Kalkulačka mateřská dovolená 2014

Spočítejte si, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na co si dát pozor? Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše potřebné. Spočítejte si, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na co si dát pozor? Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše potřebné.

Mateřská dovolená, mateřský příspěvek, nebo nejpřesněji peněžitá pomoc v mateřství patří mezi nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Následující kalkulačka pro výpočet mateřské v aktuální verzi pro rok 2014 vám umožní spočítat, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Dále jsme pro vás připravili podrobný přehled informací o mateřské dovolené v roce 2014, kdo má nárok, jaká je její délka, jak se provádí výpočet mateřského příspěvku, a na co byste si určitě měli dát pozor, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka mateřská dovolená 2018.

Mateřská dovolená 2014 – online kalkulačka

Kalkulačka mateřská
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Další užitečné kalkulačky nejenom pro maminky

Nárok na mateřskou dovolenou 2014

Podmínky přiznání nároku na mateřskou dovolenou se v roce 2014 nijak zásadně nemění. Od 1. 1. 2014 došlo pouze k úpravě redukčních hranic, které se používají pro výpočet výše mateřského příspěvku. Redukční hranice se od 1. 1. 2014 zvýšily takto:

 • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
 • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
 • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)

Jinak platí stále stejné podmínky:

 • Nárok na mateřskou má zaměstnanec, pokud v posledních dvou letech bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (poslední 2 roky = posledních 24 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)
 • Nárok na mateřskou má i OSVČ, pokud splní podmínku 270 dní placeného nemocenského pojištění za poslední 2 roky, a současně, pokud v posledním roce bylo nemocenské pojištění placeno nejméně 180 dní (poslední rok = posledních 12 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)

Délka mateřské dovolené 2014

Délka mateřská dovolené – resp. doba, po kterou je poskytována peněžitá pomoc v mateřství, je tato:

 • Maximální délka mateřské dovolené při narození jednoho dítěte = 196 dní
 • Maximální dílka mateřské dovolené při narození 2 a více dětí = 259 dní

Mateřská dovolená zpravidla začíná v období 6 – 8 týdne před očekávaným porodem. V případě rizikového těhotenství může vlastní mateřské dovolené ještě předcházet pracovní neschopnost (nemocenská). Délka mateřské je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 31 týdnů, při narození 2 a více dětí. Platí pak ještě toto omezení:

 • Peněžitou pomoc v mateřství je možné pobírat maximálně do 1 roku dítěte
 • Výjimkou je stav kdy se nejedná o porod ale převzetí dítěte do péče, pak je možné mateřskou čerpat až do věku 7 roků

Uvedené maximální doby ale nijak neprodlužují celkovou délkou. Stále je nárok jen na 196 resp. 259 dní. Maximální doba, do kdy je možné PPM čerpa,t pouze určuje období, během kterého musí být vybrána

Výpočet mateřské 2014

Výpočet PPM (Peněžitá Pomoc v Mateřství) se provádí podobně, jako výpočet dalších nemocenských dávek  – ošetřovné nebo nemocenská. I pro mateřskou je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten je stanovený z hrubé mzdy – počítá se průměr za posledních 12 měsíců.

Vyměřovací základ se pro výpočet dále redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Na rozdíl od jiných nemocenských dávek, u mateřské se v první redukční hranici započítává 100% (pro nemocenskou nebo ošetřovné se do 1 redukční hranice zahrnuje pouze 90% DVZ).

Mateřská je pak také vyplácena jako 70% z redukovaného vyměřovacího základu (nemocenská nebo ošetřovné se platí jen jako 60% z vyměřovacího základu). Konkrétní výpočet si můžete sami provést v kalkulačce pro výpočet.

Příklad výpočtu: peněžitá pomoc v mateřství 2014

Paní Svobodová očekává narození jednoho dítěte. Až do nástupu na mateřskou (déle, než dva roky) pracovala jako prodavačka s hrubou měsíční mzdou 25 500 Kč. Na konci minulého roku dostala prémie ve výši jedné měsíční čisté mzdy (20 000 Kč).

