Podpora 25000 Kč pro OSVČ během epidemie koronavirus (COVID)

Podpora 25000 Kč pro OSVČ během epidemie koronavirus (COVID)

31. března 2020 schválila vláda jednorázovou podporu ve výši 25 000 Kč za období 12. 3. 2020 až 30. 4. 2020. Konkrétně se jedná o 500 Kč za každý den v tomto období.

Aktualizováno 10.4.2020

Od začátku epidemie již vláda schválila řadu opatření, kterými se snaží řešit nelehkou situaci podnikatelů a firem. Díky řadě krizových opatření, které znemožňují nebo významně omezují možnosti podnikání, nemůže během epidemie řada OSVČ podnikat.

Přinášíme souhrn všeho, na co má OSVČ aktuálně nárok během epidemie za období březen až duben

  • Podpora 25 000 Kč za březen a duben (500 Kč za den, od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020)
  • Ošetřovné 21 624 Kč za březen až duben (424 Kč za den, od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020)
  • Zdravotní a sociální pojištění 29 376 Kč (odpuštěno minimální zdravotní a sociální pojištění ve výši 2352 Kč měsíčně (zdravotní) a 2544 Kč měsíčně (sociální) za období březen – srpen 2020

Další možná podpora pro OSVČ:

  • Vláda nabízí možnost získání úvěrů pro malé a střední firmy
  • Vláda zvažuje plošné odložení splátek úvěrů

Podpora 25 000 Kč pro OSVČ během epidemie

31. března 2020 schválila vláda jednorázovou podporu ve výši 25 000 Kč za období 12. 3. 2020 až 30. 4. 2020. Konkrétně se jedná o 500 Kč za každý den v tomto období. O tuto podporu si může OSVČ požádat od 9. dubna, k vyplácení podpory by mělo dojít ihned – první peníze začne finanční správa odesílat po velikonocích.

K finálnímu schválení došlo 9. 4. 2020. Podmínky pro podporu 25 tisíc pro živnostníky je možné najít na webu Finanční správy  ZDE.

Další informace a formulář s žádostí o podporu pro OSVČ je možné najít zde: Formulář: Žádost o podporu 25000 pro OSVČ (kompenzační bonus)

Kdo má nárok na podporu pro OSVČ?

Návrh zákona počítá s určitými omezeními:

  • Na podporu mají nárok OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost
  • Nárok mají OSVČ kteří byli aktivní k 12. 3. 2020 (pokud OSVČ po tomto datu podnikání přerušila/ukončila, na podporu může mít nárok také)
  • Nárok mají i OSVČ, kteří přerušili podnikání po 31. 9. 2019 – sezónní podnikatelé
  • Na podporu budou mít nárok OSVČ, kterým v době leden až březen 2020 poklesly příjmy alespoň o 10% podmínka poklesu příjmu z finální verze podpory vypadla
  • Současně musí mít OSVČ v předchozím roce příjem alespoň 180 000 Kč (nebo pokud nepodnikal celou dobu tak příjem průměr 15000 Kč za měsíce kdy podnikal tato podmínka byla z finální verze také vypuštěna
  • Nárok mají i OSVČ vedlejší, ale jenom někteří – jenom ti kdo podnikali, měli nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo jim byl přiznán starobní důchod, nebo měli nárok na rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství, případně pečovali o potřebnou osobu.
  • Nárok nemá OSVČ, která má podnikání jako vedlejší příjem k zaměstnání
  • OSVČ musí čestným prohlášením doložit, že její podnikání bylo ovlivněno epidemií – viz níže

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) může získat kompenzační bonus v rámci tzv. bonusového období, pokud nemohla samostatnou výdělečnou činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, a to zejména z důvodu

a) nutnosti uzavřít provozovnu subjektu kompenzačního bonusu či omezit její provoz,

b) karantény subjektu kompenzačního bonusu nebo jeho zaměstnance,

c) péče o dítě v případě subjektu kompenzačního bonusu nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance,

d) omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu nebo

e) omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu.

Zdroj: www.financnisprava.cz

Kde požádat o podporu pro OSVČ?

Finanční správa zveřejnila 10. dubna jednoduchý formulář (PDF verze zde) Žádost o podporu bude možné podat elektronicky, přes datovou schránku. Nebudou potřeba žádné speciální formuláře nebo potvrzení – splnění podmínek pro nárok na podporu se dokládá čestným prohlášením.

Nárok na ošetřovné na dítě během epidemie i pro OSVČ

Vláda, parlament i senát již schválily, že během epidemie může i OSVČ dostávat ošetřovné na dítě. Pokud se OSVČ musí starat alespoň o jedno dítě do 13 roků, pak má nárok na podporu od Živnostenského úřadu ve výši 424 Kč denně

  • Ošetřovné na dítě 424 Kč denně od 12. Března 2020, platí po celou dobu, co budou uzavřeny školy (tj. za březen je to 8 480 Kč, za duben by to mělo být 12 7250Kč, nárok na ošetřovné je za každý kalendářní den)
  • Vztahuje se na dítě do 13 roků
  • Může být nárok i na starší děti (pokud jsou zdravotně hendikepované apod.)
  • O ošetřovné si může žádat pouze jeden z rodičů

O ošetřovné by mělo být možné požádat od 1. dubna 2020. Formulář Žádost o ošetřovné pro OSVČ je možné najít ZDE.

Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění

Další formou podpory pro OSVČ je odpuštění sociálního a zdravotního pojištění. Všichni OSVČ nemusí 6 měsíců platit sociální a zdravotní pojištění ve výši 2352 Kč měsíčně (zdravotní) a 2544 Kč měsíčně. A to po dobu 6 měsíců.

Současně se to bude započítávat tak, jako by tyto platby byly uhrazeny. To je v součtu celková podpora 29 376 Kč za celé období.

Další podpora pro podnikatele během epidemie

Kromě těchto přímých, okamžitých forem podpory připravuje vláda i další opatření. Hovoří se o plošném odložení splátek úvěrů. Nebo o tom, že by byly nějakou formu odloženy platby za nájem (což se týká všech OSVČ, kterým byla jejich provozovna kvůli epidemii uzavřena). Je nabízena i možnost získání úvěrů (ta je svým charakterem určena spíše pro firmy).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na cokoliv bez potvrzení o příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.