Kalkulačka příspěvek na živobytí (hmotná nouze)

Spočítejte si, na co máte nárok ve hmotné nouzi. Kolik je životní minimum a jaká bude částka na živobytí? Aktuálně 2014 – sociální dávky online. Spočítejte si, na co máte nárok ve hmotné nouzi. Kolik je životní minimum a jaká bude částka na živobytí? Aktuálně 2014 – sociální dávky online.

Příspěvek na živobytí je jednou ze dvou hlavních dávek poskytovaných lidem ve hmotné nouzi. Tato kalkulačka pro výpočet příspěvku na živobytí, vám pomůže spočítat, jestli máte nárok na tuto sociální dávku hmotné nouze, a kolik byste případně mohli dostat. V následujících odstavcích je pak popsáno podrobněji, co je to hmotná nouze, jaké jsou podmínky pro doplatek do životního minima a další užitečné informace

Online výpočet – hmotná nouze, příspěvek na živobytí

Následující kalkulačka slouží pro výpočet výše příspěvku na živobytí. Výpočet v této online kalkulačce je ale pouze orientační. Posuzování hmotné nouze a stanovení částky na živobytí je poměrně složité – viz další odstavce. Proto tato kalkulačka používá pouze zjednodušený výpočet, kdy se za částku živobytí považuje částka životního minima. V praxi ale pro konkrétní osoby může být částka živobytí nižší (pouze na úrovni existenčního minima) nebo naopak vyšší (např. z důvodu nutnosti dietního stravování).

Kalkulačka příspěvek na živobytí
Informace o osobách
Počet dospělých osob
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí 6 - 15 roků
Počet dětí 15 - 26 roků
Informace o bydlišti
Bydlíte v Praze?
Informace o příjmech
průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce, součet za všechny osoby)
Čistá měsíční mzda
nebo příjmy z podnikání

Podpora v nezaměstnanosti
nebo podpora při rekvalifikaci

Nemocenská
nebo náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci
nebo ošetřovné nebo PPM

Sociální dávky
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě

Výživné
nebo příspěvek na výživu neprovdané matce

Důchod

Ostatní příjmy

Výpočet

UPOZORNĚNÍ: Výpočet příspěvku na živobytí je pouze orientační. Jako částka živobytí se v kalkulačce počítá životní minimum jednotlivce pro dospělé osoby a životní minimum dítěte pro děti. Ve skutečnosti je ale celý výpočet komplexnější. Z Různých důvodů může být částka životního minima snížena na existenční minimum. Částka pak může být i zvýšena např. z důvodu nutnosti dietního stravování. Přesné informace o nároku vám sdělí na Úřadu práce.

Co je to hmotná nouze?

Zjednodušeně se dá říci, že hmotná nouze je situace, kdy příjmy jednotlivce (nebo rodiny, resp. skupiny společně posuzovaných osob jsou nižší než to co zákon považuje za přiměřený příjem – částka živobytí). Pro posouzení, zda se jedná o případ hmotné nouze, platí celá řada podmínek.

Například pokud nebudete pracovat ani podnikat, a současně nebudete vedeni v evidenci nezaměstnaných na úřadu práce, může sociálka rozhodnout, že nejste ve hmotné nouzi A to i přes to, že nemáte žádné příjmy (výjimkou by byla situace, kdy například doma pečujete o dítě mladší než 4 roky apod.). Stejně tak ve hmotné nouzi není osoba, která je ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě.

Obecně platí, že systém dávek hmotné nouze je nastavený tak, aby motivoval lidi k tomu, aby si snažili svoje příjmy zvýšit – zaměstnáním nebo jinými obdobnými příjmy. Posuzování hmotné nouze a stanovení částky živobytí tak zohledňuje, jestli nemáte žádné příjmy, protože je nemůžete mít (například si hledáte práci, ale nejste úspěšní) nebo pokud příjmy nemáte a nijak si je nesnažíte opatřit.

Co je to živobytí a jak se počítá částka živobytí?

