Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti. Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti potřebujete zadat následující údaje – věk a průměrná čistá mzda ze zaměstnání. A pak také ještě informace o nároku na odstupné, a o tom, jak byla podána výpověď. Nárok na podporu v nezaměstnanosti, nevzniká automaticky všem, kdo přišli o práci. Je nutné splnit celou řadu podmínek. Následující kalkulačka vám jednoduše a rychle umožní zjistit, na jakou podporu v nezaměstnanosti můžete mít nárok. A v následujících odstavcích se pak dočtete, jaké podmínky je nutné splnit pro získání podpory .

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2020.

Výpočet – podpora v nezaměstnanosti 2014

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti
Kdo dal výpověď?
* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec
Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Maximální podpora v nezaměstnanosti 2014

Podpora v nezaměstnanosti nemá neomezenou výši. Je určena maximální hranice – maximální částka, jakou vám Úřad práce bude vyplácet, pokud přijdete o práci. Toto omezení se týká především těch, kdo mají vyšší příjem. Jaká je maximální podpora v nezaměstnanosti:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2014 je 14 281 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci je v roce 2014 16 004Kč

Odstupné a podpora v nezaměstnanosti

Již delší dobu platí, že pokud vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné, podporu od státu nedostáváte. Pokud vám například zaměstnavatel vyplatí odstupné ve výši 3 měsíčních platů, pak první 3 měsíce v nezaměstnanosti nemáte nárok na podporu od státu. Ta vám začne být vyplácena až po uplynutí 3 měsíců. Celková doba čerpání podpory se tím ale nemění.

Vliv věku na nárok na podporu pro nezaměstnané

Zákon o zaměstnanosti určuje 3 různé hranice pro nárok na podporu. Tyto hranice zohledňují to, že lidé ve vyšším věku (s blížícím se důchodem) mají mnohem větší obtíže při nalezení nového zaměstnání. Délka doby, po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti:

 • Méně než 50 roků = podpora se vyplácí 5 měsíců
 • 50 roků až 55 roků = podpora se vyplácí 8 měsíců
 • 56 roků a více = podpora se vyplácí 11 měsíců

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

Pro výpočet částky, kterou vám bude stát přispívat v době bez zaměstnání, je rozhodující především to, jaký byl váš čistý příjem. Pro výpočet se používá průměrný čistý měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí. V závislosti na době čerpání dávky se snižuje i její výše:

 • 1 a 2 měsíc = máte nárok na 65% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 3 a 4 měsíc = máte nárok na 50% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 5 a další měsíce = máte nárok na 45% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)

Pozor ale na to, že výše podpory může být i nižší. V některých případech totiž nemáte nárok na celou částku, ale pouze na zkrácenou sumu.

Nižší podpora v nezaměstnanosti

Pokud vás zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli zvláště hrubému porušení pracovní kázně, pak následujícíh 6 měsíců nemáte nárok na podporu pro nezaměstnané.

Pokud se vy sami rozhodnete ukončit zaměstnání bez vážného důvodu (upřesnění co je to vážný důvod níže), pak nemáte nárok na celou sumu, ale na nižší částku. V tomto případě je podpora v nezaměstnanosti již od začátku vyplácena jen ve výši 45% z průměrného čistého příjmu. To samé pak platí i při výpovědi dohodou. Pokud není vážný důvod pro ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, nebo pokud není dohoda uzavírána například z důvodu nedostatku zakázek, rušení pracovního místa ap., podpora je také automaticky nižší – jen 45% z průměrné čisté mzdy.

