Kalkulačka OČR: Výpočet ošetřovné na dítě (a další členy rodiny)

Kalkulačka OČR: Výpočet ošetřovné na dítě (a další členy rodiny)

Do konce února 2022 (do 28. 2. 2022), byl nárok na zvýšené ošetřovné během OČR (80%, po celou dobu karantény, izolace nebo při omezení výuky). Od 1. 3. 2022 je už ale nárok jen na běžné ošetřovné ve výši 60%, a pouze po dobu 9 kalendářních dní (nebo 16 dní u samoživitelů a samoživitelek).

Víte, na co máte nárok, pokud jste zaměstnaní, a onemocní vám dítě? Na kolik peněz máte nárok, pokud budete muset zůstat doma s dítětem „na ošetřovačce“? V naší kalkulačce pro výpočet výše ošetřovného, si to můžete sami snadno spočítat. Podíváme se i na to, jak je to s nárokem na ošetřovné pro samoživitelku nebo pro OSVČ.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

  • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
  • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
  • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
  • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Výpočet OČR na dítě od 1. 1. 2020

Kalkulačka ošetřovné 2020 - zvýšení na 80%
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě do 13 roků
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Zvýšené ošetřovné během epidemie a jiné podmínky

V článku jsou popsány standardní podmínky pro nárok na ošetřovné. V roce 2020, v průběhu epidemie koronaviru, platí od 12.3.2020 do 30.6.2020 jiné podmínky. Nárok na ošetřovné je po celou dobu. Od 1.4.2020 je ošetřovné zvýšeno na 80% (namísto 60%). Nárok je i u dětí do 13 roků. Bylo zavedeno i nové ošetřovné pro OSVČ

Kdo má nárok na ošetřovné

Ošetřovné je jedna z nemocenských dávek. Na rozdíl od klasické nemocenské (kdy jste v pracovní neschopnosti a dostáváte nemocenské dávky), ošetřovné dostáváte, když jste sice zdraví, ale nemůžete chodit do práce, protože máte nemocné dítě (nebo pečujete o jiného nemocného člena rodiny).

Na ošetřovné mají nárok především zaměstnanci, za které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel. Podnikatel, OSVČ na ošetřovné nárok nemá. A to ani, když si platí dobrovolné nemocenské pojištění. V takovém případě má sice OSVČ nárok na nemocenské dávky, ale na ošetřovné ne.

Jak dlouho můžu zůstat doma s nemocným dítětem?

Na rozdíl od nemocenské, kdy můžete být v pracovní neschopnosti i několik týdnů nebo měsíců, ošetřovné je omezeno na poměrně velmi krátkou dobu. Platí že:

  • Ošetřovné na dítě je 9 dní
  • Samoživitel nebo samoživitelka má nárok na 16 dní ošetřovného

Kdy je nárok na ošetřovné

Na ošetřovné ale není nárok pokaždé, když vám onemocní dítě nebo jiný člen rodiny. OČR se vztahuje jen na některé případy. Na druhou stranu ošetřovné můžete mít i v některých případech, kdy dítě není nemocné. Nárok, na placenou neschopenku na dítě, je tedy:

  • Nemocné dítě do 10 roků
  • Nemocné dítě nad 10 roků, pokud vyžaduje nezbytnou péči jiné osoby
  • Zdravé dítě do 10 roků, které nemůže být v jeslích/školce/škole třeba z důvodu že je toto zařízení uzavřeno z důvodu nějaké epidemie, poruchy apod.
  • Péče o člena rodiny (musí s vámi sdílet společnou domácnosti), pokud vyžaduje nezbytnou péči od jiné osoby

Kolik je ošetřovné na dítě v roce 2020

To, kolik je ošetřovné odpovídá tomu, jaké jsou nemocenské dávky v pracovní neschopnosti. Postup výpočtu ošetřovného na dítě (nebo jiného člena rodiny) je tedy stejný, jako výpočet nemocenských dávek, když budete nemocní vy sami.

U ošetřovného se tedy vychází z toho, jaký je váš hrubý příjem (výplata), za posledních 12 měsíců v posledním zaměstnání. Pokud byste ale v posledním zaměstnání pracovali kratší dobu, pak se ošetřovné bude počítat z této kratší doby.

Z hrubé výplaty se spočítá denní vyměřovací základ. To je zjednodušeně celkový příjem za posledních 12 měsíců vydělený počtem dní. Tento vyměřovací základ se pak dále upravuje – jsou stanoveny určité redukční hranice, takže se vám z něj může započítat jen část:

  • 1 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2020 = do 1162 Kč, započítává se 90%
  • 2 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2020 = od 1162 Kč do 1742 Kč, započítává se 60%
  • 3 redukční hranice pro nemocenské dávky v roce 2020 = od 1742 Kč do 3484 Kč, započítává se 30%
  • nad 3484 Kč se už nezapočítává nic

Z výsledného redukovaného vyměřovacího základu pak dostáváte 60% za každý kalendářní den (maximálně 9 nebo 16 dní).

OČR na dítě pro samoživitelku

Pokud je na OČR matka samoživitelka (nebo otec samoživitel), pak je výše ošetřovného stejná (zde se to, že se jedná o osamělého rodiče, nijak nezohledňuje). Jediný rozdíl v čem se liší ošetřovné pro samoživitelku, je právě délka doby, po kterou může být doma s nemocným dítětem. Samoživitelka tak má nárok na placenou neschopenku o 7 dní delší.

Ošetřovné pro OSVČ?

Osoby, které podnikají (OSVČ, živnostníci) na ošetřovné nárok nemají. Mají nárok pouze na nemocné dávky nebo třeba peněžitou pomoc v mateřství („mateřská, která také spadá mezi německé dávky), za předpokladu, že si platí nemocenské pojištění (to je pro OSVČ dobrovolné) na rozdíl od sociálního a zdravotního pojištění, které si OSVČ musí platit povinně).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – První půjčka zdarma – bez úroků i bez poplatků. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní online půjčka do 150 000 Kč bez úroků a bez poplatků. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.