Kalkulačka sirotčí důchod 2014

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě v případě, že zemře jeho rodič nebo osvojitel nebo osoba, která dítě převzala do péče (na základě rozhodnutí soudu). Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě v případě, že zemře jeho rodič nebo osvojitel nebo osoba, která dítě převzala do péče (na základě rozhodnutí soudu).

Sirotčí důchod se poskytuje tehdy, pokud nezaopatřenému dítěti zemře jeden nebo oba rodiče. V této kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik by měl být sirotčí důchod ve vašem případě. V doprovodném textu, pak nabízíme přehledný souhrn informací o tom, jaké podmínky musí být splněny, aby byl přiznán sirotčí důchod. Pokud máte nějaké dotazy, nevíte si rady a potřebujete poradit, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka- výpočet výše sirotčího důchodu v roce 2017.

Výpočet sirotčí důchod 2014 online

Kalkulačka sirotčí důchod
Výše důchodu zesnulého rodiče

Zadávejte výši důchodu (invalidního nebo starobního) na jaký by měl zesnulý rodič nárok k datu jeho úmrtí.
Výpočet

Kdo má nárok na sirotčí důchod

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě v případě, že zemře jeho rodič nebo osvojitel nebo osoba, která dítě převzala do péče (na základě rozhodnutí soudu).

Sirotčí důchod se dále vyplácí v případě, že rodič dítěte pobíral invalidní nebo sirotčí důchod, nebo v době smrti splnil podmínky nároku na sirotčí či invalidní důchod, nebo v případě, že rodič dítěte zemřel na následky pracovního úrazu.

Nárok na sirotčí důchod tedy nevzniká automaticky ve všech případech, kdy dítěti zemře rodič, ale pouze ve výše uvedených případech.

V případě, že zemřou oba rodiče, a u obou byla splněna podmínka získání nároku na sirotčí důchod (nárok na invalidní nebo starobní důchod nebo smrt v důsledku pracovního úrazu), pak má osiřelé dítě nárok na sirotčí důchod po obou rodičích.

Sirotčí důchod a nezaopatřené dítě

Jak již bylo uvedeno výše, nárok na sirotčí důchod má pouze nezaopatřené dítě. Nezaopatřené dítě je buďto nezletilé dítě, nebo dítě do věku 26 roků, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole). Jako nezaopatřené dítě je také z pohledu zákona chápáno dítě (i zletilé), které se z důvodu nemoci nebo úrazu nemůže připravovat budoucí povolání nebo které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nemůže vykonávat samostatně výdělečnou činnost.

Kolik je sirotčí důchod

Sirotčí důchod a jeho výše je upraven v zákonu číslo 155/1995 Sb. Konkrétně se pak jedná o § 54. Výše sirotčího důchodu se skládá ze dvou částí. První část je základní výměra důchodu – ta je stejná pro všechny typy důchodů a v roce 2014 je to částka 2340 Kč. A druhou složkou sirotčího důchodu je pak 40% z procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který měl (nebo by měl) zemřelý nárok.

V případě že zemřou oba rodiče, tak se základní složka (2340 Kč) vyplácí pouze jednou, procentní výměra (40% z procentní výměry) se vyplácí za každého z rodičů.

Příklad výpočtu sirotčího důchodu

Pan Novák pobíral invalidní důchod ve výši 11 000 Kč. Po jeho smrti budou mít jeho děti nárok na tento sirotčí důchod:

 • Základní složka ve výši 2340 Kč
 • 40% z procentní výměry invalidního důchodu pana Nováka tedy 40% z 8660 Kč což je 3 464 Kč
 • Celkem tedy sirotčí důchod bude 5 804 Kč

Pokud by měl pan Novák více dětí, na tento sirotčí důchod má ve stejné výši nárok každé z pozůstalých nezaopatřených dětí.

Kde žádat o sirotčí důchod

Sirotčí důchod se vyřizuje (tak jako ostatní typy důchodů – tj. invalidní, starobní a pozůstalostní) na ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení). Konkrétně je pak nutné obrátit se na OSSZ  – Okresní správa sociálního zabezpečení, podle místa trvalého bydliště žadatele.

V případě nezletilého nezaopatřeného dítěte podává žádost o sirotčí důchod jeho zákonný zástupce. Zletilé nezaopatřené dítě podává žádost o důchod samo za sebe.

K vyřízení sirotčího důchodu je nutné předložit následující dokumenty:

 • Osobní doklady dítěte (rodný list nebo občanský průkaz)
 • Občanský průkaz zemřelého rodiče (pokud dosud nebyl odevzdán)
 • Úmrtní list zemřelého
 • rozhodnutí o přiznání starobního nebo invalidního důchodu (je-li k dispozici),
 • v případě, že zemřelý rodič dosud nebyl poživatelem důchodu, doklady prokazující dobu pojištění včetně náhradních dob pojištění (tzn. základní vojenskou službu, dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.),
 • u osvojených dětí rozhodnutí soudu,
 • u dětí převzatých zemřelým do péče nahrazující péči rodičů příslušný doklad prokazující svěření dětí do péče spolu s doklady prokazujícími, že děti byly na zemřelého v době jeho smrti převážně odkázány výživou,
 • u dětí, které již skončily povinnou školní docházku, ještě potvrzení o studiu, event. učení, popř. další doklady prokazující nezaopatřenost dítěte (zdravotní stav, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dětí mladších 18 let apod.).

Máte-li nějaký dotaz, nebo vám není něco jasného ohledně sirotčího důchodu, napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Okamžité půjčky bez registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuse: Kalkulačka sirotčí důchod 2014

komentáře 2
 • Custom avatar Renata Jahnova

  Dobrý večer mám dotaz. Mému vnukovi zemřel otec který nežil ve společné domacnosti. Otec mého vnuka skoro vůbec nepracoval. Můj dotaz je zda i přes tuto skutečnost má nárok na nějaký sirotčí důchod. Děkuji predem za odpověď 😊

 • Custom avatar Martin

  Dobrý den.Chci se optat zda se sirotčí vyplácí zpětně od doby podání žádosti,nebo ode dne kdy soud rozhodl,(syn zemřel dříve než se dítě narodilo) že náš syn je otcem nezletilého dítěte.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • zdenkaDobrý den, prosím o vysvětení. Narodil se nám syn a tak jsme šli žádat o...více »
 • Rudolf PecinaV r.2015 jsem utrpěl těžky uraz nohy,a od te doby jsem byl z dvěma přerušenimi...více »
 • JarkaDobrý den, pobírám ČID II. stupně, bydlím v bytě v osobním vlastnictví (dědictví). Je to...více »
 • Miroslav SchwarzDobrý den,chci se Vás touto cestou zeptat na neschopnosti jsem od 26.9 2017,vím první tři...více »