Peněžitá pomoc v mateřství pro paní Svobodovou by se tedy vypočítala takto:

Denní vyměřovací základ = ((12 * 25 500) + 20 000)/365 = 893,15 Kč (tj. celkové příjmy za poslední 12 měsíců děleno počtem kalendářních dní, protože mateřská se vyplácí za kalendářní dny)

Redukce vyměřovacího základu:

 • Do první redukční hranice se započítá 100% = tj. do 865 Kč
 • Ze zbytku (893,15 – 865) se započítá 60% = tj. 16,89 Kč
 • Redukovaný vyměřovací základ = 882 Kč

Pozn.: výpočet by pokračoval dál, pokud by byl denní vyměřovací základ vyšší, do 1295 Kč se započítává 60%, do 2595 Kč se započítává 30%. Jednotlivé mezi výpočty se zaokrouhlují na 2 desetinná místa. Výsledný součet se pak zaokrouhlí na celé koruny

Mateřská = 70% z redukovaného vyměřovacího základu = 882 Kč/den

Celková mateřská = 196 * 882 = 121 128 Kč (při jednom dítěti je délka PPM max. 196 kalendářních dní, měsíčně by to vycházelo na cca 26 460 Kč/měsíc (měsíc o délce 30 kalendářních dní)).

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Mateřský příspěvek (peněžitá pomoc v mateřství není jediná dávka, na kterou může být v těhotenství a po narození dítěte nárok). Pokud je žena z důvodu těhotenství, nebo po porodu, v zaměstnání převedena na jinou pracovní pozici (třeba z důvodu, že nemůže manipulovat s těžkými břemeny) a pokud jí tímto klesne její mzda, může mít nárok na vyrovnávací příspěvek. Ten slouží, jako kompenzace v případech, kdy z důvodu mateřství nebo těhotenství, došlo ke snížení příjmů.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se vyplácí za každý kalendářní den, kdy byla žena převedena na jinou práci. Výše této dávky se stanoví jako rozdíl mezi příjmem před a po převedení na novou práci. Vyrovnávací příspěvek se vyplácí pouze do doby, než vznikne nárok na klasickou mateřskou.

Maximální mateřská

V aktuálním roce – 2014 – je maximální možná dosažitelná mateřská ve výši 1060 Kč / den, což odpovídá přibližně 31 794 Kč měsíčně, tj.:

 • Maximálně 207 760 při narození jednoho dítěte
 • Maximálně 274 540 Kč při narození dvou a více dětí

Abyste dostali tuto maximální mateřskou, musel by být výš průměrný hrubý měsíční příjem za posledních 12 měsíců ve výši cca 78 900 Kč/měsíčně.

Máte nějaký dotaz ohledně toho, jak se počítá mateřská, kdo na ni má nárok a kdo ne? Jaké musíte splnit podmínky a na co si dát pozor? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tyto půjčky bez registru a bez poplatku předem. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka mateřská dovolená 2014

komentářů 354
 • Adéla

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak je to s výpočtem mateřské pro druhé dítě. Vím, že se to může za rok změnit, ale zajímal by mě aktuální stav. Dočetla jsem se, že nárok na mateřskou bych měla, pokud budu až do mateřské u prvního dítěte v pracovním poměru. Pokud bych ale pracovní poměr před nástupem na mateřskou ukončila (ale tak, že u prvního dítěte bych nárok na mateřskou měla), mám pak u druhého dítěte nárok na mateřskou, pokud bych na ni nastupovala ještě před dobráním rodičovského příspěvku na první dítě? Nebo bych nárok neměla? Pokud bych nárok neměla, mám pak možnost volby výše rodičovského příspěvku?

