Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti. Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti potřebujete zadat následující údaje – věk a průměrná čistá mzda ze zaměstnání. A pak také ještě informace o nároku na odstupné, a o tom, jak byla podána výpověď. Nárok na podporu v nezaměstnanosti, nevzniká automaticky všem, kdo přišli o práci. Je nutné splnit celou řadu podmínek. Následující kalkulačka vám jednoduše a rychle umožní zjistit, na jakou podporu v nezaměstnanosti můžete mít nárok. A v následujících odstavcích se pak dočtete, jaké podmínky je nutné splnit pro získání podpory .

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2020.

Výpočet – podpora v nezaměstnanosti 2014

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti
Kdo dal výpověď?
* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec
Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Maximální podpora v nezaměstnanosti 2014

Podpora v nezaměstnanosti nemá neomezenou výši. Je určena maximální hranice – maximální částka, jakou vám Úřad práce bude vyplácet, pokud přijdete o práci. Toto omezení se týká především těch, kdo mají vyšší příjem. Jaká je maximální podpora v nezaměstnanosti:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2014 je 14 281 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci je v roce 2014 16 004Kč

Odstupné a podpora v nezaměstnanosti

Již delší dobu platí, že pokud vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné, podporu od státu nedostáváte. Pokud vám například zaměstnavatel vyplatí odstupné ve výši 3 měsíčních platů, pak první 3 měsíce v nezaměstnanosti nemáte nárok na podporu od státu. Ta vám začne být vyplácena až po uplynutí 3 měsíců. Celková doba čerpání podpory se tím ale nemění.

Vliv věku na nárok na podporu pro nezaměstnané

Zákon o zaměstnanosti určuje 3 různé hranice pro nárok na podporu. Tyto hranice zohledňují to, že lidé ve vyšším věku (s blížícím se důchodem) mají mnohem větší obtíže při nalezení nového zaměstnání. Délka doby, po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti:

 • Méně než 50 roků = podpora se vyplácí 5 měsíců
 • 50 roků až 55 roků = podpora se vyplácí 8 měsíců
 • 56 roků a více = podpora se vyplácí 11 měsíců

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

Pro výpočet částky, kterou vám bude stát přispívat v době bez zaměstnání, je rozhodující především to, jaký byl váš čistý příjem. Pro výpočet se používá průměrný čistý měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí. V závislosti na době čerpání dávky se snižuje i její výše:

 • 1 a 2 měsíc = máte nárok na 65% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 3 a 4 měsíc = máte nárok na 50% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 5 a další měsíce = máte nárok na 45% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)

Pozor ale na to, že výše podpory může být i nižší. V některých případech totiž nemáte nárok na celou částku, ale pouze na zkrácenou sumu.

Nižší podpora v nezaměstnanosti

Pokud vás zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli zvláště hrubému porušení pracovní kázně, pak následujícíh 6 měsíců nemáte nárok na podporu pro nezaměstnané.

Pokud se vy sami rozhodnete ukončit zaměstnání bez vážného důvodu (upřesnění co je to vážný důvod níže), pak nemáte nárok na celou sumu, ale na nižší částku. V tomto případě je podpora v nezaměstnanosti již od začátku vyplácena jen ve výši 45% z průměrného čistého příjmu. To samé pak platí i při výpovědi dohodou. Pokud není vážný důvod pro ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, nebo pokud není dohoda uzavírána například z důvodu nedostatku zakázek, rušení pracovního místa ap., podpora je také automaticky nižší – jen 45% z průměrné čisté mzdy.

Další omezení pak platí pro ty, kdo nikdy nepracovali nebo pro ty, co splňují jen částečně podmínku odpracované doby. To se týká například maminek po rodičovské dovolené nebo i dalších případů. V takovém případě se vyplácí tabulková částka, která představuje:

 • 1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 K
 • 3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč
 • 5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč

Výpověď ze zaměstnání – vážné důvody

Vážné důvody pro ukončení zaměstnání popisuje zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., konkrétně pak § 5c. Především tyto důvody jsou považovány za závažné:

 • Péče dítě ve věku do 4 roků
 • Péče o osobu, která má II – IV stupeň závislosti na pomoci jiné osoby
 • Zdravotní důvody, které nadále brání ve výkonu současného zaměstnání
 • Okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 zákoníku práce

Přesný výčet viz. konkrétní paragraf tohoto zákona. V případě, že ukončíte zaměstnání výpovědí bez některého z těchto vážných důvodů, vaše podpora v nezaměstnanosti bude automaticky nižší.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky. Nárok mají jenom ti uchazeči, co splní všechny podmínky definované zákonem a dalšími právními předpisy. Nárok na podporu pak nemá především ten kdo:

 • Byl v uplynulých 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu zvláště hrubého porušení pracovní kázně nebo pro porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a) zákoníku práce
 • Získal nárok na výsluhový příspěvek a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti
 • Kdo vykonává tzv. nekolidující zaměstnání

Nárok na podporu také není v případech kdy:

 • Vznikl nárok na vyplácení starobního důchodu
 • Vznikl nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění
 • kde je ve vazbě v rámci trestního řízení