Pro sociální dávky hmotné nouze jsou zásadní následující 3 pojmy: životní minimum, existenční minimum a živobytí. Někdy se tyto pojmy vzájemně zaměňují, ale každý má jiný význam:

Životní minimum – stanovuje ho zákon o životním a existenčním minimu. Zjednodušeně se jedná o hranici minimálního příjmu, který má pokrýt náklady na základní potřeby jako je jídlo, oblečení, hygiena (náklady na bydlení se řeší jinde). Životní minimum jednotlivce (samostatné osoby) je v roce 2014  – 3410 Kč. Pokud je společně posuzováno více osoby (rodina, matka samoživitelka s dítětem nebo dětmi apod.), pak celkové životní minimum odpovídá součtu částek připadajících na jednotlivé osoby – viz tato kalkulačka: Životní minimum 2014.

Existenční minimum – také je určeno zákonem o životním a existenčním minimu. Na rozdíl od toho kolik je životní minimum pro jednotlivce (3410 Kč), existenční minimum je podstatně nižší. V roce 2014 je to jen 2200 Kč. Existenční minimum se používá pro stanovení živobytí u dospělých osob – viz dále.

Živobytí – to se počítá tak, že se jedná o součet jednotlivých částek za všechny členy společné domácnosti (rodina, matka s dětmi apod.). Zjednodušeně platí, že u nezaopatřených dětí odpovídá částka živobytí tomu, jaké je jejich životní minimum. U dospělých se vychází z existenčního minima. Pokud si dospělý snaží navýšit svoje příjmy, může se pro něj živobytí zvyšovat až na úroveň toho, jaké je životní minimum. Jak pro děti, tak i pro dospělé platí, že pokud je jim jejich lékařem stanovena nutnost dietního stravování (týká se některých onemocnění), pak může být částka živobytí ze životního minima dále zvýšena. Současně ale platí o různá omezení jako například pokud někdo neplatí výživné a dluží trojnásobek měsíční platby, pak mu zůstává nárok pouze na existenční minimum a to už není dále zvyšováno (s výjimkou dietního stravování)

Jak se vypočítá příspěvek na živobytí

Výpočet sociální dávky příspěvek na živobytí se provádí tak, že se spočítají příjmy všech společně posuzovaných osob. Pokud jsou tyto příjmy nižší než stanovená částka živobytí (viz předchozí odstavec), pak může být rozhodnuto o vyplacení příspěvku. Jeho výše odpovídá rozdílu mezi příjmy a částkou živobytí.

Není příjem jako příjem

Aby to ale nebylo tak jednoduché, jednotlivé příjmy se posuzují různě:

Pokud budete mít příjem ze zaměstnání nebo nárok na podporu v nezaměstnanosti (nebo některá ze společně posuzovaných osob), pak se z tohoto příjmu započítá jen 70%. Takže pokud například budete mít mzdu 10 tisíc korun čistého, pro účely příspěvku na živobytí se to bude počítat, jako byste měli mzdu jen 7000 Kč. Důvodem je to, aby lidé, kteří pracují, byli zvýhodněni oproti těm, co nepracují.

Pokud budete pobírat nějakou náhradu mzdy – nemocenská při pracovní neschopnosti, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, apod., pak se z těchto příjmů započítá 80%. Opět zde platí, že je snaha zvýhodnit ty, kdo mají i jiné příjmy než jenom sociální dávky

Z ostatních příjmů se už započítává vždy 100% – to se týká i příjmů jako je například rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, starobní nebo invalidní důchod apod.

Jednou z mála výjimek, která se nezapočítá, jako příjem jsou dávky na bydlení – tedy příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení.

Jak získat příspěvek na živobytí

Tato sociální dávky se vyřizuje Úřad práce – jedná se o dávku hmotné nouze (na některých úřadech mají jednotlivé dávky rozdělené, takže zatímco třeba přídavky na dítě řešíte s jedním úředníkem, dávky hmotné nouze budete řešit s jiným úředníkem).

U příspěvku na živobytí se zpravidla posuzují příjmy za předchozí 3 měsíce. Pokud ale například přijdete o práci nebo u vás dojde k nějaké dramatické změně sociální situace, může to být zohledněno a předchozí vyšší příjmy se nemusí započítat.

Při vyřizování dávek hmotné nouze se připravte na to, že se nedokládají jen samotné příjmy, ale i celkové majetkové poměry. Pokud například nemáte vůbec žádný příjem, ale na účtu v bance máte nějaké peníze, pak vám nemusí být přiznán nárok na dávky hmotné nouze. To platí i na případy kdy máte nějaký jiný majetek – ať už movitý nebo nemovitý.

