Příspěvky na dítě – kalkulačka od 1. 1. 2024

Příspěvky na dítě – kalkulačka od 1. 1. 2024

V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný. Může být nárok na 1330 – 1580 Kč (podle věku dítěte). Nárok mají rodiny příjmy do 3,4 násobku životního minima.

V rámci státní sociální podpory jsou poskytovány různé sociální dávky. Patří mezi ně i přídavek na dítě. Ten je určen především pro rodiny s nižšími příjmy. Limitem pro nárok na příspěvek na dítě, je průměrný měsíční příjem nepřekračující 3,4 násobek životního minima.

V naší kalkulačce si můžete spočítat, jestli máte nárok na přídavky na dítě, a kolik peněz byste v roce 2024 mohli dostávat. Podíváme se i na to, k jakým změnám u přídavku na dítě dochází v roce 2024.

Přídavky na dítě v roce 2024 – kdo má nárok na kolik?

V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:

  • dítě do 6 roků = 1 330 Kč (popř. jenom 830 Kč)
  • dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč (popř. jenom 970 Kč)
  • dítě do 26 roků = 1 580 Kč (popř. jenom 1 080 Kč)

Na přídavky je nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině). V roce 2024 je možné nově vyřídit příspěvek i přes internet v nové online aplikaci JENDA.

Výpočet – příspěvek na dítě od ledna 2024

Kalkulačka přídavky na děti 2024
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4860 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kdo má nárok na dětské přídavky?

Nárok na přídavek na dítě má nezletilé nebo i zletilé nezaopatřené dítě. I když ve velké většině případů dostávají tuto sociální dávku rodiče (zákonný zástupce), příspěvek na dítě je příjmem dítěte.

Nárok na přídavky je v případě, že průměrný měsíční příjem rodiny (tj. průměrné čisté příjmy všech členů rodiny), v předchozím kalendářním čtvrtletí nepřesáhnou 3,4 násobek životního minima.

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2024?

U přídavků na dítě jsou dvě sazby – ta základní nebo zvýšená. Základní výše příspěvku na dítě je

  • Dítě do 6 roků = 830 Kč měsíčně
  • Dítě 6 – 15 roků = 970 Kč měsíčně
  • Dítě do 26 roků = 1080 Kč měsíčně

Zvýšené přídavky na dítě v roce 2024

Můžete mít nárok i na zvýšené přídavky. A to za předpokladu, že alespoň jeden z členů rodiny (společně posuzovaných osob), má nějaký příjem, který je vyjmenován v zákoně. Pokud alespoň jeden z rodičů (společně posuzovaných osob) bude mít v předchozím kalendářním čtvrtletí příjem ve výši nejméně 4860 Kč, pak je nárok na zvýšené přídavky.

Mezi příjmy se započítává výplata ze zaměstnání, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovská apod. Pokud ale rodina nemá žádné příjmy, nebo žije jen ze sociálních dávek, pak nárok na zvýšené přídavky není.

Zvýšené přídavky na dítě jsou v roce 2024 takto:

  • Na dítě do 6 roků = 1330 Kč (+500 Kč měsíčně)
  • Na dítě 6 – 15 roků = 1470 Kč (+500 Kč měsíčně)
  • Na dítě do 26 roků = 1580 Kč (+ 500 Kč měsíčně)

Toto opatření má vést k tomu, aby lidé, kteří se snaží zvyšovat své příjmy (a nežijí tedy jen ze sociálních dávek) dostávali více peněz.

Zvýšení přídavků na dítě o 200 Kč

Od začátku roku 2023, platí novela zákona, která vedla ke zvýšení přídavků na dítě o cca 200 Kč. Zvýšení je stejné, pro všechny věkové skupiny. Platí jak pro základní, tak i pro zvýšené přídavky (ty jsou o 500 Kč vyšší).