  Děkuji za odpovědi
  Přeji hezký den

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud v době nástupu na mateřskou (resp. PPM) u druhého dítě nebudete zaměstnaná nebo nebudete v ochranné lhůtě 180 dní od konce zaměstnání tak na ni nebudete mít nárok vůbec. (bez ohlednu na to jestli v té době ještě budete pobírat rodičovský příspěvek nebo ne). A současně nebudete mít ani možnost volby u RP.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně ukončení pracovního poměru v době těhotenství. Termín porodu mám stanoven na 30.8.2014, zaměstnaná jsem od 15.10.2014, nyní mám průměrný hrubý příjem cca 22 000,-. Chtěla bych však ukončit svůj pracovní poměr a zajímalo by mě, zda jsem pochopila z Vašich přípěvků v diskuzi správně to, že i když např. od května budu již bez práce, tak že budu spadat do ochranné lhůty 180dní a budu mít tedy nárók na PPM. Popř. z čeho se bude tato výše mateřské počítat – z přešlého zaměstnání, ze kterého plyne ochranná lhůta? Tedy z těch cca 22 000,- i když již nebudu zaměstnankyní dané firmy? Předem velice děkuji za odpověď.

 • JIŘINA

  Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem těhotná, termín mám 5/10 2014. Od 1/2009 do 8/2013 jsem byla zaměstnanec (HPP), poté nám byla pobočka zrušena, tak jsme dostala výpověď. Od 9-11/2013 jsem byla na ÚP. Od 12/2013 jsem jako OSVČ a platím si měsíčně nemocenskou 115 Kč. Nyní řeším, kolik bude činit moje PPM? A kolik bych měla platit nemocenskou, aby měla alespoň trochu přijatelnou mateřskou. Můžete mi prosím poradit.
  Předem děkuji za Vaši odpověď. Hezký den.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud budete o PPM žádat jako OSVČ, pak se to bude počítat na základě zaplacených částek – tj. oněch 115 Kč. Tato platba odpovídá tomu, jako byste byla zaměstnaná s hrubou mzdou 5000 Kč, výše PPM by tedy byla cca 3480 Kč měsíčně. Můžete si platit vyšší platbu, ale od 1.1.2014 je omezená maximální výše – nemůžete si už tedy platit kolik chcete. Maximum se odvíjí od posledního podaného přehledu. Pokud jste zatím přehled pro ČSSZ nepodávala, tak je to 299 Kč. Vzhledem k tomu že jako OSVČ byste nyní (do května) měla podávat přehled o příjmech na ČSSZ, tak si to tam od nich rovnou můžete nechat spočítat.

 • Custom avatar Maca

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat 17.ledna mi skončila pracovní smlouva vzhledem k tomu že jsem šla na operaci žlučníku jsem od 17.1.2014 v pracovní neschopnosti teď jsem zjistila že jsem těhotná. Pokud půjdu na ÚP nebudu mít nárok na MD a rodičovský příspěvek je jak jsem zjistila omezen. Nikde jsem ale nanašla jak by to bylo v případě že bych zůstala po celou dobu těhotenství v pracovní neschopnosti, jestli je v tomto případě nárok na MD a rodičovský příspěvek. Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud byste byla až do termínu nástupu na PPM v pracovní neschopnosti, pak byste nárok mít mohla pouze v případě že by to bylo do 180 dní od konce pracovního poměru, který vám skončil v lednu. Pokud budete na nemocenské tak sice budete pobírat nemocenské dávky klidně až do porodu, ale již nejste fakticky zaměstnaná.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem 2 a půl roku nezaměstnaná a jsem vedena na úřadě práce, Ted jsem zjistila, že jsem těhotná, mám nárok na nějaké finanční prostředky? Nejsem vdaná. Děkuji moc.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, do narození dítěte máte nárok jen na „běžné“ sociální dávky – tj. hmotná nouze (příspěvek na živobytí eventuelně doplatek na bydlení) apod.
   Po narození dítěte budete mít nárok na rodičovský příspěvek – vzhledem k tomu že jste nezaměstnaná tak v základní variantě tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a následně 3800 Kč do 4 roků dítěte. Po narození dítěte můžete mít dále případně nárok na porodné.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující. V srpnu mi končí rodičovská dovolená a zaměstnavatel pro mne nemá uplatnění – tudíž dojde k ukončení pracovního poměru z nadbytečnosti. Předpokládám, že mám nárok na odstupné – dle mého platu nebo RD? A dále pokud půjdu na úřad práce žádat o podporu z čeho se mi bude vypočítavat- bude to z RD?

