Kalkulačka nemocenská 2014

Kolik peněz dostanete, když budete nemocní a v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce - nemocenská a náhrada mzdy 2014.

Kolik je nemocenská a náhrady mzdy v době pracovní neschopnosti v roce 2014? Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete nemocní nebo po úraze v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce. Ta vám nabízí zjednodušený výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Kromě toho, jsme pro vás připravili i přehledný souhrn informací o nemocenské. Máte-li jakýkoliv dotaz – zeptejte se v diskuzi na konci článku.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka: Výpočet nemocenská 2018.

Online výpočet – nemocenská a náhrady mzdy 2014

Kalkulačka nemocenská
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Jak se počítá nemocenská a náhrada mzdy

Nemocenská, resp. nemocenské dávky, se vyplácejí na základě nemocenského pojištění. Nárok na peníze v době pracovní neschopnosti tak má pouze ten, kdo se účastní nemocenského pojištění. To se týká většiny zaměstnanců (výjimkou jsou např. práce na dohodu o provedení práce apod.). Týkat se to může i OSVČ – ale u nich je placení nemocenského pojištění dobrovolné (u zaměstnanců je povinné – hradí jej na základě příslušného zákona zaměstnavatel)

Nemocenské dávky se vyplácejí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Pro stanovení výše nemocenské je rozhodující tzv. vyměřovací základ za rozhodné období – což je předchozích 12 měsíců. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že vezmete svoji hrubou mzdu, a tu vynásobíte 12 (počet měsíců), a následně vydělíte 365 (počet dní = protože nemocenské dávky se vyplácejí za každý kalendářní den).

Příklad výpočtu: při hrubé měsíční mzdě 25 tisíc korun, je denní vyměřovací základ pro nemocenskou roven (25000 * 12)/365 = 821,92 Kč.

Denní vyměřovací základ byte měli najít i na své výplatní pásce, pokud ne, tak vám ho určitě sdělí vaše mzdová účetní.

Podívejte se na další užitečné informace:

Kolik je nemocenská 2014

Nemocenská se pak stanoví jako 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukce se provádí tak že:

 • Do 865 Kč se započítává 90%
 • Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
 • Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
 • Nad 2595 Kč se nezapočítá nic

Skutečně vyplacená nemocenská je pak rovna počtu kalendářních dní pracovní neschopnosti krát 60% z redukovaného denní vyměřovací základu

Příklad výpočtu nemocenské: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti:

 • 1 – 14 den = nemocenská se neplatí, je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (viz informace dále)
 • 15 – 28 den, tj. 14 kalendářních dní = p. Nováková dostane 6 216 Kč
 • Denní vyměřovací základ = 821,92 Kč
 • Redukovaný vyměřovací základ = 740 Kč
 • Nemocenská za 1 den = 444 Kč

Náhrada mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti

Nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní náleží zaměstnanci náhrada mzdy a to takto:

 • 1 – 3 den pracovní neschopnosti je nárok na náhradu mzdy, pouze pokud byla nařízena karanténa (jinak za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostává zaměstnanec nic)
 • 4 – 14 den pracovní neschopnosti je nárok na 60% z vyměřovacího základu (ten se stanoví jinak než vyměřovací základ pro nemocenské dávky)

Náhrada mzdy za prvních 14 dní se od nemocenských dávek liší v tom že:

 • Nárok na náhradu mzdy je jen za pracovní dny (přesněji za pracovní hodiny), nemocenská se vyplácí za každý kalendářní den
 • Náhrada mzdy se počítá z jiného vyměřovacího základu – ten je stejný, jako pro stanovení náhrady mzdy například u dovolené
 • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje za předchozí kalendářní čtvrtletí (u nemocenské je to předchozích 12 měsíců)
 • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje jako hodinový (u nemocenské je to denní)

Jinak je ale výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost stejný. I zde se provádí redukce hodinového vyměřovacího základu – redukční hranice jsou stejné – jen se přepočítávají na hodinové (koeficient pro přepočet je 0,175)

Redukční hranice
Denní základ
Hodinový základ
1 redukční hranice
865 Kč
151,38 Kč
2 redukční hranice
1 298 Kč
227,15 Kč
3 redukční hranice
2 595 Kč
454,13 Kč

Příklad výpočtu náhrady mzdy: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti.