U dávek hmotné nouze také může být stanoveno omezení, kdy celou částku nedostanete v penězích, ale například část dávky může být vyplacena formou poukázek na jídlo nebo na nákup drogerie apod.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky ihned bez registru a osobní schůzky. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka ihned na ruku do 50000 Kč. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuse: Kalkulačka příspěvek na živobytí (hmotná nouze)

komentářů 101
 • Karel

  Dobrý den,

  skončil jsem studium a nyní jsem na PÚ, mám vůbec nárok na nějaké příspěvky?

  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Ila

  Dobrý den,chci se zeptat, zda je možné ,aby po oznámení o přiznání dávky soc.podpory-přídavku na dítě,bylo toto možné dodatečně zrušit?
  Předpokládám, že pracovníci ÚP jsou natolik schopni, že než nějakou věc „přiznají“ podrobí veškeré podklady k důkladné kontrole.
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Štěpán

  Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat jakým právem při Hmotné nouzi jsem povinen úředníkovi dávat k nahlédnutí každý měsíc výpisy z účtu a aby si je zakládal vytisklé do složky. Příjde mi to už příliž zacházení do soukromí kde mám veškeré pohyby i soukromé jiné převody. 🙁 Pak se mne vyptává co to mám, proč od koho atd. Připadá mi to úřednická necitlivá diktatura! 🙁 Proč má úřednický šiml vidět i to, po čem je mu NIC!

 • Elrodos

  Dobrý den. Jsem studentem střední školy, jsem narozen v roce 1993. Moje matka i táta bydlí jinde než já. Já bydlím s babičkou a dědou ve společné domácnosti. Můj příjem je 2000kč od táty a 2000kč od matky měsíčně, dále pak 700kč příspěvek na dítě. Měl bych v tomhle případě, nárok na nějaký příspěvek ? Děkuji.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den mam takovej malej dotaz když jsem jsi v tomhle měsici žadala o hmotnou nouzi a sem z dvěma dětmi sama žadala jsem jsi i o živobyti děkuji

 • Custom avatar jirina

  dobry den mam dotaz jsem vyrazena z up a mam v peci 3 deti a na jedno pobiram prispevek na peci 1 stupne mam narok na zivobyti

 • Custom avatar ludmila kurtinova

  letos v dubnu mě bude 51 let dostala jsem výpověd za nadbitečnost mám dvou měsíční výpověd s tří měsíčním odstupným,chci se zeptat v dubnu se pujdu přihlásit na uřad práce kolik měsícu mě budou platit s platem 8850kč děkuji

 • silva

  dobri den chtěla bichse zeptat gdiž sem na městě přihlasena mam narok na hmotnou nozi 3410 sem na up schanimsi praci ale chtělabich jen vědet jestli mam narok na 3410 gdiž sem přihlašena na měste gdiž splnuju všechno na up děkuju za odpověd

 • Custom avatar tereza

  dobry den,
  jsem matka na materske, bydlim sama se synem(2roky), me prijmi jsou materka 3800 vyzivne na dite a na neprovdanou matku 3000. bydlim v druzstevnim byte najem je cca 6700.(pronajem)
  tak bych chtela vedet na co mam narok? dekuji za odpoved

 • Custom avatar marketa

  dobrý den, Chtěla bych se zeptat zda máme nárok na doplatek na bydlení když jsme 2 dospělí 3 děti do věku 5 let já dostávám rodičovský příspěvek v čásce5300kč a přítel ze socialky 7400kč nájem platime 8000kc ale nemáme zde trvalí pobyt při zaplacení bytu nám na měsíc zůstava pouze 4780kc což si myslím že pro 5 členou rodinu je hrozně málo děkuji za radu

 • Custom avatar Ilona

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jsem pátý měsíc vedená na ÚP, kde mi skončilo vyplácení podpory. Jsem také třetím rokem v insolvenci. Přišly jsme s přítelem o dítě ve čtvrtém měsíci. Šla jsem se informovat na sociální úřad, na případné životní minimum pro mě, jelikož bychom rádi miminko měli, je mi už přes třicet let. Bylo mi řečeno, že nemám nárok ani na korunu, jelikož přítel má příjem nad životní minimum. Vše platí sám, nájem, poplatky, úvěr atd. Teď jsem tedy v situaci, kdy nedostanu nic a co když otěhotním? Mám být devět měsíců bez ničeho? Nebo máme dokazovat, že on vše hradí a já se nepodílím na ničem?