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud vám zaměstnavatel dá výpověď z důvodu nadbytečnosti, tak vám náleží odstupné. To by se mělo odvíjet od vaší mzdy, výše rodičovského příspěvku tam nehraje roli. Pokud dostanete odstupné, tak se vám podpora v nezaměstnanosti začne vyplácet až po uplynutí doby za kterou vám náleží odstupné.

 • Adéla

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď. Mám ještě dotazy. Pokud bych tedy byla zaměstnaná, ale do zaměstnání bych nechodila (byla bych na mateřské a následně na rodičovské), pak bych nárok na PPM u druhého dítěte měla? A ještě prosím, pokud by se jednalo o původní případ (tzn. pracovní poměr bych ukončila před nástupem na PPM u prvního dítěte), mohla by tam být alespoň volba výše RP přes otce?

  Děkuji za odpovědi
  Přeji pěkný den

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud vám bude zaměstnání trvat i během mateřské/rodičovské, pak ano, budete mít nárok na PPM i u druhého dítěte. Pokud zaměstnání ukončíte, tak u druhého dítěte budete mít nárok, jen pokud byste před nástupem na druhou mateřskou měls splněnou podmínku 270 dní zaměstnání (resp. účasti na nemocenském pojištění).
   Ano, pokud vy budete nezaměstnaná, volbu RP je možné provést na základě příjmů otce.

 • Zuzana

  Dobrý den,
  mám nárok na PPM, pokud jsem po první rodičovské dovolené nastoupila do zaměstnání v 09/2013 a předpokládaný termín nástupu na druhou mateřskou mám 05/2014? Není to ani celý rok…
  Děkuji. Z.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, záleží i na tom, jestli jste během rodičovské dovolené byla zaměstnaná a čerpala rodičovskou dovolenou, nebo jestli jste v té době byla bez zaměstnání. Pokud jste byla nezaměstnaná, pak bude záležet na tom, jestli celková doba vašeho současného zaměstnání bude alespoň oněch 270 kalendářních dní. Podle toho jak jsem to počítala, tak to spíše nevychází.

   • ZUZANA

    Dobrý den,
    děkuji. Zaměstnaná jsem od 03/2008, byla jsem na 3 roky na mateřské + rodičovské dovolené od září 2010-září 2013) a nastoupila zpět do zaměstnání. Teď bych měla tedy znovu nastoupit na mateřskou/ rodičovskou od 05/2014 (termín porodu 26.6.2014).
    Předpokládala jsem, že bych na PPM měla mít nárok…
    Předem děkuji za odpověď. Z.

 • Custom avatar Radka

  Dobrý den.
  V loňskem roce jsem byla vedena jako samoplátce, 16.12.2013 jsem se nahlásila na ÚP, na kterém jsem byla do 6.4. 2014. Teď pracuji. Dostala jsem smlouvu na dobu určitou do 30.9.2014. Jak dlouho musím pracovat, abych měla nárok na řádnou mateřskou. A jaká je prosím momentální výše mateřské. Děkuji předem za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud jste si jako OSVČ neplatila nemocenské pojištění, tak byste měla být zaměstnána nejméně 270 kalendářních dní. Výše mateřské se odvíjí od vašeho skutečného příjmu – přesněji od vyměřovacího základu. Můžete si ji sama spočítat na základě vaší průměrné mzdy.

 • Custom avatar Ivona

  Dobrý den.
  Pracuji ve chráněné dílně,jsem totiž invalidní. Můj měsíční hrubý příjem činní cca 6500kč.Chtěla bych se zeptat jestli je nějaká hranice částky peněžité pomoci v mateřství nebo ne. Já jen že pokavaď my vypočítají mateřskou z hrubého příjmu budu mít malo.Děkuji,

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, ne není žádná minimální hranice. Pokud byste ale měla nízkou mateřskou, tak si můžete po narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek a ten by se vám vyplácel současně s mateřskou (resp. pokud byste měla například mateřskou 4000 Kč, tak byste mohla dostat 2600 Kč z rodičovského příspěvku, tak aby jste měla příjem 7600 Kč).