 • Za 1 až 3 den pracovní neschopnosti nedostane p. Nováková nic (nebyla nařízena karanténa)
 • Za 4 – 14 den bude mít p. Nováková nárok za každý pracovní den na 667, 9872 Kč
 • Denní hodinový vyměřovací základ = 156,25 Kč
 • Redukovaný hodinový vyměřovací základ = 139,164 Kč
 • Náhrada mzdy za 1 hodinu = 83,4984 Kč (60%) tj. na 667, 9872 za den (při 8 hodinové pracovní době)

Změny a noviny – nemocenská 2014

V roce 2014 došlo ke 2 změnám ve výpočtu nemocenské. První změnou bylo zvýšení redukčních hranic, ty se od 1. 1. 2014 změnily takto:

 • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
 • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
 • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)

Druhou změnou pak je to, že od 1. 1. 2014 náleží nemocenská již od 15 dne pracovní neschopnosti. V roce 2013 platilo, že na nemocenskou byl nárok až od 21 dne pracovní neschopnosti.

Nemocenská a OSVČ

Na nemocenskou mají nárok i OSVČ, kteří si hradí nemocenské pojištění. Podmínkou pro nárok na nemocenské dávky u OSVČ je to, aby minimálně 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění.

Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství (mateřská). Na ošetřovné (pracovní neschopnost z důvodu ošetřování dítěte nebo jiného člena rodiny), ale OSVČ nárok nemá ani, když si platí nemocenské pojištění. Minimální částka pro nemocenské pojištění je 115 Kč měsíčně. Maximální nemocenské pojištění je 2 387 Kč měsíčně (2,3 % z 103 768 Kč).

 Nemocenská a náhrada mzdy – další podmínky

 • Maximální doba, po kterou je možné dostávat nemocenské dávky je 380 dní (resp. od 15 dne pracovní neschopnosti do 380 dne pracovní neschopnosti)
 • Maximální doba nemocenské pro pracující starobní důchodce nebo invalidní důchodce je 70 dní
 • Pokud byla nařízena karanténa, je nárok na náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti
 • Pokud není nařízena karanténa, za první až třetí den není nárok na náhradu mzdy
 • Za 4 až 14 dne pracovní neschopnosti se nevyplácí nemocenská, ale náhrada mzdy = tu vyplácí zaměstnavatel a platí se pouze za pracovní dny (nemocenská je za kalendářní dny)
 • Pro nemocenskou platí ochranná lhůta 7 kalendářních dní = tj. pokud zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, má i tak nárok na všechny dávky stejně jako by byl zaměstnaný
 • OSVČ má nárok na nemocenskou pokud alespoň 3 měsíce před pracovní neschopností platit nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné)

Chcete-li se na něco zeptat ohledně nároku na nemocenskou, ohledně změn v roce 2014 nebo ohledně nároku na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti – neváhejte a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Odpovíme vám hned, jak to bude možné.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí půjčka zdarma do 24 hodin. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato snadná a férová půjčka. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka nemocenská 2014

komentářů 167
 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, zdali se nemocenská vyplácí z hrubé měsíční mzdy, která je uvedená ve smlouvě, nebo zdali se počítá z reálné hrubé mzdy, ze které byla vypočítána čistá mzda, která byla vyplacena na účet? Obdržela jsem od zaměstnavatele peníze, ale částka mi vychází na výpočet z hrubé mzdy, která je uvedena ve smlouvě, kdyby to bylo podle reálné měsíční hrubé mzdy – částka, kterou jsem měla obdržet by měla být vyšší.

  Předem děkuji za informaci.

