tisíc korun

Dotaci je možné získat na osobní auta v kategorii M1 (maximálně 9 míst k sezení včetně řidiče), nebo i na nákladní auta v kategorii N1 a N2 (s hmotností do 4,25 tuny).

Dotace bude i na ojeté auto –  příspěvek na elektromobily se bude vztahovat i na „mírně“ ojetá auta, nebo i na vozidlo dovezené ze zahraničí.

Kategorie auta Výše úvěru Dotace na auto
M1 od 300 tisíc do 1,5 miliónu až 200 000 Kč
N1 od 300 tisíc do 2 milióny až 250 000 Kč
N2 od 300 tisíc do 2,5 miliónu až 300 000 Kč

Příspěvek na nabíječku až 150 tisíc korun

Dotaci je dále možné získat i na výstavbu nabíječky – ta ale musí být pořízena společně s autem, a nesmí být veřejná (může sloužit jenom pro firmu nebo pro OSVČ).

Typ stanice Výše úvěru Dotace na nabíječku
AC max. 100 tisíc až 50 tisíc
DC do 40 kW max. 250 tisíc až 100 tisíc
DC nad 40 kW max. 400 tisíc až 150 tisíc

Povinné ručení a havarijní pojištění 2024

Od začátku dubna 2024, začínají platit nové podmínky pro povinné ručení. Zvyšuje se minimální limit pojištění na 50/50. Je nová definice, co je to vozidlo, které musí mít pojištění. A mění se i to, kdo odpovídá za placení pojištění.

V souvislosti se zvýšením limitů nebo i s doznívající inflací, má většina pojišťoven v plánu zdražovat povinné ručení. Pokud byste chtěli ušetřit, tak se podívejte na online srovnání všech pojišťoven v ČR:

Můžete si sami a nezávazně ověřit, zda vám jinde nabídnou levnější pojistku nebo výhodnější podmínky. Až 78% lidí, může ušetřit minimálně 2000 Kč nebo i více.

Kdo bude mít nárok na novou dotaci na elektroauto?

Dotace na pořízení auta s alternativním pohonem, nebo na nabíjecí stanice, je určena pro firmy a podnikatele. Je zde ale několik omezení.

V dotační výzvě je specifikováno, že příspěvek není určen pro firmy/podnikatele z oblasti zemědělské prvovýroby. Dále ani není podporováno nabývání vozů pro silniční nákladní dopravu poskytovanou podnikům provozujícím silniční nákladní dopravu pro cizí potřebu. A podporu není možné čerpat ani na výzkumné či vývojové projekty.

Další omezení se vztahuje na firmy a podnikatele, kteří během posledních 3 roků čerpali dotace vyšší, než 200 tisíc euro.

Pořízené elektroauto (nebo nabíječka) se také nesmí dva roky prodat (jinak by se musela vracet dotace).

Pro podnikatele, kteří se rozhodnou pro auto z kategorie M1 (osobní auto) je omezení na maximální pořizovací cenu 1,5 miliónu korun bez DPH.

Dotace se nevztahuje na vozidla s hybridním pohonem. Dotace se nevztahuje na nabíječky, pořízené bez investice do bezemisního vozidla. Na dotaci není nárok, pokud by si firma chtěla auto pořídit bez úvěru.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.