Na dětské přídavky je nárok při příjmu do 3,4 násobku životního minima. Díky zvýšení životního minima (od začátku roku 2023), se zvyšuje i hranice průměrného čistého měsíčního příjmu, při kterém je nárok na tuto sociální dávku.

V roce 2024, platí stejné podmínky, jako v minulém roce. Zatím není v plánu další zvýšení příspěvku na dítě, a nemění se ani životní minimum.

Životní a existenční minimum 2024

Pro nárok na dětské přídavky, je důležité mimo jiné i to, kolik je životní minimum pro rodinu, která si bude žádat o přídavky. Na příspěvek je nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem nepřekročí 3,4 násobek životního minima.

Životní a existenční minimum 2024
Existenční minimum jednotlivce 3 130 Kč
Životní minimum jednotlivce 4 860 Kč
Životní minimum pro 1 dospělou osobu 4 470 Kč
Životní minimum pro další osoby (*) 4 040 Kč
Životní minimum pro dítě do 6 roků 2 480 Kč
Životní minimum pro dítě 6 – 15 roků 3 050 Kč
Životní minimum pro dítě do 26 roků 3 490 Kč

Žádost o přídavek na dítě

V minulém roce, spustilo MPSV nové online žádosti (pro přídavky na dítě, pro příspěvek na bydlení a pro rodičovský příspěvek). Nově se dá vše potřebné vyřídit jen online, i bez vyplňování papírových formulářů:

Dětské přídavky se podobně, jako i jiné sociální dávky, vyřizují na Úřadu práce. Žádost se podává na předepsaném formuláři. Žádost podává buď samotné dítě (pokud je již zletilé), nebo zákonný zástupce. K žádosti je nutné doložit osobní doklady (občanský průkaz nebo rodný list) všech osob, kterých se žádost týká. Dále se dokládají příjmy (za předchozí kalendářní čtvrtletí). A nakonec se u dětí také dokládá potvrzení o studiu nebo případně i jiné dokumenty.

Do kolika roků je nárok na dětské přídavky?

Základní podmínkou nároku na přídavky na dítě je to, že se jedná o nezaopatřené dítě. Takže dítě musí studovat (vykonávat soustavnou přípravu na budoucí povolání). Nebo zde musí být nějaký jiný důvod – například dlouhodobý nepříznivý zdravotní stav dítěte apod.

Nárok na přídavky na dítě je maximální do 26 roků. V takovém případě se musí jednat o studenta střední, vyšší odborné nebo vysoké školy. Studium také musí být vykonáváno v řádném denním nebo kombinovaném studijním programu. U dálkového studijního programu obvykle nárok na přídavky není.

Pokud například dítě ukončí předčasně studium střední školy a začne pracovat, pak o nárok na přídavky na dítě může přijít, i když ještě nemá 18 roků.

Jak se dokládá příjem na přídavky u OSVČ

To, jak se bude počítat průměrný měsíční příjem u zaměstnanců, je asi jasné. Složitější je to ale u OSVČ. Tam se nedá vycházet čistě z příjmů za poslední kalendářní čtvrtletí.

Při doložení příjmu OSVČ v žádosti o přídavek na dítě, se vychází z posledního podaného daňového přiznání. Příjem OSVČ (po odečtení nákladů) se rozpočítá na měsíce, a to se pak započítává jako průměrný měsíční příjem.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, pak je zde ještě jedna věc. Pokud OSVČ zatím nepodával daňové přiznání, nebo pokud je jeho příjem v DP velmi nízký, tak se mu jako příjem započítá jedna polovina průměrné mzdy v ČR v předchozím roce.

Takže pokud by měl OSVČ nízké nebo nulové příjmy, tak by se mu přesto jako jeho měsíční příjem počítalo 20 100 Kč. U OSVČ vedlejších by to pak bylo 10 000 Kč (platí do poloviny roku 2024, pak dojde ke změně).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nejlepší půjčka před výplatou – 5000 Kč bez poplatků. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Okamžitá půjčka až 12 tisíc korun na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.