  Pavla

 • Custom avatar zdenek

  Od prvního listopadu jsem opět nastoupil do práce po nemoci. Kdy obdržím peníze za nemoc? Děkuji

 • Dara

  Dobrý den!
  Dne 4.12.2014 byl ukončen můj pracovní poměr ve zkušební době.Následující den jsem se nahlásila na Úřad práce a zároveň mi byla vypsána neschopenka.Předpokládám, že zaměstnavatel mi nic vyplácet nebude.Od kdy mi bude vyplácena nemocenská? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar ala

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je ochranná lhůta 7 dní pracovních nebo kalendářních. Počítá se do ochranné lhůty svátek 1.leden, když pracovní poměr končí 31.12. 2014 ? Děkuji.

 • Custom avatar zdena

  Dobry den,chtela bych se zeptat na vysi nemocenske.Od 10.3.-21.10.2014 jsem byla v pracovni neschopnosti po uraze.Nyni chodim do zamestnani a v 3/2015 me ceka operace patere.z jakeho obdobi se mi bude pocitat vymerovaci zaklad a jak dlouha bude podpurci doba.Dalsi PN bude souviset prodelanym urazem .muj hruby prijem je 22.000,- Kc.Deuji za odpoved.Zdena

 • sona

  dobry den manzel je po uraze, tento mesic uz nedostava penize z prace ale ze socialky , ma na platu exekuci , strhnou mu penize i v dobe neschopnosti , dkuji za odpoved

 • Custom avatar monsherycz

  jsem PID a pracuji jako vrátný a nyní jsem v PN. Pracuji 120hod. měsíčně za 52kč za hodinu.Za 11dní nemocenské mi zaměstnavatel poslal 777 kč, což vychází 77kč na den. Není to málo- je to vůbec možné,to není nějaký minimální limit něco jako životní minimum.

 • Custom avatar Martin

  Dobrý den,
  v prosinci 2014 jsem po pár směnách v práci šel marodit. Na nescopnosti jsem v prosinci od 17.12. do 31.12. Pracuji systémem krátký – dlouhý týden, takže nemám stálý měsíční příjem, ale hodinovou mzdu. Můžete mi poradit, kolik dnů budu mít započítaných do náhrady mzdy od zaměstnavatele a kolik proplacených od státu? Děkuji

 • MARIA

  DOBRY DEN CHTELA BYCH SE ZEPTAT KOLIK BYCH MELA DOSTAT KDYS JSEM NA NEMOCENSKY OD -21,RIJNA -DO 17 PROSINCE .DEKUJI ZA ODPOVET

 • Custom avatar Jarmila

  Dobrý den, od 16.12.2013 pracuji jako prodavačka, nyní jsem už 3 měsíce na nemocenské. Smlouvu mám na dobu určitou do 28.2.2015 a neprodloží mi ji. Pokud budu na nemocenské do konce února nebo i déle, budu mít nárok na podporu ? Zbývá mi také 16 dní dovolené. Pokud ji nebudu moci vybrat, co s ní bude. Děkuji Vám za radu .

 • Custom avatar Jaroslav

  Dobrý den,mám pracovní úraz a podle Občanského zákoníku část 4 Hlava III Díl 1 paragraf 2962 mám nárok na (doplatek rozdílu) na ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti ….Zaměstnavatel mi ale doplatek odmítá doplatek vyplácet měsíčně s tím že doplatek vyplatí až po ukončení mé prac neschopnosti.Má na to právo.

 • Custom avatar marcela

  Dobry den, chtela bych se zeptat, v kvetnu jsem se predcasne (o 3 mesice) vratila z rodicovske zpet do zamestnani. Nyni je leden a ja jsem tehotna,mela bych nastoupit na rizikove tehotenstvi (mam stresove zamestnani) a muj dotaz zni, za jake obdobi se mi bude vypocitavat nemocenska? je to poslednich 12 mesicu? zajima me to z toho duvodu,ze prijem mam az od cervna,pred tim to byl jen rodicovsky prispevek 7600 kc. Dekuji moc za odpoved

 • Custom avatar Šárka

  Dobrý den
  Od 11.12.2014 do dnešního dne jsem zatím v pracovní neschopnosti,jak mi budou placeny svátky,a marodní celkově ? Až po její ukončení?

