Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti. Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2017.

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

 • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
 • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

 • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
 • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

 • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
 • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
 • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
 • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
 • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
 • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
 • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí krátkodobé rychlé půjčky ihned. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato půjčka 20000 Kč bez registru. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

komentářů 299
 • Custom avatar Verča

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik otázek. Od července 2012 do srpna 2014 jsem byla zaměstnaná na dobu určitou. V červnu 2014 jsem zjistila, že jsem těhotná. Od července 2014 jsem na nemocenské. V srpnu mi skončil pracovní poměr na dobu určitou, ale nemocenská stále trvá. Bylo mi řečeno, že nárok na mateřskou splňuji (ochranná lhůta 180 dní) a termín porodu mi vychází 2.2.2015. Zajímá mě, z čeho se mi bude mateřská vypočítávat, zda z hrubé mzdy ze zaměstnání nebo z nemocenské? Mám nárok zvolit si délku rodičovského příspěvku nebo pro mě platí stejně jako u nezaměstnaných délka na 4 roky? V případě, že po ukončení rodičovského příspěvku nebudu mít zaměstnání, mám nárok na podporu, vzhledem k tomu, že po skončení zaměstnání stále trvala nemocenská, která přešla v mateřskou a pak rodičovskou? Pokud ano, z čeho se bude počítat výše podpory, z hrubé mzdy před nástupem na mateřskou nebo z nemocenské? Předem děkuji za vyčerpávající odpověď.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, termín porodu mám 10.4.2015. Pracuji na dohodu o pracovní činnosti, kde mám hrubý příjem 20 000 měsíčně, smlouva mi však končí k 1.12.2014 a moje pracovní místo zaniká, zaměstnavatel mi dal ještě 0,2 úvazek v projektu, kde hrubá mzda bude cca 5 až 6 000 měsíčně do konce června 2015. Kolik mám tedy zadat vyměřovací základ, počítá se to jako roční průměr?

  Děkuji

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,…jsme již na mateřské dovolené . Ta bude trvat 28 týdnů ??? kde pak mám žádat o rodičovskou dovolenou ??? můžu si sama zvolit dobu délky rodičovské dovolené nebo jsou na to nějaké tabulky a výpočty ???

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den, o jaké možné příspěvky si mohu zažádat po porodu ??? porodné ? příspěvek na dítě ??? příspěvek na bydlení ??? ….. kde o tyto příspěvky žádat ??? Děkuji

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské a následném rodičovském příspěvku. Plánujeme rodinu a tedy se ptám… zda budu mít na oboje nárok a mohu i vybrat výši a délku pobírání rodičovského příspěvku, když pracuji 5 let na dobu neurčitou, avšak s minimální hrubou mzdou 8500Kč. Přítel bere 15000Kc hrubého. Děkuji moc předem za odpověď.

 • Custom avatar Novotná

  Dobrý den, jaká je prosím minimální rodičovská kterou bych si mohla nechat vyplácet poslední rok tedy od 3-4 roku dítěte. Mohu si ten poslední rok nechat třeba již 500,-Kč měsíčně a zbytek vyčerpat ty předchozí 3 roky? děkuji

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda je možnost vybrat si cely rodičovsky příspěvek najednou tedy dostat maraz celou častku 220 000…Nebo to nejde děkuji

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, rodičovský příspěvek 220 000 po porodu, je suma, která se vyplácí maminkám. Z této částky se ještě odečtou peníze ( mateřská,kterou jsem pobírala před porodem ??….) nebo částka 220 000 slouží pouze k výplatě rodičovské ??

 • Custom avatar Iva

  Dobry den. Prosim o radu. Jsem studentka VS bez predesle prace. Koncim skolu v unoru 20.1.2015. Vpripade ze bych otehotnela mam jako studentka bez zamestnani na neco narok? S pritelem se chceme brat. On ma praci vyborne placenou a je v ni uz 11 let. Jak v pripade otehotneni postupovat popr. Co muzu narokovat, musime se vzit? Dekuji za odpoved

 • Custom avatar Kateřina

  Dobrý den, momentálně čerpám 3 letou variantu rodičovského příspěvku. Syn dovrší 3 let na začátku ledna 2015, přičemž na přelomu března a dubna se nám má narodit další dítě. V průběhu rodičovské dovolené (v říjnu 2012) jsem se zaměstnavatelem dohodou ukončila pracovní poměr, jelikož smlouva byla sjednána na dobu určitou – po dobu trvání mateřské a následně rodičovské dovolené kolegyně. Z tohoto důvodu se budu muset registrovat na úřadu práce a nevzniká mi nárok na PPM. Obracím se na Vás s dotazem, jestli hned po narození dítěte dochází k přerušení výplaty podpory v nezaměstnanosti a přechodu k vyplácení rodičovského příspěvku a zda-li si budu moci zvolit délku a výši čerpání tohoto příspěvku nebo mi bude automaticky přidělena 4 létá varianta? Může případně toto ovlivnit otec dítěte, který je OSVČ, dávky sociálního a zdravotního pojištění řádně odvádí, ale nemocenské pojištění si neplatí.

