Nové podmínky pro kompenzační bonus – až 1000 Kč za den

Nové podmínky pro kompenzační bonus – až 1000 Kč za den

Vláda schválila 15. 2. 2021 návrh nového zákona o kompenzačním bonusu. Nové podmínky by měly platit od 1. 2. 2021. Kompenzační bonus se zvýší na 1000 Kč za den. Nově bude nárok i při poklesu příjmu o 50%. Nebo i při nařízené karanténě.

Aktualizace 29. 3. 2021:

Vláda rozhodla o prodloužení kompenzačního bonusu i na duben 2021. Za měsíc duben může být nárok až na 30 000 Kč (pro dohodáře až 15 000 Kč). Žádost o kompenzace za duben je možné podávat od 1. 4. 2021.

V pondělí 15. 2. 2021, schválila vláda návrh nového zákona, který by řešil kompenzační bonus. Zatím by se jednalo o kompenzační bonus za únor a březen 2021 (s tím že je možné další prodloužení až do konce roku 2021).

OSVČ a společníci s.r.o. firem, by nově mohli mít nárok na 1000 Kč. Ti, kdo pracují na dohodu (DPP/DPČ), by měli dále nárok jen na 500 Kč za jeden kalendářní den.

Podle nových podmínek, by už kompenzační bonus nebyl navázán na nouzový stav. Nárok by mělo mít podstatně více podnikatelů. Pro nárok by stačil jen pokles příjmu (tržeb) alespoň o 50%.

Návrh zákona a nových podmínek, je možné najít na webu vlády zde. Zákon musí projít ještě schválením v Parlamentu a Senátu, kde může dojít ještě ke změnám. Žádost o kompenzační bonus podle nových podmínek, tak bude možné řešit zřejmě nejdříve v březnu 2021.

Zvýšení kompenzačního bonusu od 1. února 2021

Pokud by byl zákon schválen, tak by platil zpětně od 1. února 2021. Prvním bonusovým obdobím by byl únor a březen 2021. Vláda by mohla vyhlašovat i další bonusová období. Vždy by se jednalo o kalendářní měsíc. Nárok na kompenzační bonus by takto mohl být až do konce roku 2021

Kompenzační bonus od 1. 2. 2021 zvýšil:

  • Zvýšení na 1000 Kč za jeden kalendářní den u OSVČ a společníků s.r.o.
  • Původní částka 500 Kč by zůstala u lidí pracujících na dohodu

Byla by ale i podmínka, že celkový vyplacený kompenzační bonus za jedno období, nesmí překročit průměrnou výši příjmu v rozhodném období (viz dále).

Kdo by měl nárok na kompenzační bonus podle nových podmínek

Podle návrhu nového zákona by měl být okruh příjemců kompenzačního bonusu stejný, jako doposud:

  • Podnikatelé (OSVČ) – ti kdo aktivně podnikali k 5. 10. 2020 nebo podnikání přerušili po 12.3.20220
  • Společníci „malých“ s.r.o. firem
  • Dohodáři“ (lidé pracující na DPP/DPČ)

Podmínky pro nárok na kompenzační bonus za únor a březen 20201

Podmínky, kdy bude nárok na kompenzační bonus pro OSVČ (a další), se celkem zásadně mění.

Nově (za únor a březen 2021), by měl být nárok:

  • V případně nutnosti uzavřít provozovnu (nebo omezit její činnost)
  • V případně nařízené karantény nebo izolace (u OSVČ, společníka, zaměstnance atd.)
  • V případně omezení poptávky po službách/výrobcích (tj. i při poklesu příjmu, bez toho, že by byla uzavřena/omezena provozovna)
  • V případě omezení či přerušení dodávek služeb potřebných pro výkon činnosti
  • V případě péče o dítě, nebo i překážky v práci u zaměstnance (spočívající v péči o dítě)

Tyto podmínky jsou velmi podobné, jako u kompenzačního bonusu, který platil během jarní epidemie v roce 2020.

S těmito novými podmínkami, by na kompenzační bonus mohlo mít nárok mnohem více podnikatelů (a dalších subjektů), než jak tomu bylo doposud – na podzim a v zimě 2020/2021.

Nárok na kompenzační bonus bude jen při poklesu příjmu o 50%

V návrhu podmínek pro kompenzační bonus, je zavedena nová podmínka – nárok na kompenzační bonus, bude při poklesu příjmu (tržeb) o 50%:

  • Posuzuje se aktuální příjem (tržby) – vždy za konkrétní kalendářní měsíc
  • První dva měsíce, na které by se to vztahovalo, jsou únor a březen 2021
  • Příjem se posuzuje vůči období 3 měsíců v období 1.11. 2018 až 31.12.2020 (Srovnávacím obdobím je období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020, jejichž názvy se shodují s názvy 3 kalendářních měsíců bezprostředně předcházejících bonusovému období.Lze-li takto určit více období, je srovnávacím obdobím to, které si subjekt kompenzačního bonusu zvolí.

Takže při žádosti o kompenzační bonus za únor 2021, by se posuzoval příjem za měsíce listopad 2018 až leden 2019 nebo případně listopad 2019 až leden 2020. A tyto příjmy (tržby), by měly být v průměru o 50% vyšší než aktuální příjem (tržba) za leden 2021 (v aktuálním období tedy musí dojít k poklesu alespoň o 50%)

A tak dále – v dubnu 2021 by se posuzovalo období leden – březen 2019 nebo leden až březen 2020 vůči příjmu v březnu 2021, v květnu 2021 by se případně posuzoval únor až duben 2019… nebo únor až duben 2020 vůči příjmu v březnu 2021

Nárok na kompenzační bonus u nových podnikatelů (OSVČ)

Pokud někdo zahájil podnikání později (než 2018/2019), tak se příjem bude posuzovat trochu jinak:

(4) V případě, kdy se subjekt kompenzačního bonusu podle § 2 stal osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění později než v první den srovnávacího období určeného podle odstavce 3, je srovnávacím obdobím kterékoliv období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci období prvních 8 kalendářních měsíců, po jejichž celou dobu byl touto osobou.

Nárok na kompenzační bonus i při karanténě nebo izolaci kvůli COVID

Pokud je o kompenzační bonus žádáno na základě nařízené karantény nebo izolace, pak se příjem neposuzuje (má se za to, že karanténou bylo podnikání „významně dotčeno):

(6) V kalendářním dni, kdy trvá nařízená karanténa subjektu kompenzačního bonusu, který je účasten nemocenského pojištění, se za významně dotčenou vždy považuje

a) samostatná výdělečná činnost tohoto subjektu kompenzačního bonusu, a

b) činnost společnosti s ručením omezeným, které je tento subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to pouze pro účely vzniku nároku na kompenzační bonus tohoto společníka.

Kdy nebude nárok na kompenzační bonus podle nových podmínek

Nárok na kompenzační bonus by nevznikal za dny:

  • Kdy byl nárok na podporu v nezaměstnanosti
  • Kdy byl nárok na nějakou jinou podporu/dotaci v souvislosti s koronavirem COVID s výjimkou nároku na podporu z programů Antivirus nebo k úhradě nájemného

Kdy bude možné požádat o zvýšený kompenzační bonus podle nových podmínek?

Návrh zákona byl schválen vládou v pondělí 15. 2. 2021. Aby mohl zákon začít platit, musí jej schválit ještě Parlament a Senát. Zákon tedy nezačne platit dříve, než v průběhu března 2021. Do té doby, mohou ještě proběhnout různé změny.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.