Kolik peněz dostanete jako OSVČ při pracovní neschopnosti? Kalkulačka nemocenská pro OSVČ vám to pomůže spočítat.
Podnikáte jako OSVČ a platíte si nemocenské pojištění? Spočítejte si, kolik dostanete během pracovní neschopnosti. Tato online kalkulačka pro výpočet nemocenské pro OSVČ, vám pomůže jednoduše vypočítat, jestli se vám vůbec vyplatí platit si nemocenské pojištění. V doprovodném textu pak nabízíme aktuální informace na téma nemocenské pojištění u OSVČ v roce 2014. Od 1. 1. 2014 se mimo jiné změnila maximální výše nemocenského pojištění. Jak se tato změna reálně projeví?
Podnikatelé (živnostníci, OSVČ), mají nárok na nemocenskou během neschopenky, jen pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění.
V roce 2024 je minimální nemocenské pojištění 168 Kč měsíčně. Výsledná nemocenská ale vychází podobně, jako u zaměstnance s hrubou mzdou 8 000 Kč měsíčně (tedy jen velmi nízká).
OSVČ navíc dostává nemocenskou až od 15 dne na neschopence.
Viz aktuální Kalkulačka nemocenská OSVČ 2024
Zatímco u většiny zaměstnanců je nemocenské pojištění placeno povinně zaměstnavatelem ze zákona, OSVČ si může vybrat. Placení nemocenského pojištění je pro podnikatele dobrovolné. Sami se tak můžete rozhodnout, jestli si chcete nebo nechcete platit nemocenské pojištění.
Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky jako běžný zaměstnanec – konkrétně na:
Naopak na ošetřovné a vyrovnávací příspěvek během těhotenství a mateřství nemají OSVČ nárok.Tyto nemocenské dávky se vztahují jen na zaměstnance
Minimální vyměřovací základ pro nemocenské pojištění je v roce 2014 pro OSVČ stanoven na 5000 Kč. Minimální měsíční platba tedy odpovídá 2,3% z pět tisíc korun, tedy 115 Kč měsíčně. OSVČ si může dobrovolně platit i vyšší částku, od 1. 1. 2014 ale začala platit omezení, která upravují maximální možnou měsíční platbu na nemocenské pojištění.
Od začátku ledna 2014 se změnily podmínky pro stanovení maximálního nemocenského pojištění pro OSVČ. Nově tedy platí, že maximální měsíční vyměřovací základ nemůže být vyšší než částka rovnající se průměru, který z určeného (vypočteného) vyměřovacího základu na posledním přehledu o příjmech a výdajích připadá na jeden kalendářní měsíc výkonu činnosti, přičemž k přehledu staršímu tří let se nepřihlíží.
Byla-li v kalendářním roce, za který je naposledy podán přehled a který bezprostředně předchází roku, ve kterém se platí pojistné na nemocenské pojištění, činnost zahájena (znovuzahájena), lze průměr určeného (vypočteného) vyměřovacího základu použít jen v případě, že činnost byla vykonávána alespoň ve čtyřech kalendářních měsících. Nelze-li určit maximální měsíční vyměřovací základ z naposledy podaného přehledu, rovná se polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok. V roce 2014 je to částka 12 971 Kč a platba pojistného stanovená sazbou 2,3 % činí 299 Kč.
Pokud OSVČ bude v roce 2014 platit vyšší měsíční platby než je toto nově stanovené maximum, vznikne mu přeplatek, který mu bude vrácen.
Podívejte se na další užitečné informace:
Zatímco zaměstnanci dostávají během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti alespoň nějaké peníze (náhrada mzdy od zaměstnavatele), OSVČ za první dva týdny na neschopence nedostane ani korunu.
Řešením toho je případné uzavření nějakého komerčního pojištění, které nabízí některé pojišťovny pro OSVČ.
Od 15 dne pracovní neschopnosti dostává OSVČ (stejně jako zaměstnanec) za každý kalendářní den částku, která odpovídá 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Maximální doba pracovní neschopnosti (resp. maximální doba, po kterou je placena nemocenská) je 366 dní (přesněji 380 dní, s tím že prvních 14 dní není proplaceno).
Při výpočtu u OSVČ se vychází z toho, jak bylo v posledních 12 měsících placeno nemocenské pojištění. Pro výpočet se zahrnuje období 12 kalendářních měsíců před tím, než vznikla pracovní neschopnost (tedy měsíc, ve kterém vznikla pracovní neschopnost, se nezapočítává).
Započítávají se pouze měsíce, kdy si OSVČ platila nemocenské pojištění, a kdy současně nebyla po celý měsíc v pracovní neschopnost (nebo neměla nárok třeba na PPM).
Zjednodušeně tedy platí, že denní vyměřovací základ je možné stanovit jako 12 * měsíční platba, to celé lomeno 365.
Pokud ale nebylo nemocenské pojištění placeno po celou dobu 12-ti kalendářních měsíců nebo pokud část z této doby byla pracovní neschopnost, bude výpočet trochu složitější.
Pro další výpočet nemocenské u OSVČ se provádí tzv. „redukce“. Jsou stanoveny 3 redukční hranice:
Výsledkem této redukce je redukovaný denní vyměřovací základ. Z něj se pak nemocenská stanoví jako 60%. Za každý kalendářní den pracovní neschopnosti má tedy OSVČ nárok na 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu.
Pro OSVČ platí také omezení, kdy má nárok na nemocenské dávky. Jednou z hlavních podmínek je to, že poslední 3 kalendářní měsíce před vznikem pracovní neschopnosti musí být placeno nemocenské pojištění. Takže pokud by OSVČ nastoupil do pracovní neschopnosti v dubnu, musí mít zaplacené nemocenské pojištění v lednu, v únoru a v březnu.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.