  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Vera

  Dobrý den chtěla bych se zeptat od února 2015 bydlím v nájemném byte se svým 14letym hendicepovanym synem který má přiznaný 4stupen pobírá 12000 a k tomu 400 na mobilitu a 610 přídavek,naklady na domácnost mam 8600. Mam nárok na hmotnou nouzi a na doplatek na bydlení?. Děkuji za odpověď

 • Custom avatar marky

  dobry de chci se zeptat jsem sama mam byt a pobirm jen hmotnou nouzi 3410 kc a najemny mam 6000kc a nemohu zadat na bydleni protoze se nemohu prihlasit sem v podnajmu jestli nemam narok na vic penez např. na živobiti to se utahnout neda mam stim problemi

 • Custom avatar angelika

  Dobry den.Ctela jsem se zeptat znami je hlasen na meste.Uz rok pobira prispevek na zivobyti Musi mit stale bydleni,aby mel narok na prispevek na zivobyti.?.NA ubytovu nema,tak je po znamich.Preci jsou to penize na zivobytl.Lide na ulici na to nemaj narok?Dekuji za odpoved.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, zajímalo by mne zda mám nárok na hmotnou nouzi. Já pracuji ale partner je veden na Úp máme 2syny a partner nepobira již žádné peníze. Ja a synové máme trvalý pobyt v našem bytě, ale partner ne. Mohu i přesto o tuto dávku zažádat?

 • Custom avatar ilona

  Dobrý den mám nárok na hmotnou nouzi? Žijící s přítelem v pronajatém byte Máme tři deti z toho jsou dvě jeho 17 10 a 5 přítelkyně má 10 500 vyplatu na účet po odečtení exekuci a Já beru jen 2000 Kč výživného na jedno dite.A nájem čini 8500 plus kolik ppro palice elektřiny to jest asi 3000 Kč tudíž nám nic nezbývá na živobytí a na jiné věci co se tyče školy atd můžete mi Prosím poradit jestli mám na něco nárok? Dekuji

 • Blanka

  Dobrý den,
  měla bych nárok na příspěvěk na živobytí,kdybych měla DPP a nebyla vedena na ÚP?
  Děkuji.

 • Custom avatar mirek

  Dobrý den
  Chci se zeptat moje manželka se chce odemne odstěhovat z bytu který je v našem soukromém vlastnictví tedy nás obou máme 4 děti moje otázka zní zdali došáhne na hmotnou nouzi když bude bydlet z dětmi v pronájmu a já zustanu v vstárem bytě

 • Custom avatar Adéla

  Dobrý den, chci se zeptat jestli se započítává celý rodičovský příspěvek nebo jen část děkuji za odpověď

 • Custom avatar Lída

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Když od září nebudu student a bydlím sama v pronajatém bytě. Mé dosavadní příjmy jsou výživné, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Přihlásím se tedy na úřad práce. Budu mít možnost požádat o hmotnou nouzi? Tím, že nebudu studentkou, tak skončí vyživovací povinnost od mých rodičů. A jestliže hned nenajdu nějakou práci, nebudu mít žádný příjem. Prosím o pomoc, co mám vše udělat a na co bych mohla mít nárok, než budu mít práci. Předem moc děkuji za odpověd.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • ANDREADOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK JE TO S PITNÝ REŽIMEM U POŠTOVNÍCH DORUČOVATELEK,DĚKUJIvíce »
 • RadulínDobrý den. Chci se zeptat, zda máme nárok na pitný režim. Pracuji v prodejně částečně...více »
 • ZdenkaAno, pokud vám byl v mzdě vyplacen přeplatek na dani za uplynulý rok, tak je...více »
 • ZdenkaDovolím si reagovat, výpočty mezd dělám. Rozhodně musíte postupovat písmenou formou a nejlépe doporučeným dopisem...více »