Během prosince 2020 dostanou všichni důchodci (starobní, invalidní, vdovy, vdovci nebo i sirotci) 5000 Kč, jako mimořádný příplatek k důchodu (tzv. „rouškovné“). O příspěvek není nutné žádat, bude vyplacen automaticky, přibližně v první polovině prosince 2020 (do vánoc).
Pátek 13 bývá označován jako nešťastný den. Pro české důchodce, byl ale aktuální pátek 13. listopadu 2020, poměrně „šťastným“ dnem.
V senátu totiž došlo k definitivnímu schválení návrhu zákona, který jim přiznává mimořádný příspěvek k důchodu ve výší 5000 Kč, tzv. „rouškovné“. Nyní již chybí jen podpis prezidenta, ale to je spíše jen formalita.
Ještě do konce roku 2020 by měli všichni důchodci dostat 5000 Kč navíc, ke svému běžnému důchodu. Peníze by jim měli dorazit (na účet v bance, složenkou na poštu) v první polovině prosince 2020. Tedy ještě do vánoc 2020.
Nárok na mimořádný příspěvek k důchodu ve výši 5000 Kč (rouškovné), budou mít všichni důchodci. Resp. všichni příjemci některé z důchodových dávek:
Pokud má někdo nárok na více důchodů (důchodových dávek), například na starobní důchod a současně ještě třeba na vdovský nebo vdovecký důchod, pak dostane mimořádný příspěvek 5000 Kč vyplacený pouze jednou.
O mimořádný příplatek k důchodu ve výši 5000 Kč není nutné žádat.
5000 Kč bude vyplaceno automaticky všem důchodcům, kteří budou splňovat podmínky pro nárok na tento mimořádný příplatek (rouškovné)
Nárok na mimořádný příspěvek k důchodu budou mít všichni, kdo aktuálně pobírají některou z důchodových dávek (viz výše, nárok se vztahuje jak na starobní, tak i invalidní, vdovský, vdovecký nebo sirotčí důchod).
Pokud někdo odchází do důchodu v listopadu, pak může mít také nárok. V případě, že si požádá o důchod do 30. listopadu 2020 (resp. termín přiznání důchodu bude nejpozději do 30. 11. 2020), pak bude mít také nárok na tuto mimořádnou dávku 5000 Kč.
U lidí, co nastupují do důchodu až v průběhu listopadu, ale může být mimořádný příspěvek vyplacen se zpožděním.
Zatímco většina důchodců dostane mimořádný příplatek ještě do konce roku 2020 (cca v první polovině prosince 2020), u lidí, kteří si o důchod požádají až v listopadu, může být těchto 5000 Kč vyplaceno o něco později, pravděpodobně až v lednu 2021.
Výplata mimořádného příspěvku 5000 Kč (rouškovného) bude zahájena od 1. do 4 prosince 2020.
Výplata této mimořádné dávky bude rozložena do více dní. Peníze by ale měli všichni důchodci dostat před vánocemi.
Mimořádný příplatek k důchodu, se nebude započítávat do příjmů, na jejichž základě se posuzuje nárok na různé sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení. Je to uvedeno přímo v příslušném zákonu – v paragrafu 4:
Takže pokud má některý důchodce nárok na příspěvek na bydlení (nebo jinou sociální dávku), příspěvek 5000 Kč tento nárok nijak neovlivní.
To, co může mít vliv na nárok na různé sociální dávky, je až pravidelné zvýšení důchodů od začátku roku 2021. Od 1. 1. 2021 dochází k pravidelné valorizaci důchodů (viz tato kalkulačka zvýšení důchodů od 1. 1. 2021). Průměrný důchod by se měl od ledna zvýšit o cca 840 Kč (to je jen průměrné číslo).
Mimořádný příplatek k důchodu je nastavený tak, že nebude podléhat exekuci. Pokud má někdo exekuci na důchod (jsou mu prováděny exekuční srážky z důchodu), tak částky 5000 Kč se to nebude týkat. Je to uvedeno přímo v paragrafu 4 tohoto zákona:
Tento bod znamená, že na mimořádný příspěvek 5000 Kč, se nevztahuje exekuce.
Ano, i ti důchodci, kteří během pobírání starobního (nebo invalidního či jiného důchodu) pracují, nebo podnikají jako OSVČ, budou mít nárok na tento mimořádný příplatek.
Není zde žádné omezení. Nárok mají všichni důchodci, kterým vznikl nárok na některou důchodovou dávku do 30. 11. 2020
V prosinci 2020 dostanou všichni důchodci mimořádný příplatek 5000 Kč. A od ledna je čeká zvýšení důchodů. Od 1. 1. 2021 se zvyšují všechny typy důchodů (starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí) o pravidelnou valorizaci.
Viz tento článek o zvýšení důchodů od ledna 2021, kde najdete i kalkulačku pro výpočet zvýšeného důchodu v roce 2021. V průměru by se měly důchody zvýšit o cca 800 Kč. To je ale jen průměrné číslo. Základní složka důchodu se od ledna zvyšuje o 60 Kč.
Procentní část důchodu se zvyšuje o 7,1%. Procentní sazba se liší u každého důchodce (vychází z jeho příjmů během zaměstnání). Reálné zvýšení důchodů od ledna 2021 tak bude pro různé důchodce různě vysoké. Někdo dostane navíc i přes 1000 Kč, někdo zase o něco méně.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.