Hlavní podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je pak požadavek na splnění minimální odpracované doby (resp. náhradní činnosti). Musíte mít nejméně 12 odpracovaných měsíců za poslední 2 roky. Nárok nemají například studenti po skončení studia (pokud zároveň během studia alespoň část doby nepracovali).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohly by se vám hodit půjčky od soukromých osob hned. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí zde – půjčíme vám peníze ihned na účet.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

komentářů 226
 • Jana

  Dobrý den.Byla jsem 4 roky v pl.in.důchdu stup.3…Nyní mě byl snížen na stup.č 1,protože jsem se do rána zázrakem uzdravila,i když je můj stav ještě horší.Než mě přijde hlavní rozhodnutí z Prahy o výši 1stupně,byla jsem se informovat na UP,z čeho se mě bude počítat podpora,když jsem 4 byla v PID.Před ID jsem měla odpracováno 38 let, nikdy jsem nebyla nezaměstnaná.VELMI ochotná *paní* mě zdělila,že má podpora bude činit něco kolem 3000 a pak se bude ještě snižovat.Je možné,abych takhle skončila po 38 letech práce!!??Bylo mě 58 let.

 • Custom avatar Denisa

  Dobrý den, 12,7,2014 mi končí 4letá rodičovská dovolená, jenže to jsou prázdniny a já musím být doma s dětma – není škola ani školka. Když se tedy z tohoto důvodu přihlásím na soc. a zdrav. pojišťovnu jako pečující o dítě do 7 let, bude mi pak v září, po přihlášení do evidence nezamestnaných, přiznaná podpora v nezaměstnanosti ? Děkuji

 • Vlaďka

  Dobrý den. 2.6 mě byl odebrám invalidní důchod stupeň č 3 a byla jsem zařazena do stupně č 1.Chtěla bych se,prosím, dotázat,z čeho se vypočítává podpora,když jsem byla přesně 4 roky v PID.V únoru mě bylo 58 let,před PID jsem měla odpracováno 38 let.Taky se ptám,zda má výplata důchodu vliv na výši podpory,anebo je to nezávislé na sobě.Dotaz také zní,z čeho se mě bude počítat důchod.Děkuji moc za odpoveď. Dotaz jsem už jednou zadala,ale visel tam několik dní a pak se ztratil.

 • Custom avatar Božena

  Dpbrý den,
  Chtěla bych odejít do předčasného důchodu letos 21.října-o 2 roky dříve.Skončit v práci ale chci na konci září-na vlastní žádost. Má smysl se hlásit na ÚP,dostanu za těch 20 dní podporu?

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den,

  zaměstnavatel mě propustil pro nadbytečnost .Dostala jsem tříměsiční odstupné.U firmy jsem pracovala 8 let.Dostala jsem nabídku na dobu určitou 1 měsíc hrubý plat 30 000,-Kč.Po ukončení 1 měsíce musím jít na ÚP.Jak se mě bude počítat podpora v nezaměstanosti mám 59 let

 • Custom avatar Petra

  Dobrý de, chci se zeptat když jsem měla pracovní poměr od 1.8.2013 a výpověd je psaná dohodou k 31.7.2014 vychází mi to na odpracovaných 12 měsíců abych dosáhla podpory v nezaměstnanosti?

 • Custom avatar David Bystroň

  V případě ža nárok na podporu mám / budu mít, by mne ještě zajímala výše podpory, z kalkulačky mi to není jasné, jedná se o ukončení dohodou ?

 • Alena

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda dostanu podporu,když jsem v roce 2012 odešla z práce sama a byla 8 měsíců na podpoře, v roce 2013 jsem byla zaměstnaná 5 měsíců a pak jsem pracovala jako OSVČ do roku 2014 a pak nastoupila do práce a nyní tam budu 3 měsíc ve zkušební době. Když odejdu ze zaměstnání v době 3 měsíční lhůty. čistý výdělek je 10500Kč. děkuji za odpověd.

 • Custom avatar Pavlína

  Dobrý den,

  mám dotaz, byla jsem 6 let tři roky po sobě se dvěma dětmi na mateřské dovolené. Před mateřskou dovolenou jsem byla zaměstnaná 10 let s pracovní smlouvou na dobu neurčitou a zaměstnavatel mi držel práci. Nyní dcera dosáhla věku tří let 17.6.2014. Tudíž jsem 18.6.2014 nastoupila do zaměstnání a protože se jedná o práci s třísměnným provozem tak se chystám dát výpověď z důvodu péče o dítě ve věku do čtyř let. Výpověď se chystám dát s největší pravděpodobností příští týden 21.7.2014. A teď se Vás chci zeptat zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a hlavně z čeho se bude počítat. Zda z mateřské, nebo z platu. Stačí mi po mateřské dovolené odpracovaný měsíc ? Třísměnný provoz se zkrátka s dvěma dětmi nedá zvládat.
  Předem moc děkuji za odpověď s upřímným pozdravem Pavlína

