Kalkulačka výplaty: Zvýšení platů státních zaměstnanců od září 2022 a od ledna 2023

Kalkulačka výplaty: Zvýšení platů státních zaměstnanců od září 2022 a od ledna 2023

Od září 2022, by se měly zvýšit platy u státních zaměstnanců o 10% (týká se těch, komu se v roce 2022, zatím plat nezvyšoval). Další zvýšení se plánuje od ledna 2023, ale jenom o 5%. Průměrný plat u státního zaměstnance je 40 532 Kč.

Od září 2022, by se u cca poloviny státních zaměstnanců, měly zvýšit platy o 10%. Zvýšení platů, by se mělo týkat zaměstnanců, kteří měli v roce 2022 „zmražené“ platy. Podle údajů vlády, by se mělo jednat o cca 305 tisíc státních zaměstnanců.

Přidáno nedostanou státní zaměstnanci ve zdravotnictví, ve školství, hasiči apod. Tedy ti státní zaměstnanci, kterým se platy zvyšovaly od začátku roku 2022. Přidáno by naopak měli dostat ti, kdo měli na začátku roku 2022 „smůlu“.

Končící vláda premiéra Babiše, sice původně schválila zvýšení platů všem státním zaměstnancům, o minimálně 1000 Kč. Toto plošné zvýšení, ale bylo novou vládou premiéra Fialy zrušeno. Přidáno dostali jen některé skupiny.

Komu se zvýšení plat od září 2022 a o kolik?

V roce 2022, je v ČR opravdu velmi vysoká inflace. Podle posledních údajů ČSU, byla inflace za červen 2022 ve výši 17,2% (meziroční inflace). ČR tak má aktuálně čtvrtou nejhorší inflaci v EU.

Téměř polovině státních zaměstnanců, se v roce 2022 nezvyšovaly platy, a tak se není co divit, že požadují zvýšení. Odbory (zastupující státní zaměstnance), požadovaly zvýšení už od srpna, minimálně o 10% (nebo i více). Na zvýšení platů se ale s vládou neshodli.

Od září 2022, by se měly platy zvýšit jen u části ze státních zaměstnanců. Mělo by se jednat o „státní úředníky“, o nepedagogické pracovníky ve školství, apod. Tedy o ty státní zaměstnance, kterým se letos plat zatím nezvyšoval.

Zvýšení platů od září 2022, by mělo být o 10%. Podle ministra práce a sociálních věcí, by se mělo jednat o 305 tisíc státních zaměstnanců.

Kalkulačka výplaty – výpočet čisté mzdy v roce 2022

V následující kalkulačce, si můžete spočítat čistou mzdu v roce 2022. Můžete si tedy snadno vypočítat, kolik dostanete navíc, pokud se vám hrubý plat zvýší o 10%.

Kalkulačka čistá mzda 2022
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Cena služebního auta
používaného k soukromým účelům:

Výpočet

Pokud by se jednalo státního zaměstnance, s platem 30 000 Kč hrubého, kterému se od září navýší plat o 10%, tj. na 33 000 Kč (zjednodušujeme), pak by to pro něj znamenalo zvýšení o 2 220 Kč v čistém:

  • čistá mzda při 30 tisíc hrubého a bezdětný zaměstnanec, je 24 770 Kč
  • čistá mzda při 33 tisíc hrubého a bezdětný zaměstnanec, je 26 990 Kč

Další zvýšení platů ve státní sféře od ledna 2023

Podle informací od ministra práce, má vláda v plánu další zvýšení platů, až od ledna 2023. To by vláda chtěla plošně zvýšit platy všem státním zaměstnancům minimálně o 5%.

Podle předchozích dohod, by se u pracovníků bezpečnostních sborů, měly platy zvyšovat od ledna 2023 o 10%.

Se zvýšením platů v roce 2023 jen o 5%, ale nesouhlasí odbory. Vzhledem k tomu, že inflace za rok 2022, bude dost možná i 18 – 20% (zatím není jisté, kdy se růst zastaví, zatím se stále jen zvyšuje), tak je zvýšení platů jen 5% málo.

Je ale nutné si uvědomit, že pokud by vláda všem státním zaměstnancům přidala 15 – 20%, tak se inflace zvýší ještě více. Ani v soukromé sféře, se letos nezvyšují mzdy o úroveň inflace. Jistě, existují výjimky, ale plošně si mohou zaměstnanci v soukromé sféře, nechat o zvyšování platů o úroveň inflace „leda zdát“.

Kolik je průměrný plat státních zaměstnanců v roce 2022?

Podle aktuálních údajů (zatím jsou k dispozici údaje jen za první čtvrtletí 2022), pracuje pro stát 712 100 lidí. Průměrný plat státního zaměstnance je 40 532 Kč hrubého měsíčně. Medián platu je 37 633 Kč (tj. polovina státních zaměstnanců má více, polovina méně než je medián).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Zaručená půjčka v hotovosti bez poplatků. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní hotovostní půjčky do domu – 70000 Kč na ruku ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.