Maximální podpora v nezaměstnanosti 2017 = 15 660 Kč (v roce 2016 byla 15 024 Kč). Maximální podpora při rekvalifikaci 2017 = 17 550 Kč.
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2017, a jak se zvyšuje její maximální výše? Kolik peněz dostanete na Úřadu práce, pokud v roce 2017 přijdete o zaměstnání, a budete nezaměstnaní? Jaké jsou podmínky, abyste dostali podporu? Kolik si můžete jako nezaměstnaní přivydělat? Na to vše se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.
Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2018.
To, kolik peněz dostanete při ztrátě zaměstnání, jako podporu pro nezaměstnané, závisí především na tom, jak vysoký byl váš příjem. Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se provádí z průměrné mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí (před tím, než bylo vaše zaměstnání ukončeno).
Současně ale platí, že podpora v nezaměstnanosti nemůže být vyšší, než určitá částka. Tato maximální podpora v nezaměstnanosti se odvíjí od průměrné mzdy v ČR. Ta je za rok 2016 (resp. za 1 až 3 čtvrtletí 2016) stanovena na 27 000 Kč. Proto se i výše maximální podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2017 zvyšuje takto:
Také platí, že doba, po kterou můžete dostávat podporu v nezaměstnanosti, se odvíjí od vašeho věku:
Nárok na podporu v nezaměstnanosti mají typicky zaměstnanci, kteří přišli o zaměstnání. Nárok ale mohou mít třeba i OSVČ, kteří ukončili podnikání, nebo třeba i ženy po skončení mateřské či rodičovské dovolené (nebo případně již během doby, kdy žena pobírá rodičovský příspěvek).
Základní podmínkou pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je účast na důchodovém pojištění v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech.
Pro nárok na podporu v nezaměstnanost pak platí i další, doplňující podmínky. Nárok na podporu tak nemá třeba ten, kdo byl v posledních 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu hrubého porušení povinností.
Složitější jeto pak i v případech, kdy se jedná o opakovanou podporu v nezaměstnanosti. Tedy když jste nezaměstnaní, dostáváte podporu, pak krátce pracujete, a jste znovu nezaměstnaní. Pak mimo jiné závisí na tom, jak dlouho jste pracovali:
Na podporu pak nemáte nárok ani v případě, že bez vážného důvodu ukončíte zaměstnání, které vám bylo zprostředkováno Úřadem práce. Pak nejenomže nemáte nárok na podporu, ale ani nemůžete být zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání. Tedy ne dříve než po 6 měsících od zahájení takového zaměstnání.
Základní podmínky pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti jsou stejné jako v předchozích letech. I nadále tedy platí, že podpora v nezaměstnanosti je vyplácena v této výši:
Uvedená výše podpory platí v případě, že je výpověď ze zaměstnání dána ze strany zaměstnavatele, nebo v případě, že je zaměstnání ukončeno výpovědí od zaměstnance, ale na základě vážného důvodu (platí i pro ukončení pracovního poměru dohodou).
V případ že je pracovní poměr ukončen ze strany zaměstnance (výpověď), nebo i dohodou bez uvedení vážného důvodu, pak je výše podpory po celou dobu jen 45% z průměrné mzdy.
Vážné důvodu pro ukončení zaměstnání jsou definovány zákonem o zaměstnanosti, tj. zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 5:
Z výše uvedeného vyplývá, že některé „vážné důvody“ (třeba ten poslední bod), jsou definovány velmi volně. Proto je třeba jako vážný důvod akceptováno třeba stěhování (ve smyslu do jiného města, v rámci jednoho města, kdy by bylo možné i nadále dojíždět do daného zaměstnání, by to vážným důvodem nebylo).
To, jestli je nějaká konkrétní situace vážný důvodem, pak závisí na posouzení Úřadu práce. Především tedy u těch důvodů, které nejsou explicitně vyjmenovány v zákonu.
Začátek roku 2017 pak přináší pro nezaměstnané další pozitivní změnu. A tou je zvýšení možného výdělku v době, kdy jste jako nezaměstnaní vedeni v evidenci Úřadu práce. Možnost příjmu z nějakého nekolidujícího zaměstnání je totiž omezena na jednu polovinu minimální mzdy. A ta se od 1. 1. 2017 zvyšuje na 11 000 Kč. Nově je tak možné mít příjem až 5500 Kč (dosud, v roce 2016 to bylo 4 950 Kč).
I nadále ale platí, že v době, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nesmíte vykonávat žádné zaměstnání (ani to „nekolidující“) a nemůžete tak mít žádný příjem.
Pokud již ale vyčerpáte celou podporu v nezaměstnanosti, tak i nadále můžete být v evidenci úřadu práce, ale současně již můžete mít i nějaký příjem. Může se jednat třeba o práci na dohodu o provedení práce. V takovém případě, kdy je to práce na DPP a příjem je maximálně 5500 Kč (nebo i nižší), pak neplatíte ani sociální ani zdravotní pojištění.
Pokud během doby, kdy jste vedeni na Úřadu práce, zahájíte nějaké (jakékoliv) zaměstnání (bez ohledu na výši příjmu), je nutné tuto skutečnost neprodleně oznámit (nejpozději v den zahájení). Pokud by se jednalo o nekolidující zaměstnání, pak to není důvodem k vyřazení z evidence. Musíte pak ale dokládat výši příjmu.
SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Srovnání půjček. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Sms půjčka bez registru. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.