Od ledna 2024, se mění podmínky pro výpočet přídavků na bydlení (od 1. 1. 2024 se mění normativní náklady na bydlení, a mění se i zákon). Průměrná částka, kterou stát platí na bydlení, je cca 6300 Kč měsíčně. V roce 2024 to může být i více – viz nová kalkulačka pro výpočet přídavků.
Domácnosti, kde výdaje na bydlení představují více než 30% celkového čistého příjmu, mohou mít nárok na sociální dávky. Na Úřadu práce, je možné získat příspěvek na bydlení, který pokrývá část vysokých nákladů (to co je nad 30% příjmu).
Během roku 2023 se postupně zvyšoval počet domácností, které berou tuto dávku. Z cca 220 tisíc na začátku roku, až na cca 270 tisíc ve druhé polovině roku. Průměrná částka, kterou stát přispívá na bydlení, se zvýšila na cca 6300 Kč (viz statistiky MPSV).
Od začátku roku 2024, se budou měnit podmínky pro výpočet přídavků na bydlení. Budou se měnit normativní náklady (viz tabulky normativních nákladů, které platí od 1. 1. 2024).
Pro některé domácnosti, může tato změna znamenat i snížení vyplácených dávek. Pro některé rodiny to dokonce může znamenat, že v roce 2024 už nebudou mít vůbec nárok na dávky na bydlení.
Pro větší část domácností, to ale nemusí být až tak velká změna. Na přídavky bude nárok i v roce 2024, a částka by mohla zůstat +/- stejná.
Pro výpočet příspěvku na bydlení, je nutné zadat několik údajů (výpočet dávek na bydlení, se provádí individuálně, pro každou domácnost, podle skutečných nákladů na bydlení a příjmů).
Základní podmínky pro nárok na sociální dávky na bydlení, se v roce 2024 příliš nemění. Bude platit několik menších změn. Úřad práce, bude mít možnost si zjišťovat více informací sám (informace o nákladech na energie může získat přímo do dodavatele plynu/elektřiny; informace o příjmech může získat přímo od zaměstnavatele nebo od ČSSZ; informace o finanční situaci může získat přímo od banky, apod.).
Pro nárok na příspěvek na bydlení musí být splněny především tyto podmínky:
Kromě toho jsou zde i další obecné podmínky, pro nárok na sociální dávky (jako je bydliště na území ČR, a mnoho dalších – viz zákon o státní sociální podpoře).
Výpočet příspěvku na bydlení, se odvíjí od skutečných nákladů na bydlení (dokládá se 2x za rok), od toho jaké jsou průměrné příjmy.
Roli hraje i počet lidí, kteří společně bydlí, velikost města nebo forma bydlení. A hodně záleží i na tom, jaké jsou normativní náklady na bydlení.
Přídavky na bydlení se vypočítají individuálně pro každou domácnost. Někdo může mít nárok jenom na „pár stokorun“. Pro jinou domácnost mohou být přídavky na bydlení klidně i 10 tisíc korun za měsíc, nebo i více (horní hranice je stanovena tím, kolik jsou normativní náklady).
V roce 2023, se průměrná částka, kterou platí stát jako příspěvek na bydlení, zvýšila na 6300 Kč. Je pravděpodobné, že v roce 2024 se bude průměrná částka i nadále zvyšovat
Od 1. 1. 2024 se očekává větší zdražení a budou se zvyšovat i různé náklady na bydlení – bude se zvyšovat daň z nemovitostí, bude se zvyšovat DPH (například pro vodné a stočné), budou se zvyšovat poplatky za popelnice (v některých městech i o 100%), budou se zvyšovat poplatky za vodu, bude se zdražovat plyn a elektřina, apod.
Kolik budou dávky na bydlení od ledna 2024:
Pro výpočet přídavků na bydlení, se použijí průměrné náklady za poslední 3 měsíce (resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí). Náklady se dokládají 2x za rok, nebo pokud dojde k nějaké změně (například při stěhování do jiného bytu, při změně dodavatele plynu/elektřiny, apod.).
Do nákladů na bydlení se počítají především tyto zaplacené výdaje:
Platby za plyn, elektřinu, apod., musí být napsány na jméno žadatele o dávku (pokud je například elektřina napsaná na majitele bytu, pak to musí být započítáno do položky nájem).
Případný přeplatek nebo nedoplatek za služby či energie, se zohlední v nákladech na bydlení v tom kalendářním čtvrtletí, kdy je zaplacen nebo vrácen
Do nákladů na bydlení (pro nárok na příspěvek) se nepočítá:
Pro nárok na různé sociální dávky (kam spadá i příspěvek na bydlení), se počítají různé příjmy.
Obvykle se započítají v měsíci, kdy vám přijdou na účet (neplatí to vždy, někdy se příjmy počítají v měsíci, kdy na něco vznikl nárok).
Vždy se ale jedná o čisté příjmy:
Pokud je někdo například v exekuci (nebo v insolvenci), tak se mu pro nárok na sociální dávky počítá čistá výplata před tím, než se z ní provedou srážky na exekuci či insolvenci.
Při bydlení na ubytovně obvykle není nárok na přídavky na bydlení. Může být ale nárok na doplatek na bydlení. Jedná se o dávku hmotné nouze (nárok mají jenom osoby ve hmotné nouzi). Na doplatek na bydlení je nárok i v některých případech, kdy je současně pobírán i příspěvek na bydlení.
I student může mít nárok na příspěvky na bydlení. Nesmí se ale jednat o bydlení na koleji. Musel by to být běžný byt, užívaný na základě nájemní smlouvy (nebo podnájemní smlouvy). Podmínky pro studenty, jsou v zásadě stejné, jako pro všechny ostatní.
Studenti jsou ale obvykle až do 26 roků, považováni za nezaopatřené dítě, a tím jsou „automaticky“ posuzováni pro nárok na sociální dávky společně s rodiči. Záleží tedy i na tom, zda student bydlí u rodičů, jestli má nějaké příjmy, a jestli je stále nezaopatřeným dítětem.
Na sociální dávky, mohou mít nárok i podnikatelé (OSVČ). U živnostníků se jako příjem počítají buď skutečné příjmy (1/12 z posledního daňového přiznání). Nebo se může započítat paušální částka, která je do 30. 6. 2024 stanovena na 20 100 Kč (pro OSVČ hlavní) a 10 000 Kč (pro OSVČ vedlejších).
Žádost o příspěvek na bydlení, je možné vyřídit i jenom přes internet (takže se to často obejde i bez dokládání nějakých formulářů nebo potvrzení).
V žádosti je nutné uvést skutečné náklady na bydlení (viz výše – co se počítá do nákladů) a také čisté příjmy (viz výše – se počítá jako příjem).
V případě nejasností, si následně Úřad práce může vyžádat doložení dokladů a potvrzení (například může chtít vidět nájemní smlouvu, zaplacené složenky nebo faktury, výpis z účtu, apod.).
V roce 2024, by ale vyřizování přídavků mělo být opět o něco snadnější – Úřad práce bude moci více věcí zjišťovat sám.
Příspěvek na bydlení (stejně jako i další sociální dávky), vyplácí Úřad práce až zpětně. V lednu 2024, tedy dostáváte na účet příspěvek na bydlení za prosinec 2023. Výplatní termíny pro sociální dávky, se liší podle jednotlivých Úřadů práce.
V některých lokalitách, je i více výplatních termínů během jednoho měsíce. Může seto lišit i v rámci jednoho města. Takže třeba na Praze 10, může chodit příspěvek na bydlení v jiný den, než na Praze 4, i když je to třeba jen o pár ulic dál.>
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.