 • Lenka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem v pracovní neschopnosti od 5.listopadu 2014. V listopadu jsem za 12 dnů dostala od ČSSZ částku 4308,- Kč. Je možné, že za prosinec mi přišlo za celý měsíc pouze 6821,- Kč , kdy mi oznamovali v listopadu, že denní dávka je 359,- Kč a DVZ 597,- Kč. Za prosinec se mi to zdá jako velký nepoměr k listopadu. Do zaměstnání nastupuji až 12.ledna 2015. Opravdu s takovou částkou se nedá vyžít, co! Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Pavla

  Dobry den chtel ajsem se zeptat jestli se nemocenska pocita stejne jako paragraf na dite dekuji za odpoved

 • Custom avatar Iva

  Dobrý den,chci se zeptat,kolik mi vypočítají za 14 denní pracovní neschopnost,když mám v prac.smlouvě minimální mzdu a pracuji dlouhý a krátký týden-každý den 12 hodin..prostě po-út-pá-so-neděle…další týden-st-čtvrtek-moc děkuji

 • Custom avatar Petr

  Dobrý den,mám k vám dotaz.Jsem na nemocenské 4 měsíce s vyhřezlou ploténkou 12mm,na neurochirurgii mi řekli že mě operovat nebudou,protože bolest odezněla,ale můj neurolog tvrdí že se to opět vrátí až nastoupím do práce.Chci se tedy zeptat s čeho by se pak nemocenská vypočítala když třeba 14 dní,měsíc v zaměstnání odpracuji a pak bych musel znova na nemocenskou.
  MOC DĚKUJI ZA INFORMACI ,PETR.

 • Custom avatar František

  Dobrý den.
  p.Králová
  Moc prosím o odpověď.
  3.12.2014 jsem nastoupil do práce.Byl jsem ve zkušební době.

  30.12.2014 se mi stal pracovní úraz.Který trval do 29.1.2015.Tedy měsíc.Prosím vás když jsem
  ukončil neschopenku a byl se mnou rozvázán pracovní poměr.Ke dni 29.1.2015.
  Dali mi výpočet nemocenské za měsíc 2.484 kč.Nevím ale dostanu ještě něco od ČSSZ?
  Zdá se mi to hodně málo na pracovní úraz.Který byl řádně sepsán a nezavinil jsem ho.
  Děkuji moc za odpověď.

 • Custom avatar Ilona

  Dobrý den,
  mohu se zeptat jak vysoká by byla moje případná nemocenská (rizikové těhotenství) a mateřská? Mám dvě zaměstnání (obě pracovní smlouvy). První na poloviční úvazek trvá již 6 let. Průměrná měsíční hrubá mzda v tomto zaměstnání je 6000 Kč. V druhém zaměstnání jsem pouze 4 měsíce a průměrná hrubá měsíční mzda je 20000 Kč.

  Počítá se do 270 dnů nutných na přiznání PPM i rizikové těhotenství pokud jsem na nemocenské od zaměstnavatele? Nebo musím 270 dnů aktivně chodit do zaměstnání?

  Pokud v druhém zaměstnání pracuji pouze 4 měsíce bude se výpočet nemocenské lišit od délky trvání zaměstnání v délce 12 měsíců?
  Děkuji za odpověď
  Ilona

 • Karel

  Dobrý den, chtěl bych vědět, zda se náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti normálně započítává do celkové hrubé mzdy zaměstnance za daný měsíc, ze které se pak odvádí daň a sociální a zdravotní pojištění. Děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • ANDREADOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK JE TO S PITNÝ REŽIMEM U POŠTOVNÍCH DORUČOVATELEK,DĚKUJIvíce »
 • RadulínDobrý den. Chci se zeptat, zda máme nárok na pitný režim. Pracuji v prodejně částečně...více »
 • ZdenkaAno, pokud vám byl v mzdě vyplacen přeplatek na dani za uplynulý rok, tak je...více »
 • ZdenkaDovolím si reagovat, výpočty mezd dělám. Rozhodně musíte postupovat písmenou formou a nejlépe doporučeným dopisem...více »