Další omezení pak platí pro ty, kdo nikdy nepracovali nebo pro ty, co splňují jen částečně podmínku odpracované doby. To se týká například maminek po rodičovské dovolené nebo i dalších případů. V takovém případě se vyplácí tabulková částka, která představuje:

 • 1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 K
 • 3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč
 • 5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč

Výpověď ze zaměstnání – vážné důvody

Vážné důvody pro ukončení zaměstnání popisuje zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., konkrétně pak § 5c. Především tyto důvody jsou považovány za závažné:

 • Péče dítě ve věku do 4 roků
 • Péče o osobu, která má II – IV stupeň závislosti na pomoci jiné osoby
 • Zdravotní důvody, které nadále brání ve výkonu současného zaměstnání
 • Okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 zákoníku práce

Přesný výčet viz. konkrétní paragraf tohoto zákona. V případě, že ukončíte zaměstnání výpovědí bez některého z těchto vážných důvodů, vaše podpora v nezaměstnanosti bude automaticky nižší.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky. Nárok mají jenom ti uchazeči, co splní všechny podmínky definované zákonem a dalšími právními předpisy. Nárok na podporu pak nemá především ten kdo:

 • Byl v uplynulých 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu zvláště hrubého porušení pracovní kázně nebo pro porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a) zákoníku práce
 • Získal nárok na výsluhový příspěvek a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti
 • Kdo vykonává tzv. nekolidující zaměstnání

Nárok na podporu také není v případech kdy:

 • Vznikl nárok na vyplácení starobního důchodu
 • Vznikl nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění
 • kde je ve vazbě v rámci trestního řízení

Hlavní podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je pak požadavek na splnění minimální odpracované doby (resp. náhradní činnosti). Musíte mít nejméně 12 odpracovaných měsíců za poslední 2 roky. Nárok nemají například studenti po skončení studia (pokud zároveň během studia alespoň část doby nepracovali).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohly by se vám hodit půjčky od soukromých osob hned. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí zde – půjčíme vám peníze ihned na účet.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

komentářů 226
 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak se mi bude vypočítávat podpora v nezamněstnanosti. Od roku 2001 jsem zaměstnána u jednoho zaměstnavatele. V březnu 2010 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, dále na rodičovskou, kterou jsem v únoru 2012 navázala druhou mateřskou dovolenou. V červnu 2013 mi byla vyplacena dovolená od zaměstnavatele.
  Děkuji Martina

 • Custom avatar jiri machota

  dobry den od srpna budu nezamestnany ale 50 let me bude az v listopadu jak dlouho mam narok pobirat podporu v nezamestnanosti dekuji

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den mám nárok na podporu(2 roky zpet) do 2,10,2012 jsem byla na mateřské od 3,10,2012 jsem pobírala podporu do 28,2,2013 a v evidenci jsem byla do 16,7,2013 ,od 1,3 2013- do31,8,2013 jsem mela Dohodu o provedeni práce a od 1,9,2013 až do 31,5,2014 smlouvu na dobu určitou.nyni chci jit na uřad práce a zajima me jestli dostanu nejakou finanční podporu Děkuji L

 • Míša

  Dobrý den.
  Za nedlouho mně končí rodičovská dovolená. Zaměstnavatel omezil svoji činnost a ve městě, kde jsem vykonávala práci zrušil pobočku. Musela bych za prací dojíždět cca 200 km, což je nepřípustné. Pokud bychom se dohodli na rozvázání pracovního poměru dohodou (ze závažných důvodů??), mám nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti a v jaké výši?
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Martin

  Dobrý den,

  zajímalo by mne, zda pokud jsem byl v uplynulých dvou letech 9 měsíců zaměstnán a předtím déle než 1 rok studoval, mám nárok na podporu dle inzerovaného článku:

  1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 K
  3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč
  5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč

  nebo na jinou či na žádnou.

  Děkuji předem za odpověď.