 • Custom avatar zuzi82

  Dobrý den,

  mám dotaz.Od 26.10.2013 jsem v evidenci úřadu práce,do té doby jsem 5 let pracovala ve firmě ,kde můj plat činil 28 000,- hrubého. V listopadu 2013 jsem otěhotněla,termín porodu je 6/82014 a jsem na rizikovém těhotenství,ale neschopenku nemám,protože jsem na úřadě práce.
  Jaká bude moje mateřská a rodičovská,mám na ní nárok a v jaké výši prosím?

  Děkuji Zuzana

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, na mateřskou nebudete mít podle všeho nárok. Je to tak že je zde ochranná lhůta 180 dní od skončení posledního zaměstnání, ale ta bude ve vašem případě překročena. Od narození dítěte budete mít nárok na rodičovskou dovolenou ve 4 leté variantě, tj. 7600 Kč prvních 9 měsíců a následně 3800 Kč do 4 roků věku dítěte.

 • Custom avatar Michal

  Dobry den ,

  pritelkyne je zamestana na HPP na dobu urcitou do 12/4 2014 .Termin porodu je stanoven 9/ 2014. Zajima me, jestli zamestnavatel muze pritelkyni propustit bez naroku na odstupne po materske dovolene ,pripdane se muze vratit zpet do zamestnani, jelikoz behem materske dovolene vyprsi prac.smlouva .

  Dekuji za odpoved

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud má přítelkyně pracovní poměr na dobu určitou, tak ji zaměstnavatel vůbec nemusí propouštět, ale její pracovní poměr prostě zanikne ke dni, k jakému to bylo sjednáno. A to i bez ohledu na to že bude na mateřské. Nemožnost propuštění ženy na mateřské a nutnost „držet“ jí místo se týká jen smluv na dobu neurčitou. Pracovní poměr na dobu určitou je sjednán na dobu od – do, a to tím to končí. Stejně tak při skončení pracovní poměru na dobu určitou nevzniká nárok na odstupné, protože se nejedná o výpověď.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s následujícím dotazem. 6.2.2014 jsem ukončila studium VŠ a od 19.2.2014 jsem registrovaná na ÚP. Během studia jsem pracovala na 2 DPP, přičemž výdělek nepřekračoval 10000 Kč/měsíc. 2.4.2014 jsem porodila dceru, ale dle dříve zjištěných informací nemám nárok na PPM. Je možné, aby ji čerpal manžel? Od 1.10 2013 má nové zaměstnání, předtím byl z důvodu přestěhování do jiného města 3 měsíce na ÚP, předtím měl cca 7 let stálé zaměstnání. Chápu správně, že by musel 7 týdnů po porodu vyplnit „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“ + z mé strany dohoda s ním (péče o dítě) – tohle odevzdat na CSSZ. Minimální doba péče o dítě je 7 kalend. dnů a pak lze péči převést na matku jestli to dobře chápu. Jak je to s částkou, kterou bychom jako PPM čerpali? Po 22 týdnech lze pak požádat o rodičovský příspěvek, který si lze stanovit dle naší potřeby?

  Děkuji mnohokrát za objasnění, internet disponuje s přehršlem informací a čím víc si toho člověk zjistí, tím méně (bohužel) je ze všeho moudrý.

  Zdraví a děkuje Petra

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, ano váš manžel může čerpat PPM. Je to tak jak píšete, je potřeba vyplnit ony dokumenty.

   Není ale možné převádět PPM na matku dítěte. Ta minimální doba znamená, že bude o dítě pečovat minimálně 7 dní. Pak sice může převést péči na vás, ale tím by zanikl nárok na PPM. To znamená, aby mohl čerpat PPM po celou dobu 22 týdnů, bude muset být s dítětem doma, resp. nebude moci vykonávat stejnou pracovní činnost na základě, které bude čerpat PPM.

