V této online kalkulačce si můžete sami spočítat, jak vysoké je životní minimum v roce 2023 pro vaši osobu nebo rodinu. V doprovodném textu se pak můžete podívat na to, jaká je souvislost mezi životním minimem a nárokem na sociální dávky.
V této online kalkulačce si můžete sami spočítat, jak vysoké je životní minimum v roce 2023 pro vaši osobu nebo rodinu. V doprovodném textu se pak můžete podívat na to, jaká je souvislost mezi životním minimem a nárokem na sociální dávky, nebo jak souvisí životní minimum a exekuce či insolvence.
K zatím poslednímu zvýšení životního a existenčního minima došlo od začátku roku 2023 (zvýšení o cca 5,2%). O žádném dalším zvýšení vláda nerozhodla. A není zatím ani v plánu zvyšovat životní a existenční minimum na začátku roku 2024.
Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 ve výši 4860 Kč. Existenční minimum pro jednotlivce je 3 130 Kč.
Nemění se i výpočet životního minima po rodinu (po více osob ve společné domácnosti).
Více viz. Aktuální kalkulačka po výpočet životního minima 2024
To, jak je vysoké životní minimum, se řídí zákonem o životním a existenčním minimum (zákon číslo 110/20016 Sb.), a souvisejícím právními předpisy. Předchozí zvýšení bylo od 1. 7. 2022. V roce 2022, bylo i další zvýšení životního minima už od dubna.
Ke zvýšení životního a existenčního minima, přistoupila vláda především z důvodu vysoké inflace. Roli hraje i nedávná epidemie COVID, která měla negativní dopad především na nízkopříjmové domácnosti.
Základní životní minimum jednotlivce (samostatně žijící osoby), je od 1. 1. 2023 částka 4860 Kč. Existenční minimum je pak od 1. 1. 2023 ve výši 3130 Kč. Pokud se počítá životní minimum pro rodinu (několik společně posuzovaných osob), pak je výsledkem součet částek za jednotlivé členy.
Žije-li více osob ve společné domácnosti, resp. je-li více osob posuzováno společně, pak platí tyto částky pro životní minimum
Od toho, jaké je životní (nebo v některých případech existenční) minimum jednotlivce (nebo rodiny, resp. společně posuzovaných osob), se pak odvíjí nárok na různé sociální dávky.
Třeba na sociální dávku porodné máte nárok, pokud průměrný měsíční příjem před narozením dítěte, nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.
U přídavků na dítě se zase počítá příjem za předchozí kalendářní rok. A společné příjmy všech členů rodiny by neměly překročit 3,4 násobek životního minima (opět průměrný měsíční příjem za celý kalendářní rok).
Od výše životního minima nebo toho existenčního se pak odvíjí i nárok na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.
Pokud je někdo v exekuci (exekuční srážky ze mzdy nebo i z jiného podobného příjmu) nebo pokud je někdo v insolvenci, pak mu musí zůstávat minimálně základní nezabavitelná částka. Tato nezabavitelná částka, se odvíjí mimo jiné od toho, jaké je aktuální životní minimum. Přesněji jsou to dvě třetiny ze součtu životního a normativních nákladů na bydlení. Viz aktuální informace o nezabavitelné částce od 1. 1. 2023.
Při exekuci na účet v bance, je pak nárok na trojnásobek životního minima (nárok na tuto nezabavitelnou částku, je pouze jednorázově). Od 1. 1. 2023, je při exekuci na účet v bance, nárok na 14 580 Kč.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.