 • Custom avatar Marcela

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud mi k 15.5. 2013 začala smlouva na dobu určitou a končila 30.4. 2014? Nikdy předtím jsem na hlavní pracovní poměr nepracovala. Paní na ÚP mi řekla, že mi 14 dní chybí. Na internetu jsem se dočetla, že stačí mít alespoň 12x za dva roky zaplacené důchodové pojištění. Já mám dvanáct výplatnic z práce, kde důchodové pojištění bylo hrazeno, ale paní na ÚP mi řekla, že musím mít odpracováno 365 dní. Chtěla bych se prosím ještě zeptat, pokud by mi dva týdny opravdu chyběly, zda je případně možnost pojištění za tyto dny zpětně doplatit, aby mi popř. vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti? Moc děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Kacka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se bude vypočítávat podpora když jsem od 1.4.2013-30.4.2014 (prosinec 2013 jsem měla celý měsíc neplacené volno) byla zaměstnána u firmy dala jsem k 30.4.2014 výpověď ( výpověď psaná 25.2.2013 s dvouměsíční výpovědní lhůtou ) Výpověď byla akceptována . A když jsem si šla pro ZL tak mě paní majitelka nabídla jinou pozici za úplně jiné peníze tak jsem souhlasila . ZL jsem si vzala a sepsali jsme novou prac. smlouvu hned od 1.5.2014 ale bohužel neplnila co slíbila tak jsme se po 14 dnech rozloučili ve zkušební době. Bude se mi podpora počítat z celého roku nebo jen z posledního pravděpodobného výdělku když jsem tam neodpracovala ani měsíc ? Děkuji

 • Custom avatar Jiřina

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda mám nárok na podporu když jsem si po mateřské zařídila ŽL a momentálně mám odpracováno 21 měsíců jako OSVČ. Daňové přiznání za oba roky vyšlo nulové, vypočítávala by se tedy z průměrného platu?
  Děkuji a hezký den přeji.

 • Custom avatar magdalena čonkova

  dobri den ja jsem sama nezamnesna ,, jsem na up , chci se zeptat ja platim byt 7300 na bydleni beu 4700 zivobyti mam i dietiu 4400 zapalatim byt a dostanu jeste doplatek 1700 a ale musim take zaplatit ,, energie 2500 nebo mam vse na eletrinu tak vlasne hceho mam zit ,, jsem ciganka a nikde mne nevemou jeliskos jsem nemocna zada a plotinky

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, z jakého základu mi bude vypočtena výše podpory, pokud jsem v posledních 2 letech splnila podmínku 12 měsíců účasti na důch. pojištění, ale posledních 7 měsíců před ukončením zaměstnání jsem na mateřské/rodičovské dovolené. Bude mi podpora vypočtena z mého příjmu, který jsem měla v zaměstnání, nebo z průměrné mzdy v ĆR? Mockrát děkuji za odpověď.

 • Michaela

  Dobrý den, chtěla jsem se vás prosím zeptat jak je to když jsem měla odpracováno 5 let a minulý rok 10.9.2013 jsem ukončila pracovní poměr výpovědí ze zdravotních důvodů. Kdy jsem se přihlásila na pracák a zde jsem byla vedená do 20.1.2014. od 21.1. jsem nastoupila do zaměstnání,ale pouze se smlouvou na určito která končí posledního června. Mam obavy pokud neseženu jiné zaměstnání jestli mohu zpět se přihlásit na úřad práce.(Nevím po jaké době se mohu obrátit na ÚP když jsem tam byla vedena do 20.1.ale do minulého roku jsem měla odpracováno 5 let) Na podporu už asi nárok nemám. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Michaela.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den, kolik celkově let se započítává do důchodu u úřadu práce ? Slyšela jsem ,že celkově jen 2 roky.
  Děkuji

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den, ukončila jsem prac.poměr z důvodu neplacení mzdy. Zaměstanvatel mi nevydal žádné dokumenty typu..Zápočtový list, potvrzení příjmu atd.Jsem od ledna bez koruny mám 2 děti 5 a 14let, manžel pracuje. Od 20.3 jsem vedena na ÚP. Firma je v insolvenci. Na ÚP mi nejsou schopni vypočítat podporu v nezaměstnanosti. Momentálně docházím na rekvalifikační kurz…pořád nic.Opravdu je to takový problém mi vypočítat podporu?Zažádala jsem ÚP o mzdové nároky za nevyplacené mzdy…taky nic.
  Děkuji
  S pozdravem L.G