   Převedení PPM na matku bylo možné před několika lety, aktuálně to už ale předpisy neumožňují.

 • Veronika Kuklová

  Dobrý den chtěla bych se zeptat na jaké dávky mám nárok po mateřské??Ta my končí 7.9.2014 a syna nám nevzali do školky.Žijeme v podnájmu já,přítel a syn.Přítel je zaměstnaný bere kolem 10.000 měsíčně a já jsem zatím na mateřské,ale co pak proto se chci zeptat budu mít na něco nárok až my zkončí mateřská předem děkuji Kuklová

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, teoreticky můžete mít nárok na přídavky na dítě, příspěvek na bydlení a případně na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí, eventuelně doplatek na bydlení.

 • Viktorie

  Dobrý den, mám prosím dotaz. Nastoupila jsem do zaměstnání od 01/2014 a koncem 03/2014 jsem zjistila, že jsem těhotná. Vzhledem k předchozím zdravotním komplikacím mi lékař nyní navrhuje okamžitý nástup na rizikové těhotenství. Před nástupem do nynějšího zaměstnání jsem byla déle jak 12 měsíců nezaměstnaná. Současný plat mám 20.000 Kč hrubého. Pokud nastoupím na rizikové těhotenství, budu mít během jeho trvání nárok na vyplácení nemocenských dávek, případně v jaké výši? Jak to bude s výší mateřské, jak se bude u mě vypočítávat? Děkuji za odpověď. V.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, ano budete mít nárok na nemocenské dávky. Budou se počítat z vašeho současného platu. U PPM bude záležet na tom jestli splníte podmínku 270 dní, pravděpodobně ano. Výše by se také počítala z vašeho aktuálního příjmu, tj. z těch 20.000 Kč.

 • Custom avatar Václava Dohnalová

  Dobrý den, dotaz je ohledně MP. Pracovala jsem od roku 2006-31.01.2013. Nyní jsem vedena na ÚP a od 1.6.2014 budu mít smlouvu, ale o dost nižší hrubý příjem. Kdybych poté otěhotněla cca v měsíci září a musela na rizikové – klasickou nemocenskou, z čeho by se pak počítala moje mateřská? Splňím vůbec podmínky? Nevyčetla jsem nikde, jestli musím být zaměstnaná v kuse 2 roky (abych odváděla nemocenskou) nebo mohu takhle přerušit a splňuji podmínky nároku na mateřskou předchozími odpracovanými roky? Děkuji Vám Alena

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, není nutné abyste byla zaměstnána v kuse 2 roky. Podmínka je, že v posledních 2 letech musíte být účastníkem na nemocenském pojištění 270 kalendářních dní. Tj. Pokud budete zaměstnána od 1.6. a otěhotníte až v září, pak byste tuto podmínku měla bez problému splnit. Výše mateřské by se vám počítala jen z příjmů v posledním zaměstnání. (nemocenské dávky pobírané během nemocenské se do výpočtu nezahrnují).

 • Daniela

  Dobrý den, moc prosím o radu, ztrácím se v tom: v červenci2014 čekáme druhé dítě. RP na první dítě jsem dočerpala s koncem února2014 a od března jsem na PN, jelikož druh mojí práce je rizikový.pracovní smlouvu màm na dobu neurčitou, tzn.Stále jsem v pracovním poměru u svého původního zaměstnavatele.
  Z čeho se mi počítá denní vyměřovací základ pro nejprve náhradu mzdy a potom pro nemocenskou a dalsi PPM??
  U prvního těhotenství jsem byla taky na PN od začátku do nástupu na mateřskou, ted je ale vyplácená dávka polovični než v prvním případě a ráda bych věděla proč. Myslela jsem, že by měla být dost podobná té první, pokud platí, že se to počítá i pro druhe těhotenství z odpracovaného roku pred prvním těhotenstvím( aspoň tolik moje informace)
  Jestli to hraje nějakou roli, tak doplňuji info o tom, že můj plat v roce 2010(tedy v roce před prvním otěhotněním) nebyl každý měsíc konstantní, tudíš ani ten základ.kolísal v rozmezí cca4000 kc dle odpracovaných služeb…
  Moc děkuji a doufám, že jsem to snad popsala nějak srozumitelně..
  Pěkný den
  D

