Kalkulačka mateřská dovolená 2017

Základní pravidla a podmínky pro nárok na PPM se v roce 2017 zatím nijak neliší od těch v předchozích letech. Základní pravidla a podmínky pro nárok na PPM se v roce 2017 zatím nijak neliší od těch v předchozích letech.

Plánujete těhotenství, nebo jste již těhotná? A mělo by se vám narodit dítě v roce 2017? Pak se podívejte, jak na tom budete po finanční stránce, během mateřské dovolené, v roce 2017. Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše „mateřské“ (tedy peněžité pomoci v mateřství, PPM).

Výpočet výše „mateřské“ v roce 2017

Kalkulačka mateřská 2017
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Jak se zvyšuje PPM v roce 2017

Od 1. 1. 2017 se při výpočtu výše „mateřské“ (peněžitá pomoc v mateřství, PPM) používají „nové“ redukční hranice. Tak, jako každý rok, i na začátku roku 2017 se tyto redukční hranice o něco málo zvyšují:

 • První redukční hranice je v roce 2017 částka 942 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky započítá 100%
 • Druhá redukční hranice je v roce 2017 částka 1412 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky (od 942 do 1412 Kč) započítá 60%
 • Třetí redukční hranice je v roce 2017 částka 2824 Kč – při výpočtu výše PPM se do této částky (od 1412 do 2842 Kč) započítá 30%
 • Cokoliv nad 2842 Kč již na výslednou výši PPM nemá vliv

Kdo má nárok na PPM v roce 2017?

Základní pravidla a podmínky pro nárok na PPM se v roce 2017 zatím nijak neliší od těch v předchozích letech. I nadále platí, že na tuto dávku má nárok žena (nebo případně muž), pokud v době zahájení PPM má alespoň 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění v předchozích dvou letech. Mezi další podmínky patří:

 • Minimální účast na nemocenském pojištění 270 kalendářních dní za poslední 2 roky
 • U OSVČ je dále požadována minimální účast na nemocenském pojištění 180 dní v posledním roce
 • V době zahájení PPM musíte být pojištění (zaměstnání nebo dobrovolná platba nemocenského pojištění)
 • V době zahájení PPM případně můžete být v ochranné lhůtě (až 180 dní) od skončení poslední pojištění činnosti (podnikání nebo zaměstnání)

Jaká je délka mateřské dovolené v roce 2017?

Mateřská dovolená a s ní související výplata PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je v této délce:

 • 28 týdnů pokud se ženě narodí jedno dítě
 • 37 týdnů pokud se ženě narodí dvě děti (a více)
 • 22 týdnů pokud na mateřskou nastupuje otec dítěte (od 7 týdne po porodu)
 • Minimálně 14 týdnů

Příklad výpočtu mateřské v roce 2017

Paní Nováková je zaměstnaná u svého zaměstnavatele již několik roků. Její průměrná hrubá měsíční mzda je 35000 Kč. Nyní je těhotná a očekává narození jednoho dítěte. Jaká bude výše PPM u této ženy?

 • Průměrná hrubá mzda = 35000 Kč
 • Denní vyměřovací základ = 1150 Kč (tj. (12*35000/365))
 • Redukce vyměřovacího základu
  • Do 942 Kč se započítává 100% = 942 Kč
  • V rozmezí 942 Kč až 1412 Kč se započítává 60% = 125,21 Kč
  • Redukovaný vyměřovací základ = 1068 Kč
 • Výše PPM na 1 kalendářní den = 748 Kč (70% z redukovaného základu)
 • Výše PPM na „měsíc“ = 22 440 Kč (30 kalendářních dní)
 • Výše PPM celkem = 146 608 Kč (196 dní)

Nárok na mateřskou a pracovní neschopnost

Pokud je žena před zahájením mateřské v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství nebo i z jiného důvodu), pak to na její nárok na PPM nemusí mít vliv. Pokud i tak splňuje základní podmínky (viz výše), tak má na mateřskou nárok.

Je poměrně typická situace, kdy žena otěhotní a z důvodu nějakého rizikového faktoru, je několik týdnů nebo i měsíců před porodem, v pracovní neschopnosti. Pak, v době 6 – 8 týdnů před porodem, zahájí mateřskou dovolenou a s ní související PPM a nakonec je na rodičovské dovolené.

Doba, kdy je žena v pracovní neschopnosti, přičemž její pracovní poměr i nadále trvá, se zahrnuje do zmíněné lhůty 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Naopak nemocenské dávky, které žena dostává v pracovní neschopnosti, nemají na výslednou výši PPM žádný vliv. Ta se počítá jen z příjmů před začátkem pracovní neschopnosti

Nárok na mateřskou při studiu nebo po skončení studia

Nárok na mateřskou u studentky nebo po ukončení (či přerušení) studia, vzniká jen v některých specifických případech.

To je dáno tím, že studenti nejsou účastníky nemocenského pojištění (za ně platí stát jen zdravotní pojištění).

Aby žena měla nárok na mateřskou, pokud otěhotní v průběhu studia, nebo po jeho skočení, musí již během studia (nebo po jeho skončení) pracovat. Také, pokud je studium úspěšně ukončeno, pak může být poměrná část doby studia započítána do oněch 270 kalendářních dní.

Těhotná studentka, která nepracuje a ani nikdy nepracovala (v zaměstnání, kde by za ni zaměstnavatel hradil nemocenské pojištění), nárok na PPM mít nebude

Nárok na mateřskou u nezaměstnané ženy

Nezaměstnaná žena může mít na „mateřskou“ (tedy PPM), nárok pouze v případě, že by její zahájení spadalo ještě do ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). V opačném případně na PPM mít nárok nebude a bude jí vznikat nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítě

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka do 10 000 Kč bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Rychlá půjčka pro lidi bez zaměstnání. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka mateřská dovolená 2017

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Kirschner EvzenDobry den chtel jsem se zeptat jestly bych si odvas pujcit dekuji Kirschnervíce »
 • JanaDobry den potrebovala bych pujcit 7000 jsem studentvíce »
 • viraPodsebuju v hotovosi 100 000 je to mohne dekuji...více »
 • vladimiraDobry den jake mate podminkyohledne pujcky,jsem dochodkyne,duchod mam 4238-prispevky 4800kč jakou bych mela u vas...více »