 • Eva

  Dobry den,
  jaky je prosim rozdil pri vylplaceni podpory v zamestnanosti pokud je vam ukoncen pracovni kontrakt na 5let, nebo pokud se dohodnete se zamestnavatelem a smlouva je ukoncena dohodou. Predem dekuji za Vasi odpoved.

  s pozdravem Eva

 • Charvátová

  Dobrý den,mám dotaz v prosinci mi skončila mateřská dovolená od prosince jsem tedy byla vedena na úřadu práce v polovině března jsem nastoupila do práce a do dnešního dne jsem byla zaměstnaná mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a na jakou dobu?moc děkuji

 • Custom avatar Simona

  Dobrý den,
  po rodičovské dovolené se pro nevhodnou pracovní dobu nemůžu vrátit do práce, kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Chci podat výpověď. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Bylo by, výhodnější nějakou dobu ještě odpracovat a pak podat výpověď, abych měla nárok na podporu?
  Děkuji

 • Dana

  Dobrý den.
  Od 1.9.2012 jsem byla vedena na ÚP. Po vyčerpání 3 měsíců, které pokrylo odstupné, jsem pobírala podporu po dobu 8 měsíců. Od 1.9.2013 jsem začala se souhlasem ÚP vykonávat nekolidující zaměstnání na DPP s příjmem do 4.250,- Kč. Od 13.1.2014 jsem zaměstnána na 0,75 úvazku, ale chci dát výpověď bez uvedení důvodu. Od 1.9.2014 bych se chtěla přihlásit znovu do evidence ÚP. Budu mít nárok na podporu a v jaké výši? V březnu 2014 mi bylo 56 let.
  Děkuji.

 • Custom avatar Hanna

  Dobrý den,
  do jakého termínu v měsíci musí být vyplacena podpora v nezaměstnanosti? A kdy bude vyplacena první podpora v případě, že registrace je od března, pak bylo 3-měsíční odstupné. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Soňa

  Dobrý den, v květnu letošního roku jsem ukončila vysokoškolské studium prezenční formou. Od 15. října 2013 jsem zároveň pracovala na plný pracovní úvazek a k 30.6. ukončuji pracovní poměr ze strany zaměstnavatele z důvodu ukončení pracovního poměru na dobu určitou. Od září mám opět domluvenou práci, mám však v období 1.7. – 31.8. nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti?

  Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  jsem matka samoživitelka a 3 roky jsem pobírala rod.příspěvek 7600 Kč.Od listopadu 2013 mám péči o dítě do sedmi let s tím že zaměstnavatel mě dal do 31.8.2014 neplacené volno a nemám žádný příjem. Od 1.9 2014 bych měla nastoupit do zaměstnání.Ale v součastné situaci nebudu moci pravděpodobně nastoupit,protože nemám kdo by mě pohlídal syna.Chci se zeptat na jakou částku cca podpory budu mít nárok a co vše musím udělat v případném rozvázáním prac.poměru se zaměstnavatelem.Nemám žádné zkušenosti co se týká ÚP.Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud si v předchozích letech platila nemocenské pojištění jako OSVČ, pak není potřeba řešit, že...více »
 • Iveta BaumrukováDobrý den , dcera má termín porodu 1.2.2021. Od 15.3.2020 je v zaměstnaneckém poměru. Před...více »
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud splňujte podmínky pak ano. Je otázka, co myslíte tím "zrušil jsem kancelář", pokud je...více »
 • Hanák PetrDobrý den,, zrušil jsem kancelář a žádal jsem o kompenzační bonus v první etapě. Mám...více »