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, je to trochu složitější. Běžně se u nemocenských dávek počítá posledních 12 měsíců. Pokud v tomto období nebyl žádný příjem, tak se při výpočtu postupuje do minulosti vždy o 3 měsíce, dokud tam není nějaký příjem, z něhož by bylo možné stanovit vyměřovací základ.
   Co se ale týká následné mateřské, tak tu byste měla mít stejnou jako u prvního dítěte.

 • silvie

  Dobrý den,

  manžel se rozhodl rozveszt tento tyden se odstehoval.ja zustala bez prijmu, pouze s materskou cca 7800kc. mam dve deti, 2roky a mesíční miminko. jak resit fin. situaci?kdy nejdriv mam narok na nejake davky, kdyz platim statni byt cca 6500najem.dekuji.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, můžete mít nárok na přídavky na bydlení. Dále byste měla mít nárok na výživné od manžela. Nejenom na děti, ale pokud máte takto malé dítě tak má manžel vyživovací povinnost i na vás jako na matku dítěte (do 2 let věku dítěte). Vzhledem k příjmu můžete mít eventuelně i nárok na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí) + přídavky na dítě (u těch se ale ještě asi zohlední příjem manžela).

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,

  od 1/14 jsem zaměstnaná. V případě, že bych otěhotněla a musela nastoupit na nemocenskou (rizikové těhotenství) dříve než odpracuji těch 270 dní, z čeho by se mi vypočítávala peněžitá pomoc v mateřství? Moc děkuji Petra

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, základní podmínka pro nárok na PPM je to že v posledních 2 letech před nástupem máte „odpracováno“ alespoň 270 kalendářních dní. Do této doby se počítá vše mezi začátkem a koncem pracovního poměru (tj. dovolená, pracovní neschopnost, svátky, víkendy).
   Pro výpočet výše vyměřovacího základu, od nějž se odvíjí výše PPM se, ale nemocenská považuje za vyloučenou dobu. Tj. počítá se to pak pouze z příjmu v době, kdy jste opravdu pracovala. Takže doba na neschopence se sice započítá do nároku (270dní), ale zároveň neovlivňuje výši mateřské

 • jana

  Dobry den,
  Jsem ve 31. tydnu, termin porodu mam 22. 6. 2014, cekam druhe dite. S prvnim jsem byla do 3 let na RD, pak jsem cerpala rok neplacene volno behem ktereho jsem otehotnela. Do zamestnani jsem se mela vratit po 4 letech – 9. 2. 2014 ale z duvodu rizikoveho tehotenstvi jem od 10. 2. 2014 az doted na nemocenske, porad jsem zamestnana. Chci se zepat zda mam narok nastoupit na materskou a ukoncit tak nemocenskou a kde to resit. Dnes mi gynekolozka rekla ze si to mam zjistit zda mam narok. Dekuju

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, podle toho, co píšete, mám za to, že byste mohla mít nárok na čerpání PPM. Obraťte se ale přímo na ČSSZ – jejích infolinka je 840 406 040.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • ZdenkaAno, pokud vám byl v mzdě vyplacen přeplatek na dani za uplynulý rok, tak je...více »
 • ZdenkaDovolím si reagovat, výpočty mezd dělám. Rozhodně musíte postupovat písmenou formou a nejlépe doporučeným dopisem...více »
 • BonifácZdravím,pracuji jako zahradník údržbář. Když je člověk celí den na sluníčku,ale i ve stínu stromů...více »
 • Petr VítkovskýDobrý den Jsem registrovaný na ÚP, pobíral jsem dávky v hmotné nouzi - živobytí 2.200,-Kč....více »