 • Custom avatar Martina

  Dobry den,
  pracuji jako OSVC, platim si minimalni soc. a zdrav., neplatim si nemocenskou, manzel je zamestnan, jeho cista mzda je prumerne 9200Kc. Mam narok vybrat si, jak dlouho budu pobirat RP? Pokud bych mela nejaky dluh na OSSZ nebo VZP bude to mit vliv na RP? Děkuji

 • Helena

  Dobrý den, nastupuji na rodičovskou dovolenou. Mohu si přivydělat u zaměstnavatele (od kterého jsem odcházela na MD)? Jakou činnost mohu vykonávat, může to být stejná náplň práce, nebo zcela odlišná? Děkuji Helena

 • Petra

  Dobrý den,
  jsem na rodičovské dovolené, kterou jsem si zvolila na 3 roky, měsíčně pobírám 7600 Kč. RD bych měla čerpat do prosince 2015.
  Naskytla se mi příležitost, nastoupit od února 2015 do zaměstnání. Když bych nastoupila na plný úvazek, ztratím nárok na RD nebo jen v případě, že dítě dám do školky na celý den?

  Mohu si teď ještě na 3 měsíce (12/14, 01/15 a 02/15) zažádat o zrychlené čerpání RD, že bych vyčerpala částku 220 000 Kč a pak bych RD ukončila, dala dítě do školky a měla jen příjem ze zaměstnání? Nebo je nějaká ochranná lhůta, kdy to dítě ve školce nemůže být v případě zrychleného čerpání?

  Mohu čerpat rodič. příspěvek v případě, že nastoupím do zaměstnání na plný úvazek a o dítě se mi bude starat někdo jiný (soukromá osoba, žádná instituce?)

  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Lucka

  Dobrý den,
  Chci se prosím zeptat, pokud mám smlouvu na dobu určitou, jestli mi mohou tedy smlouvu už neprodloužit když budou vědět že jsem těhotná a jak se mi potom tedy bude počítat mateřská? Děkuji

 • Custom avatar Nikola

  Dobry den, chtela bych se zeptat jestli je moznost, aby pobiral RP pritel, ktery je zamestnany a mohl si zvolit dvouletou variantu. Jelikoz ja nemam narok na PPM z duvodu prekroceni 180ti denni lhuty o tri dny a tim padem bych musela pobirat RP ctyri roky. Nyni jsem na prodlouzene nemocenske, ktera mi byla vypsana zpetne a schvalena, do ukonceni sestinedeli. Dekuji

 • Custom avatar Kaja

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat když pracuji na dohodu o provedení prace jestli mam narok na mateřskou a rodičovský příspěvek, děkuji

 • Simona

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy si můžu požádat o rodičovský příspěvek ,co je k tomu potřeba a kde si mám zažádat? Dcera se nám narodila v srpnu 2014 má tedy 3 měsíce. Pobýrala jsem peněžitou pomoc v mateřství. Přdeme děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Lea

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám nárok na rodičovskou dovolenou když mám odpracovaných pouze zatím 8 měsíců v zaměstnání.? A chceme už s přítelem rodinu.

  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Jarča

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat na 2 věci.
  Jednak jsem zaslechla informaci, že již není podmínkou nastoupit na mateřskou dovolenou 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu, ale nevím, jestli pak délka vyplácení peněžité pomoci v mateřství se počítá celých 28 týdnů nebo méně, dle odchodu z práce.
  A zadruhé by mě zajímalo, jestli existuje možnost nastoupit do zaměstnání ve věku 1,5 roku dítěte, v případě, že dostaneme jesle v tu dobu a dočerpat nevybraný rodičovský příspěvek po 2 letech věku dítěte. (Mám termín porodu přelom únor-březen 2015 a do jeslí se u nás děti přibírají jen od září- čili na 1,5 roce věku.) Poklud bych pobírala nejvyšší rodičovský příspěvek na těch 19 měsíců, přišla bych o část peněz nebo je způsob, jak peníze dočerpat později?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar ROMANA

  Dobrý den ,prosím o odpověd.Beru rodičovský příspěvek už od narození na mateřskou jsem neměla nárok byla jsem na uřadu práce. Vybarala jsem si variantu na dva roky . A nevím zda v roce a půl přestanu brát peníze?Nebo v roce a půl se musím nahlásit na uřad práce a stama budu pobírat peníze ?Předem děkuji za odpověd

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • ANDREADOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK JE TO S PITNÝ REŽIMEM U POŠTOVNÍCH DORUČOVATELEK,DĚKUJIvíce »
 • RadulínDobrý den. Chci se zeptat, zda máme nárok na pitný režim. Pracuji v prodejně částečně...více »
 • ZdenkaAno, pokud vám byl v mzdě vyplacen přeplatek na dani za uplynulý rok, tak je...více »
 • ZdenkaDovolím si reagovat, výpočty mezd dělám. Rozhodně musíte postupovat písmenou formou a nejlépe doporučeným dopisem...více »