 • Custom avatar Hana Krčová

  Dobrý den, 26.6.2014 jsem ukončila studium na VŠ ukončené státní zkouškou a obdržení titulu Bc., bylo mi řečeno, že na Úřad práce se mám přihlásit od 1.8.2014. V období od 1.4.2012 do 21.12.2013 jse při studiu byla zaměstnána a bylo mi odváděno i důchodové pojištění. Smlouva a zaměstnání skončilo na dobu určitou. Mám Potvrzení zaměstnavatele na toto období pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti ?
  65, 50 a 45 % podpory?
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Misa

  Dobrý den,
  po 6 letech zaměstnání jsem dostala výpověď. 31.7.2014 skončí výpovědní lhůta a dostanu ještě 3 měsíční odstupné. od 14.7. jsem ale na nemocenské, která vypadá na delší dobu. chtěla bych se zeptat, kdy přesně mně vznikne nárok na dávku v nezaměstnanosti, pokud v době „odstupného“ budu stále na nemocenské, tj. předpokládané ukončení nemocenské bude třeba až 30.12.2014 a z čeho pak bude vypočítána podpora v nezaměstnanosti.
  Děkuji

 • Custom avatar Stanislav

  Dobrý den , dávám výpověď dohodou tzn. že mám nárok na podporu ve výši 45 procent, pokud budu dělat rekvalifikační kurz v jaké výši je podpora v průběhu této doby ?

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s délkou podpory v nezaměstnanosti. V srpnu mi bude vyplácen 8.měsíc podpory a zároveň dosáhnu věku 56 let. Bude mi podpora končit a nebo se bude na mě vztahovat už 11 měsíců podpory (věk 56 let)? Děkuji.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  v květnu 2013 jsem odmaturovala na SŠ, do konce srpna jsem byla vedena jako student. Od září až listopad jsem byla zaměstnaná (3 měsíce), prosinec ÚP, leden až červenec zaměstnaná (7 měsícců). Od srpna bych měla jít opět na ÚP, odpracováno mám 10 měsíců, na získání podpory potřebuji 12. Na internetu jsem se dočetla, že je možné započítat max 6 měsíců ze soustavné přípravy na zaměstnání, tedy SŠ. Je to stále aktuální ? Budu mít tedy nárok na podporu ?

  Předem děkuji za odpověď

 • Custom avatar Stanislav Nováček

  Dobrý den, pracuji 3 měsíce ve společnosti značně vzdálené od místa mého bydliště, z důvodu nerentability dojíždění chci ukončit prac. poměr. po zkušební době (3 měsíce), je mi 59 let, jaký nárok na podporu a v jaké výši budu dále v event. nezaměstnanosti mít ? Platí to i pro ukončení prac.poměru dohodou?

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,je možné pobírat zároveň rodičovský příspěvek a podporu v nezaměstnanosti?Do 15.5 jsem pobírala mateřskou a 31.5.mi skončil pracovní poměr.Teď pobírám rodičovský příspěvek.Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Jana R.

  Dobrý den.
  Mám smlouvu na dobu neurčitou.Jsem sama s dcerou 11 let a pracuji v nerovnoměrném rozvržení prac.směn již 4 roky.V praxi to znamená 11h.denně.Zaměstnavatel mě poslední měsíce nutí pracovat 5-6 dní v týdnu,kdy na konci měsíce upraví docházku,abych neměla přesčasy.Pokud nebudu souhlasit,vyhrožuje výpovědí pro hrubé porušení.Dcera je v tyto dny sama doma,nemám pro ni již hlídání.Můžu do výpovědi z mé strany uvést jako vážný důvod péči o dceru,aby se mi nekrátila podpora v nezaměstnanosti?Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Romana

  Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Vzhledem ke zdravotním problémům nemohu práci vykonávat. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mě nutí k podepsání rozvázání pracovního poměru dohodou. Pokud bych přistoupila a dohodu podepsala (je to vůbec možné v době pracovní neschopnosti?) bude mi na úřadu práce podpora krácena? Moc děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,mám prosím Vás dotaz,na ÚP jsem byla nucena nastoupit 26.2.2014,podpora mi byla vypočítaná na 5 měsíců.Dostanu prosím Vás peníze ještě tento měsíc,08/2014.Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Růženka

  Dobrý den,
  skončila mi rodičovská dovolená a zaměstnavatel se mnou ukončil prac. poměr dohodou (poslední den rod. dovolené). Poté jsem nastoupila do jiné práce. Chtěla bych se zeptat v případě, že se mnou zaměstnavatel ukončí prac. poměr ve zkušební lhůtě, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (budu splňovat podmínky odpracování 1 roku, i když jsem byla na rodičovské dovlené) a bude se počítat z příjmu z posledního zaměstnání?
  Děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud si v předchozích letech platila nemocenské pojištění jako OSVČ, pak není potřeba řešit, že...více »
 • Iveta BaumrukováDobrý den , dcera má termín porodu 1.2.2021. Od 15.3.2020 je v zaměstnaneckém poměru. Před...více »
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud splňujte podmínky pak ano. Je otázka, co myslíte tím "zrušil jsem kancelář", pokud je...více »
 • Hanák PetrDobrý den,, zrušil jsem kancelář a žádal jsem o kompenzační bonus v první etapě. Mám...více »